اروپا مشتری داروی تحریمی ایران، رهایی پروانه ها از تور آمریکا

به گزارش لیتن، ایران قدرت اول منطقه در بیوتکنولوژی است؛ در این صنعت، به تازگی پانسمان جدیدی از جنس پرده جنینی برای ترمیم انواع زخم از جمله زخم بیماران پروانه ای، زخم دیابت، سوختگی و زخم ناشی از جراحی فراوری شده است.

اروپا مشتری داروی تحریمی ایران، رهایی پروانه ها از تور آمریکا

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

گروه علمی و دانشگاهی لیتن، فاطمه سامعی؛ زخم بستر، زخم دیابتی، زخم پروانه ای و سوختگی ها افراد زیادی را در جامعه درگیر نموده اند.

هر 8 ثانیه یک پای دیابتی در جهان قطع می گردد و شش میلیون ایرانی دیابت دارند. همچنین چند صد هزار تخت بیمارستانی در کشور را طیف وسیعی از سوختگی های درجه 2 و 3 در سال اشغال نموده اند.

تا به حال در زمینه پانسمان مناسب انواع زخم در کشور دچار کمبود بوده ایم تا امروز که نمونه یک پانسمان رایج جهانی در کشور در مرحله فراوری قرار گرفته است. پانسمانی از جنس بافت بدن برای ترمیم زخم.

افرادی که درگیر زخم هستند حتما این گزارش را ببینند؛ زیرا یک پانسمان جدید از جنس بافت بدن فراوری شده است

ورود به پزشکی بازساختی و استفاده از بافت بدن برای درمان

رکسانا زواری مدیر فنی سایت فراوری پانسمان های زیستی مشتق از پرده آمنیوتیک در پژوهشگاه رویان در گفت وگو با فارس، در این باره، شرح داد: پزشکی وارد عرصه پزشکی بازساختی شده است. تا امروز بیشتر از دارو و مواد ساختنی برای درمان بیماری ها استفاده می شد اما اکنون پزشکی بازساختی مطرح شده است و در این صنعت ترجیح بر این است که از بافت بدن برای درمان استفاده گردد. زیرا ثابت شده که نتایج بهتری خواهد داشت.

ساخت بومی پانسمانی از جنس بافت بدن برای ترمیم زخم

جنین در پرده آمنیوتیک یا کیسه جنینی رشد می نماید؛ این محیط جنین را از ضربه و خطرات احتمالی محافظت می نماید و اگر هم آسیبی به جنین وارد گردد باعث ترمیم آسیب می گردد.

وقتی پژوهشگران متوجه ترمیم زخم، تسریع در بهبود زخم و جلوگیری از بروز عفونت در این محصول زیستی شدند، تصمیم گرفتند از این هدیه خداوند به جنین یک بار دیگر استفاده نمایند؛ آنها برای درمان زخم ها از این محصول زیستی زخم پوش ساخته اند.

فراوری پانمسان از جنس پرده جنینی

در حالی که ظاهر پانسمان پرده جنینی بسیار شبیه به پانسمان های معمولی است، اما این پانسمان معمولی نیست در واقع پرده جنینی روی یک لایه استریل قرار داده شده و یک پانمسان زیستی فراوری می گردد.

پرده آمنیوتیک شفاف و بی رنگ است و در نتیجه پانسمانی پرده جنینی هم بی رنگ و شفاف است و در ظاهر معمولی است. این پانسمان بسته به اندازه زخم، در اندازه های مختلفی استفاده می گردد.

پانسمان پرده جنینی برای چه زخم هایی استفاده می گردد؟

مدیر فنی سایت فراوری پانسمان های زیستی به این سوال پاسخ می دهد و می گوید: در درمان طیف وسیعی از زخم از این محصول می توان استفاده کرد از جمله زخم های پای دیابتی، سوختگی های درجه دو و درجه سه، زخم های بیماران EB یا پروانه ای، زخم های ناشی از تروما و زخم های ناشی از جراحی که نتایج درمان بسیار بهتر از پانسمان های معمول بوده است.

تصویر زخم اولیه

تصویر ترمیم زخم پس از استفاده از پانسمان پرده جنینی

تروما به هر نوع آسیب دیدگی، ضربه، جراحت، شوک و آسیب خارجی وارد شده به بدن انسان اطلاق می گردد.

تصویر قبل و بعد از زخم در اثر استفاده از پانسمان پرده جنینی

یک سال عاری از زخم برای بیماران پروانه ای

زواری به طور خاص به اثر استفاده از این محصول بر زخم بیماران پروانه ای اشاره نموده و گفت: نتیجه استفاده از محصول پرده جنینی روی زخم بیماران پروانه ای این بوده که زخم این بیماران بهبود یافته و به مدت یک سال بدن عاری از زخم شده است که این دست آورد نتیجه بسیار ارزشمندی درباره این بیماران است.

زخم بیماری پروانه ای قبل از ترمیم

زخم بیماری پروانه ای پس از ترمیم با پانسمان زیستی

وی تاکید نمود: بیماری پروانه ای یک بیماری ژنتیکی و ارثی است و درمان قطعی برای آن وجود ندارد و تنها درمان های موجود برای التیام و کاهش آمال زخم های این بیماران است.

قیمت پانسمان پرده جنینی چقدر است؟ بیمه این پانمسان را پوشش می دهد؟

پانسمان پرده جنینی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است اما هنوز محصول گرانی نیست؛ برای مثال یک نمونه از این پانسمان در سایز 2 سانتی متر در 2 سانتی متری 80 هزار تومان قیمت دارد.

پانسمان در ابعاد مختلف 2 سانتی متر و سانتی متر تا 10 سانتیمتر در 10 سانتیمتر فراوری می گردد و با بزرگ شدن اندازه پانسمان قیمت هم افزایش می یابد.

این محصول حتی در نرم جهانی محصول گران است، زیرا آسان به دست نمی آید.

زواری در پاسخ به این سوال که از هر پرده جنینی پانسمان قابل فراوری است؟ می گوید: سایز کیسه های جنینی بسته به جنین و مادر متفاوت است و روش و مهارت جمع آوری کیسه هم مهم است؛ اما در مجموع در ارزیابی کیفی نمونه های اولیه ای وارد مراحل فراوری می شوند که سایزشان تاحدی بزرگ باشد که حداقل 4 محصول 10 را بدست بدهند.

برای اهدای پرده جنینی چه باید کرد؟

فناوری بن یاخته های رویان ساخت پانسمان پرده جنینی (پانسمان های زیستی مشتق از پرده آمنیوتیک) را دارد. این شرکت در ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان فعالیت دارد و امکان فرآوری متعلقات زایمانی را هم دارد.

اهدا نمایندگان پرده آمنیوتیک از زنان بارداری انتخاب می شوند که برای انجام سزارین به بیمارستان مراجعه کردند و برای این کار غربالگری می شوند.

مادرانی که برای ذخیره سازی خون بند ناف مراجعه می نمایند می توانند اهدا نماینده پرده جنین نوزاد هم باشد. در قرارداد این مادران اعلام می گردد که امکان استفاده از پرده آمنیوتیک، جفت و ضایعات زایمانی برای کارهای پژوهشی وجود دارد.

آیا همه مادران باردار می توانند پرده جنینی اهدا نمایند؟

سعید آبرون دکتری خون شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس که مدیریت فنی بانک خون رویان را عهده دار است به این سوال پاسخ می دهد: تاریخچه پزشکی مادران برای اطلاع از هرگونه مشکل احتمالی آنالیز می گردد که در صورت وجود سابقه پزشکی که احتمال انتقال بیماری وجود داشته باشد داوطلب برای اهدا انتخاب نخواهد شد.

وی ادامه داد: به طور کلی، مادرانی که دچار هپاتیت، تب مالت، حصبه و بیماری های ناشناخته شده باشند منع اهدا دارند؛ بعضی بیماری ها هم مانند بیماری اتو ایمیون (خود ایمنی) و بیماری روماتولوژیک (رماتیسمی) هستند که این بیماری برای جنین مسئله ای ایجاد نمی نماید و حتی جالب است که در زمان بارداری حال عمومی مادر بسیار بهتر می گردد اما طبق قوانین بین المللی این مادران هم منع اهدا دارند.

کشورهای اروپایی خریدار پرده جنینی از ایران

در حال حاضر تقاضا برای زخم پوش زیستی در جهان زیاد شده و حتی اروپایی ها با پژوهشگاه رویان برای خرید پرده جنینی مادران ایرانی وارد مذاکره شده اند.

مرتضی ضرابی مدیرعامل بانک خون بند ناف کشور در گفت وگو با فارس از تقاضای کشورهای اروپایی برای خرید پرده جنینی از ایران خبر داده است.

به گفته وی، از 3 یا 4 کشورهای اروپایی برای این محصول درخواست داریم که خواستند اگر می توانیم شرایط لازم را برای فروش این محصول ایجاد کنیم. همچنین چند کشور آسیایی هم درخواست خرید محصولات خونی، خون بند ناف و سلول های بنیادی بافت بند ناف از ایران را دارند.

نتایج برنامه ویژه کشور برای مقابله با تحریم های دارویی

این گزارش یک پانسمان ساخته شده از پرده جنینی یا در اصطلاح پانسمان زیستی مشتق از پرده آمنیوتیک را معرفی کرد که یک محصول از صنعت جوان و رو به رشد بیوتکنولوژی در کشور است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری همواره می گوید: حوزه بیوتکنولوژی در خون ایرانی ها است و به نوعی ژنتیکی در آن رجحان داریم؛ در حال حاضر هم قدرت اول منطقه در بیوتکنولوژی هستیم. 50 درصد صادرات دانش بنیان کشور در عرصه بیوتکنولوژی اتفاق می افتد و ارزش فراوریات حوزه بیوتکنولوژی در عرصه دارو 1.2 میلیارد دلار است.

از سال 97 برنامه ویژه ای برای مقابله با تحریم ها در دستور کار قرار گرفته و 27 داروی بیولوژیک، 50 داروی شیمیایی، 57 ماده اولیه و 35 رقم محصول دارویی توسط شرکت های دانش بنیان فراوری شده است که به 570 میلیون دلار صرفه جویی ارز منجر شده است.

چندان طول نمی کشد که این پانسمان شناخته شده در جهان هم در ایران رایج می گردد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 741

به "اروپا مشتری داروی تحریمی ایران، رهایی پروانه ها از تور آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا مشتری داروی تحریمی ایران، رهایی پروانه ها از تور آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید