اولین پیوند ریه برای بیمار کرونایی

به گزارش لیتن، این جراحی اولین پیوند ریه در ایالات متحده در اثر عوارض جانبی کووید-19 است. پیوند اعضای دیگر به خاطر بیماری این ویروس، در چین و اروپا گزارش شده است.

اولین پیوند ریه برای بیمار کرونایی

دکتر آنکیت بهارات در حال انجام عمل پیوند ریه درآمریکا

زن جوانی پس از آن که ریه هایش در اثر ابتلا به ویروس کرونا آسیب دید، از طریق پیوند اعضا دو ریه جدید دریافت کرد.دانشکده پزشکی نورث وسترن خبر این جراحی را روز پنجشنبه گفت و جراحی در روز جمعه انجام شد.

این جراحی اولین پیوند ریه در ایالات متحده در اثر عوارض جانبی کووید-19 است. پیوند اعضای دیگر به خاطر بیماری این ویروس، در چین و اروپا گزارش شده است.

جراحان گفتند که این عمل 10 ساعت به طول انجامیده است و از عمل پیوند ریه معمولی سخت تر بوده است، چرا که ریه بیمار شدیدا آسیب دیده بود. دکتر آنکیت بهارات که این جراحی را انجام داد، در مصاحبه ای گفت که ویروس ریه های آن زن را کاملا تا بافت پیرامون آن تجزیه کرده بود و به دیواره های قلب، قفسه سینه و دیافراگم رسیده بود.

فرد بیمار در دهه بیستم زندگی است و دو ماه پیش از جراحی، زیر دستگاه تنفس مصنوعی بود. دکتر بهارات گفت: امیدوارم این فرایند بیشتر معمول شود، چون واقعا معتقدم که از این طریق می توانیم جان بیماران متعددی را نجات دهیم.

از قرار معلوم، این عمل جراحی بر روی زن جوان بیمار که قبل از ابتلا به کووید-19 هیچ مشکل سلامتی دیگری نداشته است، پیروز بوده و او در حال بهبودی است. پزشک معالج او گفت: او به هوش آمده و لبخند بر لب دارد و از طریق تماس ویدیویی با خانواده خود نیز صحبت کرده است.

البته او هنوز زیر دستگاه تنفس مصنوعی باقی خواهد ماند، چرا که ویروس ماهیچه های قفسه سینه او را که در نفس کشیدن نقش دارند، نیز به شدت تضعیف کرده است. دکتر بهارات گفت که این عمل پیوندی تنها راه نجات جان بیمار بوده است.

دکتر بهارات گفت: باید تاکید کنم که این عمل جراحی برای تمام بیماران کووید نیست، بلکه تنها برای بیمارانی است که تقریبا جوان هستند، خیلی سالمند و تقریبا هیچ مشکل سلامتی از قبل نداشته اند و اکنون آسیب ریوی شدیدی را تجربه کرده اند و نمی توانند بدون دستگاه تنفس مصنوعی نفس بکشند.

هویت بیمار به خاطر درخواست خانواده او محفوظ باقی می ماند، ولی بیمارستان دانشگاه نورث وسترن گفت که او اخیرا به همراه دوست پسرش از ایالت کارولینای شمالی به شیکاگو نقل مکان کرده بوده است. او قبل از پذیرش در بیمارستان در 26 آوریل، دو هفته با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کرده است.

دکتر ها شش هفته صبر کردند تا اول ویروس از بدن او خارج شود و بعد عمل پیوند ریه را انجام دهند. در آن زمان بدن او در وضعیتی وخیم به سر می برد و نشانه هایی وجود داشت مبنی بر آن که دیگر اعضای او مانند قلب، کبد و کلیه ها نیز ممکن است از کار بیفتند.

دکتر بهارات که در بیمارستانش سالیانه 40 تا 50 پیوند ریه انجام می شود، گفت که آسیب ریه های این بیمار یکی از بدترین مواردی است که تا به امروز شاهد بوده است. اکنون انتظار می رود که این زن جوان کاملا مداوا شده و بهبود یابد.

این عمل پیوند ریه در حالی انجام شد که به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، ایالات متحده از مرز 2 میلیون مورد ابتلا به ویروس کرونا عبور کرد. کارشناسان بهداشتی پیشتر در هفته جاری هشدار دادند که آمار مرگ در اثر ویروس کرونا در آمریکا، ممکن است تا ماه سپتامبر به بیش از 200 هزار نفر برسد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1118

به "اولین پیوند ریه برای بیمار کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین پیوند ریه برای بیمار کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید