برای اعتراض به قبوض نجومی برق چه باید کرد؟

به گزارش لیتن، مدتی است که قبوض نجومی مهمان ناخوانده سبد بعضی از خانواده ها شده است که علت آن هم از سوی صنعت برق، مصرف بالای مشترکان به علت افزایش دمای هوا اعلام می گردد؛ با این حال اگر مشترکان ابهامی در قبوض خود می بینند می توانند اعتراض خود را به وسیله سامانه برق من اعلام نمایند.

برای اعتراض به قبوض نجومی برق چه باید کرد؟

به گزارش ایسنا، با آنالیز قبض های صادرشده سال جاری در شرکت توانیر معین شده که حدود 82 درصد (25 میلیون مشترک) کمتر از الگوی معین شده (در منطقه ها معتدل 300 کیلووات ساعت) مصرف برق داشته اند؛ برای این گروه از مشترکان فقط 7 درصد افزایش سالانه بر اساس مصوبه دولت اعمال شده که قبض برق عمده این مشترکان رقم بسیار پایینی است.

حدود 15 درصد مشترکان، مابین الگوی معین شده تا دو برابر الگو مصرف داشته اند، برای این دسته از مشترکان علاوه بر افزایش سالانه 7 درصد تعرفه، مشمول 16 درصد افزایش به علت مصرف بالاتر از الگو شده اند و در مجموع 23 درصد افزایش تعرفه در قبض آن ها اعمال شده است.

آنطور که همایون حائری- معاون برق و انرژی وزارت نیرو- اعلام نموده، بیشترین رقم قبض ها برای دسته سوم مشترکان خانگی بسیار پر مصرف صادر شده که کمتر از 3 درصد مشترکان معادل 850 هزار مشترک را شامل می گردد که بیش از دو برابر الگو مصرف داشته اند.

به گفته وی، بهای برق این دسته از مشترکان هم بر اساس قانون بودجه به صورت غیر یارانه ای و بر اساس الگوی افزایش پلکانی معین و بنابراین فقط برای اندازه مازاد از دو برابر الگوی مصرف بر اساس نرخ غیر یارانه ای برق محاسبه می گردد. این گروه از مشترکان (کمتر از 3 درصد مشترکان خانگی) با اعمال روش های مدیریت مصرف به سهولت می توانند مصرف برق خود را به سطح الگوی مصرف کاهش داده تا نه تنها شامل افزایش قیمت برق نشوند بلکه از کاهش قابل ملاحظه ای در صورتحساب برق خود بهره مند شوند.

حال اگر اشتباهی در قبوض اتفاق افتاده باشد و مشترکی نسبت به مبلغ صادر شده ابهام داشته باشد می تواند آن را پیگیری کند، مصطفی رجبی مشهدی- سخنگوی صنعت برق کشور در همین رابطه گفت: هرکسی که تردیدی در اندازه مصرف خود دارد می تواند در سامانه برق من در بخش بازرسی کنترل درخواست خود را ثبت کند، پس از درخواست مشترک آنالیز به طور کامل صورت می گیرد و اگر اشتباهی اجرا شده باشد رفع خواهد شد.

وی تاکید نمود: آنالیز های اجرا شده حاکی از این است که در بخش عمده درخواست ها مسئله ای در کنتور نبوده و افزایش مصرف مشترکان به علت افزایش دما عامل اصلی افزایش هزینه قبوض بوده است، با این حال جای نگرانی نیست و هر مشترکی که ابهام داشته باشد می تواند به راحتی آن را پیگیری و پاسخ دریافت کند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1859

به "برای اعتراض به قبوض نجومی برق چه باید کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای اعتراض به قبوض نجومی برق چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید