ثبت سفارش برای واردات بیش از 33هزار تن کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه

خبرنگاران - گروه فرهنگ: به دنبال بروز التهابات در بازار کاغذ، کارگروه کاغذ کشور در آخرین جلسه خود، ضمن موافقت با پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (به عنوان متولی بخش قابل توجهی از مصرف کنندگان این کالای استراتژیک در حوزه های نشر کتاب و مطبوعات) با منحصر شدن ثبت سفارش و تخصیص ارز به موسسات و افرادِ مورد تائید و معرفی گردیده از سوی این وزارتخانه (اینجا)، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و ستاد تنظیم بازار را مامور صیانت از قیمت های مشخص گردیده از سوی این کارگروه، کرد.

ثبت سفارش برای واردات بیش از 33هزار تن کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه

متعاقب این تصمیم، فهرست اولیه مورد تائید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که شامل 10 موسسه مطبوعاتی و شرکت (برای ثبت سفارش واردات کاغذ روزنامه)، 6 موسسه و فرد حقیقی (برای ثبت سفارش واردات کاغذ تحریر و بالکی) و یک شرکت حقوقی (برای ثبت سفارش انواع زینک اُفست) منتشر و به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه گردید تا از طریق بانک مرکزی، ارز مورد احتیاج و معین گردیده در کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به آنها تخصیص یابد.

مطابق فهرست مذکور - که متعاقبِ نامه نگاری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزیر صنعت، معدن و تجارت به تاریخ 14 مرداد 97 برای اجرایی گردیدن تخصیص ارز به مبلغ 265 میلیون دلار به متقاضیان واردات کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه (که در نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت با رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان گردیده بود)، منتشر گردید - قرار بر این گردیده است که 22 هزار و 258 تُن کاغذ روزنامه، 21 هزار تُن کاغذ چاپ و تحریر و بالکی و 300 هزار مترمربع انواع زینک اُفست، به متقاضیانی که اسامی آنها در این فهرست آمده، اختصاص پیدا کند.

در عین حال، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اینکه این حق را برای انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا و سایر بخش های مرتبط قائل گردیده تا ضمن معرفی واردکنندگان صلاحیت دار و معتمد خود جهت اخذ تائیدیه ثبت سفارش انواع کاغذ و مقوا، در نامه ای به رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، خواهان معرفی تشکل ها، انجمن ها و افراد مورد وثوق و دارای صلاحیت و توان مالی به منظور واردات کاغذ چاپ و تحریر تا سقف 15 هزار تُن، تا تاریخ 27 مردادماه جاری، گردیده است.

همایون امیرزاده نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ستاد ساماندهی کاغذ درباره وضعیت ثبت سفارش کاغذهای مورد اشاره در فهرست مذکور و نیز تخصیص ارز به موسسات، شرکت ها و افراد حقیقیِ اعلام گردیده، به خبرنگاران، گفت: موسسات، شرکت ها و افراد حقیقیِ معرفی گردیده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزارت صنعت، معدن و تجارت، در حال ثبت سفارش تُناژهای معین گردیده کاغذ چاپ و تحریر، بالکی، روزنامه و زینک هستند.

به گفته وی، تاکنون و در حوزه مطبوعات تقریباً همه موسسات مطبوعاتی و شرکت های اعلام گردیده، ثبت سفارش کاغذهای خود را که میزان آن 22 هزار و 258 تُن بوده است، انجام داده اند اما در حوزه نشر، از 21 هزار تُن تقاضای اجرا شده، تاکنون برای 11 هزار تُن ثبت سفارش انجام گردیده است که بخشی از آن ناشی از این است که هنوز اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، نسبت به معرفی تشکل ها، انجمن ها و افراد مورد وثوق و دارای صلاحیت و توان مالی به منظور واردات کاغذ چاپ و تحریر تا سقف 15 هزار تُن، اقدام ننموده است؛ اگرچه هنوز برای این کار فرصت دارد.

نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ستاد ساماندهی کاغذ درباره تاثیر این به گفته او آرایش جدید دولت در حوزه تامین، تخصیص و توزیع کاغذ بر بازار این کالای استراتژیکِ حوزه نشر و مطبوعات، ضمن اذعان به اینکه بازار کاغذ هنوز شرایط باثباتی ندارد و قیمت ها کاهش پیدا ننموده است، ضرورت ورود جدی تر سازمان های نظارتی به حوزه بازار کاغذ را یادآور گردید و ابراز امیدواری کرد با ایجاد شرایط مناسب تر در زمینه تخصیص ارز و تزریق محموله های جدید به بازار کاغذ، ثبات و آرامش به بازار این محصول برگردد.

امیرزاده همچنین از سرانجام فعالیت دو کمیته فرعی ساماندهی کاغذ در دو معاونت مطبوعاتی و نیز فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تشکیل ستادی متمرکز برای ساماندهی کاغذ در این وزارتخانه به منظور هم افزایی در این حوزه، در جلسه روز گذشته کارگروه کاغذ این وزارتخانه به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاع داد و مطرح نمود: از این پس صلاحیت متقاضیان گرفتن ارز برای ثبت سفارش کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر، از سوی این ستاد، آنالیز و فهرست مورد تائید هم از سوی همین ستاد به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه خواهد گردید.

به گفته وی، در حال حاضر احتیاج واقعی کشور به کاغذ روزنامه، 65 هزار تن و کاغذ چاپ و تحریر 320 هزار تن است و این در حالی است که فراوری داخلی کاغذ 2 هزار و 885 تن بوده که کمتر از نیم درصد از احتیاج کشور را تامین می نماید.

مطابق گزارش ارائه گردیده از سوینماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کارگروه کاغذ کشور ، در چهارماهه اول سال 96 واردات کاغذ روزنامه 26 هزار تن بوده و این در حالی است که در همین مدت در سال 97، واردات کاغذ روزنامه به 15 هزار تُن کاهش پیدا نموده است. این آمار برای کاغذ چاپ و تحریر، 109 هزار تُن در سال 96 واردات و 83 هزار تُن در امسال بوده است. همچنین واردات کاغذ بالکی در سال 96 یک هزار تن و در سال 97، 2 هزار و 600 تن بوده است. واردات کاغذ ال دبلیو سی هم در سال 96، یک هزار و 300 تن و در امسال، 1000 تن بوده است.

به گفته وی، در 4 ماهه اول سال 96، در مجموع 137 هزار تن کاغد وارد کشور گردیده و این در حالی است که در همین بازه زمانی در امسال 101 هزار تن کاغذ وارد کشور گردیده است که مقایسه این آمار، 26 درصد معدل منفی را در موضوع واردات کاغذ نشان می دهد این در حالی است که موجودی انبارهای رسمی نیز 30 هزار تن در بخش کاغذ چاپ و تحریر و 9 هزار تن در کاغذ روزنامه است.

منبع: mehrnews.com

به "ثبت سفارش برای واردات بیش از 33هزار تن کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت سفارش برای واردات بیش از 33هزار تن کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید