حاشیه هایی که باعث گران شدن واحدهای نهضت ملی مسکن شد!

به گزارش لیتن، با وجود آنکه اعلام شده واحدهای نهضت ملی مسکن از ارزان ترین واحدهای مسکن کشور هستند اما حاشیه هایی در رابطه با اقساط تسهیلات این طرح، باعث نگرانی متقاضیان شده است.

حاشیه هایی که باعث گران شدن واحدهای نهضت ملی مسکن شد!

تا کنون چندین بار از سوی مسئولان مختلف حوزه مسکن اعلام شده که قیمت تمام شده هر متر واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن بین 3 تا 4 میلیون تومان است، اما با اعلام اعداد مختلف برای میزان اقساط این طرح حاشیه هایی در این باره ایجاد شده است.

طرح نهضت ملی مسکن یکی از مهم ترین وعده های دولت به شمار می رود طرحی که اعلام شده از طریق آن تمامی افرادی که خانه ندارند صاحب خانه می شوند.

در قالب طرح نهضت ملی مسکن مقرر شده بود دولت اقدام به ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در کشور کند بنابراین از مهرماه سال گذشته ثبت نام متقاضیان از طریق سامانه ثمن را آغاز کرد و تا 29 اسفند ماه ادامه یافت. در طرح نهضت ملی مسکن، 5 میلیون و 420 هزار متقاضی در سامانه مسکن حمایتی ثبت نام کردند که از این تعداد در پالایش اولیه با بررسی سه شرط تاهل، عدم دریافت تسهیلات و نداشتن مالکیت خصوصی، بیش از 2 میلیون و 300 هزار متقاضی واجد شرایط شناخته شدند.

محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پذیرفته شدگانی که سه شرط را داشتند برای کنترل شرط سابقه سکونت به عنوان شرط چهارم به کارتابل استان ها و شهر های تازه معرفی شدند.

پیش از این اعلام شده بود که میانگین ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در کشور 2 میلیون و 700 هزار تومان است، همزمان با افزایش قیمت مصالح ساختمانی و نرخ تورم در سال گذشته میانگین قیمت به 4 میلیون تومان در هر متر مربع رسید، اما روز گذشته رئیس بنیاد مسکن میانگین حداقل قیمت مسکن در این طرح را 4 تا 6 میلیون تومان گفت که متناسب با هر طبقه و در هر شهر فرق دارد.

مسئولان در وزارت راه و شهرسازی همواره اعلام کرده اند که این نرخ ها علی الحساب است و رقم نهایی بعد از اتمام پروژه ها معین می شود.

از همان ابتدا اعلام شده بود که متقاضیان باید آورده های خود را در 5 مرحله پرداخت کنند و رقم آورده اولیه هم 40 میلیون تومان اعلام شده، اما به نظر می رسد با افزایش نرخ ها و هزینه های ساخت، ممکن است میزان آورده اولیه افزایش یابد.

دولت با ایجاد صندوق ملی مسکن سعی دارد بخش عمده ای از هزینه های ساخت واحد های نهضت ملی مسکن را جبران کند بنابراین با ایجاد این صندوق عملا مردم نباید چندان نگران هزینه های این بخش باشند اما برخی صحبت های مسئولان در این زمینه باعث نگرانی متقاضیان می شود به طور مثال اخیرا محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی اعلام کرده است قیمت تمام شده مسکن منهای تسهیلاتی که در نظر گرفته شده ، معادل آورده متقاضیان خواهد بود.

آورده بر اساس پروژه ها و در شهر های مختلف متفاوت خواهد بود. هرچقدر تراکم ساختمانی و تعداد طبقات بالاتر باشد قیمت تمام شده بالاتر است بنابراین قیمت در شهر های کوچک و در شهر های بزرگ، کلانشهر ها و شهر های تازه فرق دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید: برآورد های اولیه از قیمت ساخت، روزی که متقاضیان انعقاد قرارداد می کنند به اطلاع متقاضی می رسد، اما در نهایت قیمت تمام شده، ملاک است. بدین معنا بعد از یک سال و نیم تا دو سال که اجرای پروژه زمان می برد به قیمت تمام شده به قیمت روز تسویه حساب می شود.

چند روز پیش سرپرست شرکت عمران شهر های تازه گفت که میزان اقساط نهضت ملی مسکن 10 تا 15 میلیون تومان است که همین موضوع با واکنش های زیادی از سوی متقاضیان روبرو شد به طوری که برخی از آن ها هم گفتند که اگر سایت باز شود با این میزان اقساط ما انصراف خواهیم داد.

یکی از متقاضیان که در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده بود به خبرنگاران گفت: در ابتدا گفتند که قیمت تمام شده ساخت نهضت ملی مسکن در هر متر مربع 2 میلیون تا 3 میلیون تومان است، اما به مرور این ارقام افزایش یافته و هنوز معین نیست که قیمت تمام شده هر واحد مسکن ملی چقدر خواهد بود.

او گفت: با هر بار اعلام ارقام متفاوت در خصوص اقساط و قیمت تمام شده، متقاضیان نگران می شوند، بسیاری از افرادی که در این طرح ثبت نام کرده اند جزو اقشار کم در آمد و طبقه پایین جامعه هستند واگر ماهانه 10 میلیون تومان در آمد داشتند نگرانی بابت اقساط 10 تا 15 میلیون تومانی نداشتند.

محمدی یکی دیگر از ثبت نام کنندگان در این طرح می گوید: میزان اقساط 3 تا 4 میلیون تومانی برای نهضت ملی مسکن هم زیاد است چراکه حقوق ماهانه بیشتر کارگران در نهایت 5 میلیون تومان است بنابراین اگر اقساط به بیش از 10 میلیون تومان برسد قطعا بسیاری از متقاضیان انصراف خواهند داد.

همزمان با ایجاد این حاشیه ها و نگرانی های مردم در رابطه با اقساط واحد های نهضت ملی مسکن و با وجود تماس های مکرر، اما معاونت مسکن وساختمان هیچ پاسخی در رابطه با این شایعات به ما نداد.

اما اقبال شاکری عضو کمسیون عمران مجلس می گوید: به هیچ عنوان این موضوع صحت ندارد و در صورتی که میزان اقساط نهضت ملی مسکن به 15 میلیون تومان برسد، هیچ فردی قادر به پرداخت آن نخواهد بود.

او گفت: میزان اقساط طرح نهضت ملی مسکن بین 3 تا 4 میلیون تومان است که متناسب با سطح در آمدی اقشار جامعه در نظر گرفته شده است.

همچنین ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان کشور گفت: اقساط طرح نهضت ملی مسکن برای تسهیلات 450 میلیون تومانی مسکن بین 3 تا 4 میلیون تومان با مدت باز پرداخت 20 ساله است.

او می گوید:اقساط تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن به هیچ عنوان 10 تا 15 میلیون تومان نیست چراکه با اجرای طرح صندوق ملی مسکن بخشی از این هزینه ها جبران شده است.

از سال گذشته تا به امروز چندین بار ارقام اعلام شده برای هزینه ساخت و همچنین میزان اقساط تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن تغییر کرده است و باعث شده که مردم تصور کنند که این طرح هم همانند طرح مسکن مهر با مسائل و آسیب های زیادی روبرو باشد.

دولت باید تا پایان سال 1404 ساخت 4 میلیون واحد مسکونی را در شهر های مختلف به اتمام برساند بنابراین باید همکاری و هماهنگی دستگاه های مختلف و بانک ها در پرداخت تسهیلات وجود داشته باشد.

خبرنگاران اقتصادی راه و شهرسازی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 خرداد 1401 بروزرسانی: 14 خرداد 1401 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2111

به "حاشیه هایی که باعث گران شدن واحدهای نهضت ملی مسکن شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاشیه هایی که باعث گران شدن واحدهای نهضت ملی مسکن شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید