خبرنگاران تاکید تروئیکای اروپایی بر یافتن راهکار دیپلماتیک برای حفظ برجام

به گزارش لیتن، لندن - خبرنگاران - سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه روز سه شنبه با صدور بیانیه ای مشترک در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بر لزوم یافتن راهکار دیپلماتیک برای حفظ و تداوم برجام تاکید کردند.

خبرنگاران تاکید تروئیکای اروپایی بر یافتن راهکار دیپلماتیک برای حفظ برجام

به گزارش خبرنگاران، دولت های اروپایی عضو برجام در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه و توسعه بین الملل انگلیس انتشار یافت بار دیگر بر تداوم پایبندی خود به این توافق تاکید کردند.

آنها بدون اشاره به تعلل و ناتوانی خود در اجرای تعهداتشان ذیل برجام، ادعا کردند که عدم پایبندی سازمان یافته (سیستماتیک) ایران به تعهداتش در این توافق به طور جدی مزایای برجام را در حوزه عدم اشاعه تسلیحات اتمی تضعیف کرده است.

سه کشور اروپایی در همین پیوند نسبت به افزایش ذخایر اورانیوم، تداوم عملیات تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته، و برنامه ریزی ایران برای نصب سانتریفیوژهای بیشتر ابراز نگرانی کردند.

آنها در بخش دیگری از بیانیه یادشده با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و کاهش تعهدات ایران ذیل این توافق، خواستار یافتن راهکار دیپلماتیک برای حفظ برجام و پیشرفت در مذاکرات کمیسیون مشترک شدند.

ایران دو سال پس از خروج یکجانبه امریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه 1398، با صدور بیانیه ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان چندی پیش شرح داد که سیاست های گام چهارم کاهش تعهدات برجام از سوی جمهوری اسلامی ایران کاملا اجرا شده است.

وی اضافه کرد که براساس سیاست های کاهش تعهدات برجام، یک هزار و 44 سانتریفیوژ در فردو غنی سازی می کنند بنابراین ما به عنوان مجری این سیاست ها کاملا به وظیفه خود عمل کردیم.

جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده که اگر سایر طرف های باقی مانده در برجام تصمیم بگیرند تعهدات خود را مطابق با توافق اجرا کنند، گام های کاهش تعهدات برجامی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز (دوشنبه) در وین پایتخت اتریش گشایش یافت و تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1274

به "خبرنگاران تاکید تروئیکای اروپایی بر یافتن راهکار دیپلماتیک برای حفظ برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تاکید تروئیکای اروپایی بر یافتن راهکار دیپلماتیک برای حفظ برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید