خبرنگاران جانسون، رفتار ترامپ را محکوم کرد

به گزارش لیتن، لندن - خبرنگاران - نخست وزیر انگلیس به صراحت رفتار دونالد ترامپ را در خصوص تحریک هوادارانش علیه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و حمله به ساختمان کنگره به باد انتقاد گرفت و آن را محکوم کرد.

خبرنگاران جانسون، رفتار ترامپ را محکوم کرد

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، بوریس جانسون روز پنجشنبه در نشست خبری روزانه دولت بیان داشت که آمریکا در تمام طول زندگی او نماد چیزهای مهم مانند آزادی و دمکراسی بوده است. او با این حال رئیس جمهوری آمریکا را مقصر تحریک طرفدارانش برای شورش علیه کنگره و ادعای تقلب در انتخابات معرفی کرد و افزود: به اعتقاد من این رفتارها کاملا اشتباه است و من تحریک مردم را برای رفتار شرم آوری که در کنگره رخ داد، بی قید و شرط محکوم می کنم.

نخست وزیر انگلیس دیشب در اظهار نظری محتاطانه به انتقاد از رفتار طرفداران ترامپ اکتفا کرد و آن را شرم آور خواند. وی خاطر نشان کرد که انتقال قدرت در آمریکا باید با آرامش و منظم صورت گیرد.

ساعاتی بعد دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس با صدور بیانیه ای مطرح کرد که اراده دمکراتیک مردم آمریکا را نمی توان با اقدامات خشن عده اندکی تغییر داد. وی شرح داد: انگلیس خشونت های دیروز را بی قید و شرط محکوم می کند.

گزارش ها حاکیست که مقامات لندن از روابط صمیمانه و تنگاتنگ با دونالد ترامپ پشیمان شده اند. کیم داروک سفیر سابق انگلیس در واشنگتن که دو سال پیش به لطف درز مکاتبات محرمانه اش علیه دونالد ترامپ مجبور به استعفا شد، در گفت وگو با شبکه خبری اسکای بیان داشت: ترامپ با تحریک طرفدارانش برای تجمع مقابل کنگره چه انتظاری داشت؟ اینکه آرام باشند و بعد از دقایقی روانه خانه شوند؟ بی تردید این یک اقدام تحریک آمیز و رویدادی هولناک بود که به اعتبار آمریکا در سراسر دنیا صدمه زد.

وی خاطر نشان کرد که حمله اغتشاش گران به یک نهاد سیاسی در آمریکا بی سابقه است و ترمیم آن سال ها زمان خواهد برد.

همچنین تام توگندهات رئیس کمیته پارلمانی روابط خارجی انگلیس دیشب با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود نوشت: امروز بسیاری با وحشت نظاره گر این واقعیت هستند که قدرت حاکمان عوام فریب که ادعا می کنند مدافع جریان ناتوان هستند قانون را نقض که طرف قوی را مهار و ضعیف را حفاظت می کنند. وی شرح داد: اقدامات دونالد ترامپ همه ما را تهدید می کند.

نیکلا استرجن سر وزیر اسکاتلند نیز تحولات کنگره را هولناک خواند و با آن هایی که طرف دمکراسی و انتقال مسالمت آمیز قدرت در آمریکا هستند اعلام همبستگی کرد. وی بدون نام بردن از ترامپ، اقدامات آن هایی که حمله علیه دمکراسی را سازمان دهی می کنند شرم آور خواند.

دیشب و تنها ساعتی پس از پایان سخنرانی دونالد ترامپ، نشست مشترک کنگره به ریاست مایک پنس آغاز شد، اما در همان دقایق اولیه هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره، کنندگانی که در حال تایید آرای الکترال کالج برای انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا بودند را به وحشت انداخت.

نشست مشترک مجلس کنندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شورش و یورش طرفداران ترامپ به داخل ساختمان کنگره همراه شد، متوقف شد. این اقدام طرفداران ترامپ واکنش های بین المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات دنیای ضمن سرزنش اقدام ترامپ و طرفدارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که کنندگان در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان به صف کشیدند.

در تیراندازی پلیس و نیروهای ضد شورش بسوی شورشیان، دست کم چهار نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. دست کم 53 نفر هم در جریان شورش واشنگتن بازداشت شدند.

با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است، نه اعتراض گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت آمریکا می بینند، چه می گویند. وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.

بایدن در نخستین نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را یک افتضاح خواند.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1486

به "خبرنگاران جانسون، رفتار ترامپ را محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جانسون، رفتار ترامپ را محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید