دگزامتازون چه زمانی به یاری بیماران کرونا می آید؟

به گزارش لیتن، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا جزئیات تازه ای از موثر بودن داروی دگزامتازون در درمان بیماران کرونایی را تشریح کرد.

دگزامتازون چه زمانی به یاری بیماران کرونا می آید؟

به گزارش فارس مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در گفت وگو با شبکه خبر درخصوص انتشار اخباری درخصوص موثر بودن داروی دگزا متازون گفت: همانطور که در اسفندماه سال گذشته گفته شد بعد از اینکه فاز ویروسی در بیماری کرونا طی می گردد فاز التهاب ریه آغاز می گردد و منجر به کمبود سطح اکسیژن خون می گردد.

وی ادامه داد: بنابراین پیشنهاد کردیم داروی دگزا متازون استفاده گردد و سه ماه بعد آکسفورد انگلیس همین برنامه دارویی را با کورتن امتحان کرد و نتایج مثبت آن را بیان کرد.

وی ادامه داد: البته نکته مهم در استفاده از این دارو این است که صرفا این دارو در فاز التهاب ریه قابل استفاده است.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اضافه کرد: در این فاز اکسیژن خون به زیر 93 درصد کاهش می یابد و سرفه در بیماران ظاهر می گردد.

قانعی ادامه داد: اگر هنوز فاز التهابی آغاز نشده باشد و سرفه و نفس تنگی نداشته باشد این دارو موثر نخواهد بود. فازهای مختلف بیماری و تشخیص آن به عهده پزشک است.

وی گفت: از آنجایی که بیماران خودشان نمی توانند فاز بیماری را تشخیص دهند باید این موضوع با توصیه پزشک صورت گیرد.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: اگر بلافاصله به کسی که در فاز ابتدایی است این دارو را تجویز کنیم نمی تواند موثر باشد و مصرف کورتن ها در طب به دلیل عوارضی که دارد اصلا پذیرفته نیست و همواره بر رعایت دوز تجویز شده از سوی پزشک تأکید شده است.

قانعی توضیح داد: در بیماران کویید نوزده فشار خونی ها و دیابتی ها بیشتر مبتلا می شوند و اگر در مصرف دگزا متازون دقت نکنند ضمن اینکه کووید نوزده را دارند فشارخونشان و قند خونشان هم بالا می رود.

وی ادامه داد: این دارو حتی برای پیشگیری از بیماری کووید نوزده هم موثر نیست و دوز مصرفی ما هم از دوز مصرفی پیشنهاد شده انگلیسی ها کمتر است و با داروهای دیگری مخلوط می گردد.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: کمیته علمی تشکیل شده در سطح کشور از بالاترین سطح علمی و با حضور بیشتر متخصصان تشکیل جلسه می دهد و زمانی که دارو و پروتکل درمانی را اعلام می نماید یعنی یک موضوع را آنالیز کامل و جامع نموده و به کل کشور ارائه نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1124

به "دگزامتازون چه زمانی به یاری بیماران کرونا می آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دگزامتازون چه زمانی به یاری بیماران کرونا می آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید