رعایت شیوه نامه های بهداشتی شرکت در یک عملیات نجات عظیم ملی است

به گزارش لیتن، تهران (پانا)-رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت کرونا فقط بلیه سلامت نیست بلکه بلا و بلیه اجتماعی، سیاسی، مالی و حتی فرهنگی است. مواجهه با کرونا به معنای واقعی، نظام های سلامت، مالی و سیاسی را در دنیا به چالش کشیده است و به طور قطع شعله ور کننده بسیاری از تغییرات اجباری در ملل و جوامع و سطوح مختلف خواهد شد.

رعایت شیوه نامه های بهداشتی شرکت در یک عملیات نجات عظیم ملی است

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش وبدا، کیانوش جهانپور اضافه نمود: افزایش نرخ بیکاری و ریزش مشاغل، رکود مالی و کاهش نرخ رشد مالی و افزایش هزینه های سلامت در اقتصاد ملی، معضل همه جوامع درگیر با این بیماری است البته کشور ما نیز از این موضوع مستثنی نخواهد بود. چنانکه در ایران ما مولفه تحریم های ظالمانه نیز در کنار همه گیری کرونا، سلامت، اقتصاد و سیاست را تحت الشعاع خود قرار داده است.

وی اضافه نمود: مقابله با کرونا علاوه بر تبیین، قانع کردن افکار عمومی و جلب مشارکت اجتماعی و هماهنگی بین بخشی نیازمند اعمال حاکمیت و الزامات قانونی است البته این الزامات و اقدامات بهداشتی همراه آن نیازمند هزینه کرد منابع ملی است که بی تردید پیامدهای مالی خود را در بر خواهد داشت لکن گریزناپذیر خواهد بود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: حداکثر رویکرد جانبدارانه مالی بر مقوله کرونا و بحران همه گیری آن می تواند شرط هزینه اثربخشی اقدامات بهداشتی و درمانی و ... در مقابله با آن باشد، گزینه ای که البته در شرایط جان دادن روزانه 200 تا 400 نفر یا بیشتر، احتیاط و ظرافت های خاص خود را می طلبد.

جهانپور اضافه نمود: از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب عالم، پاشنه آشیل مقابله موثر و کارآمد با کرونا تشخیص سریع، اقدام زودهنگام، رهگیری موارد تماس نزدیک و ایزوله کردن مبتلایان به مدت حداقل دو هفته است؛ زنجیره ای که هر حلقه آن اگر مفقود یا سست شد، عایدی مورد انتظار حاصل نخواهد شد و البته دانستن این نکته ضروری است که تنها 25 هزار تست نه چندان سریع حلقه اول این زنجیره اگر یکسال تداوم یابد، بالغ بر2500 میلیارد تومان طلب خواهد نمود و بدیهی است همین تعداد تست نیز در پهنه کشوری مانند ایران، یک زنجیره موثر و کارآمد را شکل نخواهد داد.

وی تاکید نمود: در کنار آن اقدام زودهنگام مستلزم توسعه پوشش های بیمه ای و هزینه های درمانی و دارویی و چند برابر این اعداد خواهد بود، رهگیری و ایزوله کردن بیماران در منزل، هزینه های حاکمیتی و حمایت های اجتماعی خاص خود را طلب خواهد نمود که پوشش کامل آن از توان بسیاری از اقتصادها و جوامع خارج است و این گونه است که این بیماری نوپدید و همه گیری پرفراز و فرود آن را بحرانی جهانی به معنای واقعی عنوان می نمایند.

وی اضافه نمود: هزینه های انسانی عدم رعایت حداکثری پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی و حفاظتی فراتر از آن چیزی است که تصور می گردد. هزینه ترددهای غیرضروری، سفرهای غیرضروری، مراودات و رفت و آمدهای غیرضروری، برگزاری تجمعات کوچک و عظیم و عدم رعایت فاصله گذاری فیزیکی و در راس همه، عدم استفاده همگانی از ماسک، جان های عزیزی است که چون برگ پاییزی هر روز شاهد ریزش آنها هستیم و البته تحمیل هزاران میلیارد تومان بر پیکره مالی که از فشار و ظلم تحریم های بین المللی رنجور و مجروح شده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت یادآور شد: شاید مردم خسته از شنیدن و عمل به توصیه ها و شیوه نامه ها شده باشند، شاید توصیه های بهداشتی تکراری شده باشد و شاید حتی بعضا ساده تر از آن به نظر آید که تصور گردد بتواند به مصاف یک بحران همه گیری عظیم رفت اما واقعیت آن است که همین ابزارها و الزامات به ظاهر ساده و تکراری برای هر شهروند و هر ایرانی، شرکت در یک عملیات نجات عظیم ملی است. توفیق این رزمایش عظیم، زمانی شدنی است که هر ایرانی هر روز با رعایت و مراعات حداکثری توصیه های ایمنی و حفاظتی از جمله پرهیز از هرگونه تردد و سفر غیرضروری، پرهیز از برگزاری یا مشارکت در هر تجمع غیرضروری و استفاده از ماسک در عین رعایت فاصله گذاری فیزیکی خود را در نجات جان حداقل 200 تا 250 نفر ایرانی هموطن خود شریک و سهیم بداند و این توفیق مشارکت را هر روز و هر روز تجربه کند.

به گزارش وبدا، جهانپور در انتها اظهارکرد: جایی که نجات جان یک انسان به مثابه نجات جان همه انسان هاست، ارتفاع و عظمت این مشارکت مسئولانه و آگاهانه فراتر از آن است که در تصور گنجد. پس در این عملیات عظیم نجات جان هموطنان خود مجدانه شرکت کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1343

به "رعایت شیوه نامه های بهداشتی شرکت در یک عملیات نجات عظیم ملی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رعایت شیوه نامه های بهداشتی شرکت در یک عملیات نجات عظیم ملی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید