سقوط پیش بینی ها از آینده نفت و فلزات پایه

به گزارش لیتن، خبرنگاران؛ بانک جهانی در تازه ترین گزارش فصلی خود به پیش بینی وضعیت بازارهای جهانی پرداخته است. به این ترتیب، در حوزه انرژی و به طور خاص نفت انتظارات به شدت کاهشی شده اند. در حوزه فلزات پایه روند نسبتا خنثا و رو به کاهشی را پیش بینی نموده است. اما در بازار فلزات گرانبها و به طور خاص طلا، سقف های جدیدی را برای قیمت ها تخمین زده است.

سقوط پیش بینی ها از آینده نفت و فلزات پایه

به گزارش لیتن به نقل از دنیای بورس؛

دنیای بورس: خلاصه بخش های مختلف تازه ترین گزارش بانک دنیای را در ادامه بخوانید

سقوط پیش بینی ها از آینده نفت

در حالی سومین فصل سال 2019 با افت محسوس قیمت عمده کامودیتی ها به انتها رسید، بانک دنیای در تازه ترین گزارش خود فضای نه چندان مطلوبی را برای بازار دنیای پیش بینی نموده است.

بهای قیمت نفت خام به ترتیب 60 و 58 دلاری برای میانگین 2019 و 2020 پیش بینی شده است که افت سنگین 6 و 7 دلاری را نسبت به گزارش قبلی نشان می دهد.

انتظار افت بیشتر تقاضا مهم ترین عامل این مساله است. همچنین انتظار می رود فراوریات آمریکا با راه اندازی خط لوله های جدید در سال 2020 اوج بگیرد که اثر منفی بر قیمت ها خواهد داشت. با این حال، تنش های ژئوپلیتیک مشابه حمله پهپادی به آرامکوی عربستان همچنان مهم ترین ریسک بازار نفت است.

در حوزه انرژی همچنین برآورد بانک دنیای از گاز طبیعی و ذغال سنگ که وضعیت منفی را در فصل گذشته داشتند، چندان مطلوب نیست. پیش بینی می گردد گاز طبیعی روند متعادلی را در سال 2020 تجربه کند در حالی که برای ذغال سنگ پیش بینی کاهشی است. علت این امر بالا ماندن تقاضای گاز طبیعی به دلیل نقش جایگزینی آن برای ذغال سنگ عنوان شده است.

بدبینی به آینده فلزات پایه

در حوزه بازار فلزات نیز پیش بینی ها برای هر دو سال 2019 و 2020 ضعیف تر گزارش شده است.

ریسک های کاهشی بازار فلزات: اولا امکان ضعف شدیدتر اقتصاد دنیای است که می تواند تقاضای فلزات را با شدت بیشتری کاهش دهد. ثانیا محرک های اقتصادی اخیر چین است که ممکن است نتواند محرک چندانی برای تقاضای فلزات باشد

ریسک های افزایشی بازار فلزات: احتمال تشدید مقررات زیست محیطی می تواند سمت عرضه فلزات را محدود کند و از این طریق قیمت ها را افزایش دهد.

پیش بینی بانک دنیای از آینده آلومینیوم

قیمت هر تن آلومینیوم در سه ماه سوم 2019 حدود 1.7 درصد کاهش یافت تا پنجمین فصل نزولی این فلز ثبت گردد.

نگرانی های عرضه ماده خام (آلومینا) با راه اندازی مجدد معدن آلونورت برزیل (بزرگترین فراورینماینده آلومینای دنیا) پس از 14 ماه در ماه مه فروکش کرد. افت تقاضای خودرو در دنیا باعث کاهش تقاضای آلومینیوم و عامل فشار بر قیمت این فلز شد. همچنین، فراوری آلومینیوم چین نیز با توجه به آنکه محدودیت های زیست محیطی کمتر از انتظارات بود تقویت شد و بر قیمت ها فشار آورد.

پس از افت 15 درصدی آلومینیوم در سال 2019 انتظار کاهش 1.7 درصدی برای سال 2020 نیز وجود دارد که دلایل اصلی آن قیمت های پایین تر آلومینا و ظرفیت مازاد فراوری در چین به شمار می روند

پیش بینی بانک دنیای از آینده مس

مس در فصل سوم سال افت 5.1 درصدی را تجربه کرد تا برای دومین فصل متوالی کاهشی باشد.

تقاضای صنعتی همچنان به دلیل نگرانی ها از اقتصاد دنیای ضعیف ارزیابی می گردد. چین به عنوان مصرف نماینده نیمی از مس دنیا از افت سرعت رشد بخش های پرمصرف فلزات نظیر ساختمان، برق و حمل و نقل رنج می برد. این افت تقاضا به مراتب بیش از اخلال در فراوریات شیلی و اندونزی محسوب می گردد و فشار بر قیمت ها را حفظ نموده است.

انتظار می رود قیمت مس به طور میانگین در سال 2019 نسبت به سال قبل 8 درصد پایین تر باشد، در حالی که رشد محدود 2.3 درصدی برای میانگین سال 2020 پیش بینی شده است. علت اصلی این پیش بینی افزایشی انتظار برای اثرگذاری مثبت سیاست های اقتصادی انبساطی دولت چین است که سرمایه گذاری در زیرساخت ها را تشویق می نماید

پیش بینی بانک دنیای از آینده سنگ آهن

بهای هر تن سنگ آهن 1.2 درصد در فصل سوم سال افزایش یافت که چهارمین رشد فصلی متوالی این کالا محسوب می گردد.

این رشد عمدتا ناشی از اخلال عرضه در استرالیا (به دلیل وضعیت آب و هوایی نامطلوب) و برزیل (حادثه در معدن واله) که روی حدودا 6 درصد فراوری دنیانی سنگ آهن اثر گذاشت. همچنین، فراوری قدرتمند فولاد در آمریکا و چین با وجود ضعف تقاضای صنعتی از قیمت سنگ آهن حمایت کرد.

پس از رشد بیش از 32 درصدی قیمت متوسط سنگ آهن نسبت به 2018، انتظار می رود میانگین قیمت ها برای سال 2020 حدود 12 درصد کاهش یابد. احیای معادن برزیل و ضعف تقاضای فولاد در سال آینده عامل اصلی این پیش بینی کاهشی است.

پیش بینی بانک دنیای از آینده سرب

سرب در فصل سوم 2019 رشد 7.7 درصدی را تجربه کرد و بخشی از افت فصل دوم سال را جبران کرد.

علت اصلی این امر خروج ناگهانی بعضی فراورینمایندگان سرب استرالیا و چین و همچنین اعمال محدودیت سنگین زیست محیطی در چین بود.

در مجموع اما سرب در سال 2019 به طور متوسط 12 درصد کاهش یافت و انتظار می رود در سال 2020 نیز یک درصد دیگر کاهش یابد. حدود 80 درصد تقاضای سرب از باتری خودروها نشات می گیرد که انتظار ضعف صنعت خودرو باعث عدم خوش بینی به قیمت این فلز شده است.

پیش بینی بانک دنیای از آینده روی

فلز روی شدیدترین سقوط فصل سوم 2019 را تجربه کرد و با کاهش 14.8 درصدی به کار خود در این فصل انتها داد.

تقاضای اصلی روی از آهن گالوانیزه ناشی می گردد که ضعف این صنعت در چین فشار بر قیمت ها را رقم زد. همچنین فراوریات جدید خاک روی از معادن استرالیا، کانادا و آفریقای جنوبی فراوری روی را تسهیل کرد.

پس از افت متوسط 12 درصدی فلز روی در سال 2019، پیش بینی شده برای سال 2020 نیز 4.7 درصد قیمت متوسط این کالا کاهش یابد

پیش بینی سقف های جدید برای اونس طلا

طلای دنیای سومین فصل سال را با صعود 12.6 درصدی به انتها رساند تا برای سومین فصل متوالی صعودی بماند.

تقاضای فیزیکی قدرتمند برای طلا، کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و نگرانی ها از اقتصاد دنیای مهم ترین محرک های فلز زرد محسوب می شوند. در رشد تقاضای فیزیکی سه عامل اثرگذار بود. اولا فزایش خرید طلا از سوی بانک های مرکزی، دوما حرکت سرمایه گذاران به سوی صندوق های با پشتوانه طلا و خرید جواهرات به ویژه در هند.

به این ترتیب طلا که سال جاری به طور متوسط 9.5 درصد بالاتر از سال 2018 معامله می گردد برای سال 2020 نیز افزایش 5.8 درصد را تجربه می نماید. این پیش بینی به معنای صعود طلا تا حتی مرز 1500 دلار خواهد بود.

سایر فلزات گران بها نظیر نقره و پلاتین نیز همگام با طلا وضعیت مشابهی را تجربه می نمایند. بنابراین، پیش بینی شده است نقره 4.9 درصد و پلاتین 3.5 درصد در سال 2020 افزایش پیدا نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 633

به "سقوط پیش بینی ها از آینده نفت و فلزات پایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط پیش بینی ها از آینده نفت و فلزات پایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید