شاکرمی در نشست با شرکای اجتماعی استان خوزستان: تقاضای قانونی کارگران مناطق آزاد و ویژه مالی مبنی بر طرح طبقه بندی، داشتن تشکل و نظام مزدی اجرا گردد

به گزارش لیتن، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر این که تقاضای قانونی کارگران مناطق آزاد و ویژه مالی مبنی بر طرح طبقه بندی ، داشتن تشکل و نظام مزدی باید اجرا گردد، گفت: داشتن تشکل کارگری و کارفرمایی حقی است که در قوانین بین المللی،قانون اساسی و قوانین و مقررات جاری کشور برای کارگران و کارفرمایان به صراحت در نظر گرفته شده است.

شاکرمی در نشست با شرکای اجتماعی استان خوزستان: تقاضای قانونی کارگران مناطق آزاد و ویژه مالی مبنی بر طرح طبقه بندی، داشتن تشکل و نظام مزدی اجرا گردد

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، حاتم شاکرمی در نشست با شرکای اجتماعی، انجمن های صنفی و تشکل های کارگری و کارفرمایی استان خوزستان که با موضوع آنالیز شرایط واحدهای تولیدی و کارگری در مناطق ویژه بندری برگزار گشت، با اشاره به قانون سرزمین اصلی در مناطق آزاد و ویژه مالی گفت: نقش تشکل های کارگری و کارفرمایی در ایجاد تفاهم و سازش باید اساسی و محوری باشد و این فلسفه وجودی این تشکل هاست.

معاون روابط کار توضیح داد: وقتی نماینده کارگر و کارفرما در هیئت تشخیص ما حضور دارد نه نماینده کارگر است نه کارفرما بلکه در مقام داوری است و نباید بر اساس تعصبات خود قضاوت کند چرا که موجب آسیب به قانون و مقررات می گردد.

وی اضافه کرد:منطقه ویژه پتروشیمی و منطقه ویژه بندر امام خمینی (ره) از سرمایه های ملی هستند و همه دستگاه ها باید در جهت حفظ حیات و توسعه این مناطق کوشش نمایند.

به گفته معاون روابط کار زمانی منافع همگان تامین می گردد که حیات و توسعه این مناطق تدوام داشته باشد، دچار ایستایی نگردد و همیشه به سمت پیشرفت حرکت کند.

شاکرمی با تاکید بر اینکه باید تقاضای قانونی کارگران این مجموعه ها مانند داشتن تشکل و نظام مزدی ایجاد گردد، اضافه کرد: آنچه که موجب نارضایتی می گردد عدم شفافیت قانون و مقررات و اجرای آن است و احساس تبعیض، بی عدالتی و توقعات و خواسته های خارج از قانون را به دنبال دارد.

معاون روابط کار با تاکید بر ضرورت محور قرار دادن حاکمیت قانون گفت: تا زمانی که در راستا نظام هستیم و به حاکمیت قانون احترام بگذاریم و به آن عمل کنیم هرگونه تبعیض از بین می رود. با توجه به این که قانون مرجع دارد هرکس نمی تواند به نفع خود آن را تفسیر کند و باید با مراجعه به مرجع اصلی آن، ابهامات، تبعیض از بین برود و عدالت و اعتماد جایگزین آن گردد.

شاکرمی با اشاره به قانون و مقررات مناطق آزاد ویژه مالی و قوانین کارگری سرزمین اصلی گفت : در رابطه با موضوعات کارگری مناطق آزاد و ویژه مالی که به صراحت در قانون این مناطق بیان نشده باید به قانون سرزمین اصلی که رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری و عین قانون است برگردد.

معاون روابط کار با تاکید بر اولویت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در حفظ و صیانت از سلامت نیروی کار گفت: موضوع سلامت نیروی کار بر اساس قوانین بین المللی و جاری و نیز رای هیات عمومی دیوان یکی از اولویت های ما است که همیشه باید توسط مجریان قانون به ویژه همکاران در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مورد توجه و دقت عمل قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه سطح بازرسی ها باید در این مناطق تقویت گردد اضافه کرد: طرح طبقه بندی مشاغل و یا نظام مزدی موضوع دیگری است که بر اساس قوانین سرزمین اصلی باید به طور کامل اجرایی گردد.

وی در ادامه اضافه کرد: با طرح هایی که شیوه اجرای آنها همانند ما نیست اما با قانون و مقررات جاری مغایرت ندارد همکاری می کنیم.

شاکرمی اضافه کرد: همانطور که تا به امروز این طرح ها برای چهار شرکت ملی نفت تحت پوشش وزارت نفت اجرا و برای 730 شغل تعریف شده است .

وی توضیح داد: امیدواریم سایر واحدها نیز با پیگیری مدیر کل استان و هماهنگی و احترام به قانون بتوانند آن را اجرایی نمایند.

شاکرمی در ادامه اعلام آمادگی کرد که طی دو هفته آینده با اعزام تیم کارشناسی تحت نظر مدیرکل بازرسی کار وزارت متبوع به استان و به منظور پیگیری موضوعات مرتبط با متقاضیان بازنشستگی نشست هایی با حضور نمایندگان کارفرمایی و کارگری استان نیز برگزار گردد.

در این نشست، حبیب آغاجری نماینده مردم بندر ماهشهر، هندیجان، امیدیه و بندر امام خمینی (ره) در مجلس ، ارسلان غمگین مدیرکل استان، جمعی از مدیران کل ستادی حوزه روابط کار وزارتخانه، سید محمد مرعشی مدیر کل سازمان تامین اجتماعی استان، صدیقیفرماندار شهرستان بندر ماهشهر، سید امید شهیدی نیامدیر عامل سازمان منطقه ویژه مالی پتروشیمی، عادل دریس مدیر کل سازمان بنادر و دریانوردی و نیز روسای ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی بندر ماهشهر و بندر امام خمینی(ره) نیز حضور داشتند .

حاتم شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و هیئت همراه، در ادامه این سفر از طرح ها و واحدهای کارگری بندرامام خمینی و شرکت روغن کشی نوید خلیج فارس واقع در منطقه ویژه مالی بندر امام خمینیره و شرکت پتروشیمی فن آوران واقع در منطقه ویژه مالی پتروشیمی ماهشهر بازدید و با تعدادی از کارگران شاغل در این واحدها گفت وگو کرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1493

به "شاکرمی در نشست با شرکای اجتماعی استان خوزستان: تقاضای قانونی کارگران مناطق آزاد و ویژه مالی مبنی بر طرح طبقه بندی، داشتن تشکل و نظام مزدی اجرا گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاکرمی در نشست با شرکای اجتماعی استان خوزستان: تقاضای قانونی کارگران مناطق آزاد و ویژه مالی مبنی بر طرح طبقه بندی، داشتن تشکل و نظام مزدی اجرا گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید