ضرورت حمایت دولت از بنگاه های مالی آسیب دیده در شرایط کرونا

به گزارش لیتن، دومین جلسه کمیته واکاوی پروتکل های کسب وکار در شرایط کرونا به ریاست احمد پور فلاح مشاور عالی اتاق ایران و با حضور جمعی از فعالان مالی و روسای کمیسیون های تخصصی اتاق ایران برگزار گردید.

ضرورت حمایت دولت از بنگاه های مالی آسیب دیده در شرایط کرونا

حاضران در این نشست به بیان نظرات خود در مورد آثار ناشی از شیوع ویروس کرونا و راهکارهای عملیاتی آن پرداختند و تأکید شد که لازم است حمایت دولت مشمول چک های برگشتی تمامی بنگاه های اقتصادی و اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی گردد. همچنین تأکید شد در صورت عدم تعجیل در حمایت دولت از کسب وکارها، بنگاه های اقتصادی دچار خسارات جبران ناپذیری خواهند شد.

اعضای این کمیته در ارتباط با پیشنهاد اتاق ایران مبنی بر بخشش جریمه دیرکرد سود تسهیلات، پیشنهاد دادند بانک مرکزی باید علاوه بر بخشش جریمه (دیرکرد) سود تسهیلات، اصل سود تسهیلات را نیز استمهال کند یا ببخشد.

همچنین تأکید شد: طی دو ماه اخیر که اقتصاد کشور دچار وضع نابسامانی شده است و بسیاری از واحدهای اقتصادی آسیب و ضرر و زیان اقتصادی بسیاری دیده اند بسیاری از فراورینمایندگان مواد اولیه کارخانه های فراوریی ازجمله شرکت های پتروشیمی قیمت مواد اولیه صنایع پائین دستی را افزایش داده اند. درصورتی که در شرایط فعلی شرکت های پتروشیمی باید قیمت مواد اولیه را به صورت اعتباری و باقیمت پایین تری بفروش رسانند تا واحدهای فراوریی پائین دستی بتوانند فعالیت خود را ادامه دهند.

حاضران در نشست همچنین نسبت به کمبود مواد غذایی طی ماه های آینده هشدار دادند و گفتند: بالغ بر 90 درصد مواد اولیه کارخانه های فراوریی صنایع غذایی ازجمله روغن (روغن خام) و همچنین حدود 90 درصد خوراک دام و طیور از خارج از کشور تأمین می گردد؛ بر همین اساس در ماه های آینده اخیر کشورهای تأمین نماینده مواد اولیه صنایع غذایی به دلیل تحریم های بین المللی و همچنین احتیاج داخلی خود براثر شیوع ویروس کرونا از صادرات این محصولات به ایران ممانعت می نمایند و چنانچه ما دارای ذخایر استراتژیک غنی نباشیم در فراوری بسیاری از صنایع غذایی دچار مشکل خواهیم شد. در حقیقت زنجیره تأمین مواد غذایی دچار بحران خواهد شد و ممکن است امنیت غذایی کشور از این بابت دچار بحران گردد.

همچنین به گفته اعضای این کمیته، اقداماتی که از سوی بخش خصوصی و دولت در طی دو ماه گذشته صورت گرفته است مبتنی بر شرایط فعلی بوده است. لذا پیشنهاد داده شد باوجود تحریم های بین المللی و نیز آثار مخرب کرونا در اقتصاد کشور موضوع آینده پژوهشی در دستور کار اتاق ایران قرار گیرد.

همچنین در این نشست، ضمن تأکید بر ظرفیت های شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در پیگیری و تصویب تصمیمات، پیشنهاد داده شد تا شرایط فعلی اقتصادی کشور به عنوان شرایط فورس ماژور اعلام و به وسیله شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی پیگیری گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1075

به "ضرورت حمایت دولت از بنگاه های مالی آسیب دیده در شرایط کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت حمایت دولت از بنگاه های مالی آسیب دیده در شرایط کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید