قهرمان پور: اگر موضوع سوریه هنوز جدی بود برهم زدن برجام برای اروپا هزینه داشت

به گزارش لیتن، یک کارشناس مسایل بین الملل معتقد است: خروج سه کشور اروپایی از برجام و از بین رفتن این توافق به اندازه ای که برگزیت بر سرنوشت اروپا تاثیر می گذارد، بر شرایط این اتحادیه به لحاظ عملی تاثیر ندارد.

قهرمان پور: اگر موضوع سوریه هنوز جدی بود برهم زدن برجام برای اروپا هزینه داشت

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

رحمان قهرمان پور در گفت گو با خبرنگاران درباره عملکرد اروپا در پنج سال گذشته در قبال موضوعات هسته ای و برجام توضیح داد: در سال 84 در توافق پاریس، اروپا نتوانست به طور مستقل به توافق برسد و منتظر آمریکا بود در حالی که شرایط اتحادیه اروپا آن زمان خیلی بهتر از الان بود. در شرایط فعلی هم که اتحادیه اروپا در ضعف نهاده شده است باز نتوانست از توافق هسته ای و دستاوردش حمایت کند. هم چنین در شرایط جدید بعد از خروج آمریکا از برجام هم نتوانست با وجود مسائل داخلی کاری از پیش برد از این رو افکار عمومی و مسئولان به خوبی متوجه شدند که اروپا قصد هزینه و خرج کردن برای برجام به طور عملی ندارد. اتحادیه اروپا از 2005 تا 2018 حرکتی نشان نداد و این اتفاق خوبی برای اروپا نیست. این اتحادیه عملا دارد در خاورمیانه به حاشیه رانده می گردد. کسی روی قول های آن ها اعتماد نمی کند و کاهش نفوذ سیاسی شان در زمینه های مختلف افزایش یافته است.

این کارشناس مسایل بین الملل درباره پیامد خروج اروپا از برجام یا اقدام برای استفاده از مکانیسم ماشه در برابر اقدامات واکنشی ایران گفت: واقعیت این است که در صورت خروج اتحادیه اروپا از برجام، آنها هزینه آنچنانی نمی دهند البته سیاست خارجی اتحادیه اروپا که مبتنی بر دموکراسی و هنجارهای بین المللی است حتما آسیب می بیند. اتحادیه اروپا در بسیاری از جهت افول نموده است و الان در سرازیری است و خروج از برجام فقط شتاب آن را افزایش می دهد.

وی گفت: اگر مساله سوریه هم چنان به طور جدی مطرح بود می توانست بر هم خوردن برجام شرایط را برای اروپا بغرنج کند، اما الان خاورمیانه در شرایطی نیست که اروپا نگران آن باشد و به طور فوری احتیاج به آرامش داشته باشد. خروج سه کشور اروپایی از برجام و از بین رفتن این توافق به اندازه ای که برگزیت بر سرنوشت اروپا تاثیر می گذارد، تاثیر ندارد. شاید خروج از برجام یا از بین رفتن این توافق به هر شکل یک سال پیش هزینه زیادی داشت اما الان خیر.

قهرمان پور درباره عملکرد دومین زن مذاکره کننده اتحادیه اروپا در موضوع هسته ای ایران پس از پنج سال گفت: خانم موگرینی در شرایط سختی وارد مذاکرات هسته ای و سیاست خارجی اتحادیه اروپا شد. بعد از 2011 و اتفاقاتی که در خاورمیانه افتاد شاهد بهار عربی و رکود سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خاورمیانه بودیم. البته خانم موگرینی این شانس را داشت که از دوران سخت مذاکرات هسته ای عبور نموده بودیم اما بدشانسی اش این بود که اتحادیه به لحاظ داخلی (رشد افراط گرایی و موضوع برگزیت) شرایط پیچیده ای را شاهد بود و می توان گفت به مراتب شرایط موگرینی سخت تر از زمان سولانا و اشتون بود.

وی اضافه کرد: موگرینی کوشش کرد برجام را حفظ کند اما بعد از خروج آمریکا شرایط سخت شد. با این حال سیاست خارجی اروپا استقرار وضع موجود را می خواست و اینستکس را با وجود عدم کارآیی راه اندازی کرد هر چند که نتوانست انتظارات ایران را این ساز و کار برآورده کند.

این کارشناس مسایل بین الملل در پاسخ به این پرسش که حضور دیپلمات های زن در مذاکراتی در سطح مذاکرات هسته ای محدود کننده بوده است یا پیش برنده؟ اظهار کرد: موضوع هسته ای، موضوعی سخت و امنیتی است و در این موضوعات مسایل جنسیتی تاثیرگذاری کمتری دارد. در روینمودهای جدید می گویند بستر عمل و رفتار دیپلمات مهم است و هر چقدر هم فرد مذاکره کننده، به شکل قدرتمند در این عرصه وارد گردد به شرایط و بستر مذاکرات بستگی دارد. همان طور که درباره آقای ظریف هم این رخ داد؛ با وجود این که ظریف دیپلمات قوی بود و هست اما می بینیم که در بحث برجام وقتی در شرایط سخت و پیچیده به لحاظ تغییر مواضع طرف مقابل نهاده شد نتوانست کاری پیش ببرد. ساختارگراها معتقدند در اغلب موارد ساختار و شرایط مهم تر از فرد است. دولت آمریکا (اوباما و جان کری) در شرایط خوبی وارد مذاکرات شد و دولت روحانی هم اول کارش بود و اجماع در داخل با او همراه بود، و دیپلمات ها هم قوی بودند، از این رو توافق هسته ای محقق شد اما وقتی شرایط سخت می گردد اولویت های استراتژیک نقش شان افزایش می یابد و قاعدتا آدم های با قدرت و ریسک بالا می توانند در این فضا دوام بیاورند.

وی ادامه داد: آقای البرادعی خیلی به ما نزدیک بود، مسلمان و دنیا سومی بود اما در زمان تصدی وی بر آژانس بین المللی انرژی اتمی نتوانستیم به توافق برسیم اما در زمان یوکیا آمانو که حمایت آمریکا را داشت و با توجه به مطلوب بودن شرایط، توافق امکان پذیر شد، از این رو کوشش های فردی دیپلمات ها زمانی مهم است که در شرایط هماهنگ با موقعیت قرار گیرند و باز این سوال همیشگی مطرح می گردد که قهرمانان تاریخ را می سازند؟ یا تاریخ قهرمانان را می سازد؟ یک کاندید خوب کسی است که در شرایط خوب وارد عرصه گردد. بنا بر این تغییر افراد لزوما معادلات سیاسی و بین المللی را تغییر نمی دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 697

به "قهرمان پور: اگر موضوع سوریه هنوز جدی بود برهم زدن برجام برای اروپا هزینه داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهرمان پور: اگر موضوع سوریه هنوز جدی بود برهم زدن برجام برای اروپا هزینه داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید