نشست استانبول درباره صلح افغانستان؛ دغدغه بازیگران داخلی و خارجی

به گزارش لیتن، خبرنگاران - گروه بین الملل: سرنوشت آینده افغانستان نبایستی با مداخله قدرتهای بزرگ رقم بخورد. بازیگران داخلی و دلسوز افغانستان بایستی از این نکته آگاه باشند که اکنون شرایط افغانستان نه تنها آماده شکل گیری یک نظام سیاسی و ساختار اجرایی مناسب برای آینده افغانستان نیست بلکه بیش از هر زمان دیگری در معرض فروپاشی واقع شده است. ورود گروههای داخلی افغانستان به هر نشست خارجی، پیش از اجماع خود برسر آینده کشورشان، باعث می شود این بازیگران داخلی، افغانستان را به خشونت بیشتر و حتی حذف خود سوق دهند.

نشست استانبول درباره صلح افغانستان؛ دغدغه بازیگران داخلی و خارجی

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

این در حالی است که روز 27 فروردین ماه قرار است نشستی در استانبول پیرامون مسائل افغانستان برگزار شود. برخی از منابع از حضور اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز در این نشست خبر می دهند. یکی از اصلی ترین موضوعات این نشست، صلح با طالبان است. این در حالی است که توافق سال گذشته میان آمریکا و طالبان تا کنون نتوانسته به کاهش خشونت ها در افغانستان کمکی کند و با برسرکار آمدن دولت بایدن این توافقنامه و اجرای آن در شرایط مبهمی قرار گرفته است.

با این حال حضور اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در این نشست می تواند نشان دهنده حساسیت و اهمیت نشست باشد. نشستی که ممکن است با فشار آمریکا به دنبال شکل دادن به شرایط آینده افغانستان و اجرای راهبرد سازش اجباری با طالبان باشد. سازشی که در پی آن بایستی جایی برای مشارکت طالبان در دولت افغانستان باز شده و این گروه بتواند سهمی در قدرت رسمی این کشور داشته باشد تا آمریکایی ها نیز بتوانند با آسودگی سایر برنامه های خود در افغانستان را پیگیری کنند.

از دیدگاه آمریکایی ها زمان هزینه کرد در افغانستان به پایان رسیده است و اکنون این کشور بایستی در رقابت بین المللی بین چین، آمریکا و روسیه و سایر بازیگران منطقه ای جای پای خود را برای برداشت از منافع اقتصادی افغانستان تحکیم کند. امری که نیازمند این است که آمریکا بتواند پای خود را از مخاصمه داخلی افغانستان بیرون کشیده و آن را تبدیل به جنگ داخلی و برادر کشی کند.

آمریکایی ها به خوبی به این نکته آگاه هستند که شرایط داخلی افغانستان به گونه ای است که به هیچ وجه نمی تواند موجب شکل گیری صلح میان گروههای مختلف افغانستانی شود. در حال حاضر این کشور درگیر شکاف گسترده قومی است و توزیع قدرت در میان گروههای قومی در شرایط بحرانی واقع شده است. همچنین میلیون ها قبضه سلاح در افغانستان وجود دارد که در دست گروههای مختلف شبه نظامی است و تا به امروز دولت افغانستان و نیروهای آمریکایی پیروز به اجرای خلع سلاح نشده اند. در کنار اینها طالبان به شدت مصمم است تا امارت اسلامی را در افغانستان برپا کند و هیچ گاه از آمادگی خود برای پذیرش ساختار جمهوری صحبت نکرده است.

آنچه از شرایط کنونی افغانستان می توان برداشت کرد این است که این کشور در لایه های مختلف به انباشته ای از بحران هایی تبدیل شده است که در طول 2 دهه گذشته به دلیل ناکارآمدی مدیریت بازیگران خارجی و عدم حمایت آنها از دولت و ملت سازی مناسب در افغانستان شکل گرفته است. بحران هایی که نه تنها امکان حل آنها برای دهه های متمادی وجود ندارد بلکه شرایط فعلی آنها را تبدیل به انباشتی آماده انفجار کرده است.

در حال حاضر جامعه افغانستان به دلیل شکست در پروژه دولت و ملت سازی نتوانسته است به نقطه ای برسد که بازیگران داخلی بتوانند گفتگویی سازنده پیرامون ساختارهای اساسی سیاسی و اجتماعی با یکدیگر داشته باشند. همچنان در این کشور خصومت و نفرت، تشکیل دهنده ساختار پایه ای بسکمک از روابط اجتماعی و سیاسی است و بازیگران به جای گفتگو با یکدیگر از تهدید و حذف یکدیگر برای پیشبرد اهداف خود بهره می برند. طبیعی است که در چنین شرایطی نشست استانبول نه تنها نمی تواند به حل مسائل افغانستان کمک کند بلکه زمینه ساز از کنترل خارج شدن کلیه عوامل بحرانی است.

بازیگران داخلی حاضر در فرایند صلح افغانستان هیچیک درک مشترکی نسبت به آینده ای که افغانستان باید به سمت آن حرکت کند ندارند. دغدغه و نگرانی اصلی آنها جلوگیری از پیروزی دیگری در این فرایند است و شاید بتواند گفت تنها گروهی که از اجماع نسبی در خصوص آینده افغانستان برخوردار است گروه طالبان است. بحران موجود در سایر گروه ها و درگیری داخلی موجود در برابر اجماع موجود در طالبان، به این گروه کمک می کند که بتواند سایر گروه ها را به حاشیه رانده و در نهایت ساختار مورد نظر خود را به آنها تحمیل کند.

آنچه از رفتار آمریکا برآورد می شود این است که آمریکایی ها به خوبی نسبت به این آینده بحرانی آگاه هستند. آنها می دانند که این لایه های مدیریت نشده و انباشته بحران های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نه تنها به افغانستانی با ثبات نخواهد انجامید بلکه یک محیط بحرانی شکل خواهد داد که نتیجه آن تنها آزادی عمل آمریکایی ها است که توانسته اند در چارچوب توافق با طالبان حاشیه امنی برای خود ایجاد کنند.

شرایط فعلی نشست استانبول آشکارا بیانگر فشار بر افغانستان برای حرکت در مسیری است که در آن نقش مردم و یک دولت مشروع کمرنگ شده و بازیگران خارجی از طریق تقسیم غیر رسمی افغانستان و به واسطه بازوهای داخلی خود به بازیگران مسلط در تاریخ افغانستان تبدیل شوند. در اینجا نقش گروههای دلسوز در داخل افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1635

به "نشست استانبول درباره صلح افغانستان؛ دغدغه بازیگران داخلی و خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست استانبول درباره صلح افغانستان؛ دغدغه بازیگران داخلی و خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید