واکنش اتحادیه اروپا به درگیری های نواب امارات و عربستان در جنوب یمن

به گزارش لیتن، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتقاد از درگیری ها بین نیروهای مورد حمایت سعودی ها و نیروهای تحت پشتیبانی امارات در عدن یمن، توقف این درگیری ها را خواهان شد.

واکنش اتحادیه اروپا به درگیری های نواب امارات و عربستان در جنوب یمن

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، تشدید درگیری ها در عدن یمن که سبب ابراز نگرانی نماینده ویژه سازمان ملل شده است، با واکنش سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم روبرو شده است.

به گزارش دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه مایا کوسیانیچ آمده است: از زمان حملات وحشیانه هفته گذشته، خشونت در عدن تشدید شده و گزارش هایی درباره تحریک کردن برای انجام حملات خشونت آمیز علیه نهادهای دولت یمن و حملات تلافی جویانه مخابره شده است. مردم یمن تا قبل از این هم بیش از حد دچار آسیب شده اند.

سخنگوی موگرینی بیان کرد: اتحادیه اروپا بار دیگر تعهد خود را درباره یکپارچگی، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی یمن را اعلام می دارد. اتحادیه اروپا همانند نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، از همه طرف ها می خواهد که خشونت را متوقف نموده و فورا گفت و گو را در پیش بگیرند.

مایا کوسیانیچ سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

وی اضافه کرد: اتحادیه اروپا از همه طرف ها انتظار دارد که تعهدشان را به فرایند تحت رهبری نماینده ویژه سازمان ملل حفظ و با او بری خاتمه دادن به درگیری (در یمن) به وسیله فرایند سیاسی پایدار و فراگیر تعامل نمایند.

پیش از این، مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن شامگاه چهارشنبه درباره بالا دریافت درگیری ها در شهر عدن ابراز نگرانی نموده بود. با انتشار توییتی توقف درگیری ها در این شهر را خواهان شد و طرف های درگیر را به حل اختلافات به وسیله گفت وگو فراخوانده بود.

عدن که تحت کنترل دولت مستعفی یمن (مستقر در ریاض) واقع شده است، روز چهارشنبه صحنه درگیری شدید نواب ریاض و ابوظبی شده است؛ نیروهای مورد حمایت عربستان سعودی از یکسو و نیروهای تحت پشتیبانی امارات متحده عربی در سوی دیگر این درگیری هستند.

این درگیری همزمان با برگزاری مراسم تشییع جنازه شبه نظامیانی که پنجشنبه گذشته در حملات پهپادی و موشکی یمن به پادگان الجلاء در عدن کشته شده بودند، انجام شده است.

هانی بن بریک معاون رئیس شورای تحت حمایت امارات موسوم به شورای انتقالی جنوب یمن، حزب اخوانی الاصلاح (تحت حمایت عربستان و دولت مستعفی یمن) را مسئول تیراندازی و حمله به شرکت نمایندگان مراسم تشییع دانست و دستور داد تا نیروهایش به کاخ المعاشیق حمله نمایند تا هواداران این حزب را از عدن اخراج نمایند. در نتیجه این دستور، میان نیروهای این شورا و گارد ریاست جمهوری یمن، درگیری نظامی اتفاق افتاده است.

شبکه الجزیره این دستور بن بریک را اعلام جنگ نیروهای تحت حمایت امارات علیه دولت مستعفی یمن با پشتیبانی ریاض توصیف نموده است (جزئیات بیشتر).

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 330

به "واکنش اتحادیه اروپا به درگیری های نواب امارات و عربستان در جنوب یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش اتحادیه اروپا به درگیری های نواب امارات و عربستان در جنوب یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید