پارک ملی دریاچه ارومیه میزبان 500 قطعه پرنده غول پیکر شد

رئیس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه از مهاجرت 500 قطعه پلیکان به پارک ملی دریاچه ارومیه اطلاع داد.

پارک ملی دریاچه ارومیه میزبان 500 قطعه پرنده غول پیکر شد

بهزاد شیرپنجه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران، با بیان اینکه 8 گونه از این پرنده وجود دارد و گونه پلیکان سفید به ایران با توجه به نوع زیست خود مهاجرت می نماید، اضافه نمود: براساس شمارش صورت گرفته 500 قطعه از پلیکان سفید به پارک ملی دریاچه ارومیه مهاجرت نموده اند.

وی با اشاره به اینکه این پرنده عظیم الجثه از اروپا، آسیای میانه و سیبری وارد کشور ما می شوند اظهار کرد: این پرنده کیسه دار که طول بدن آن 155 سانتی متر و منقاری بین 29 تا 47 سانتی دارد در مناطق مردابی و باتلاقی کم عمق بین 3 تا 4 عدد جوجه آوری می نماید.

شیرپنجه با بیان اینکه این نوع پرنده از ماهی، سخت پوستان و گاها از لاک پشت تغذیه می نماید ادامه داد: پلیکان پرنده ای اجتماعی است که به صورت دسته جمعی زندگی می نماید و در بهار و اواخر آبان ماه هرساله به جزایر دریاچه ارومیه مهاجرت می نمایند.

وی با بیان اینکه در گذشته تعداد پلیکان سفیدی که به دریاچه ارومیه مهاجرت می کردند بیشتر از این تعداد بود توضیح داد: در گذشته بدلیل پرآبی دریاچه ارومیه و جزایر 9 گانه و شرایط زیستی مناسب آن پلیکانها زیست و جوجه آوری می کردند اما بدلیل کم آبی دریاچه ارومیه و جزایر 9 گانه، طی چندسال اخیر تعداد کمتری از این گونه در دریاچه ارومیه زیست می نماید.

رئیس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه ادامه داد: وضعیت دریاچه ارومیه چندان مناسب نیست و با وجود باتلاق و نمک اشباع امکان زیست برای پرندگان در حاشیه دریاچه را بسیار سخت نموده است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت تالابهای استان در شرایط مطلوبی گفت: بدلیل پرآبی ابشخورها و پوشش گیاهی مناسب درجزایر کبودان، اسپیر، آرزو و اشک و تالابهای کانی برازان و سولدوز تعدادی پلیکان برای تغذیه در این جزایر نیز دیده شده اند.

شیرپنجه با اشاره به اینکه این دریاچه جمعاً دارای 102 جزیره بزرگ و کوچک دارد و سال 1352 در فهرست پارک های ملی ایران به ثبت رسیده است یادآور شد: پارک ملی دریاچه ارومیه زیستگاه مهمی برای گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی است و اخیرا یک پلنگ نیز در آن زیست می نماید که دارای پوشش گیاهی متنوع بوده و زیستگاه پرندگانی چون انواع کاکائی ها، پلیکان، فلامینگو و تنجه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پارک ملی دریاچه ارومیه میزبان 500 قطعه پرنده غول پیکر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک ملی دریاچه ارومیه میزبان 500 قطعه پرنده غول پیکر شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید