چین قادر به دعوت پاکستان و طالبان به میز مذاکرات صلح افغانستان است

به گزارش لیتن، خبرنگاران: معاون شورای عالی صلح افغانستان بر این باور است که دولت چین قادر خواهد بود پاکستان و مخالفان مسلح دولت کابل را بر سر میز مذاکرات صلح حاضر کند.

چین قادر به دعوت پاکستان و طالبان به میز مذاکرات صلح افغانستان است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین المللل لیتن، عبدالحکیم مجاهد معاون شورای عالی صلح افغانستان در گفت وگو با رسانه ها اعلام نمود: با توجه به رابطه چین با پاکستان و در گذشته با طالبان مسلح، این کشور می تواند برای حاضر کردن آن ها به دور میز مذاکرات صلح افغانستان از نفوذ خود استفاده کند.

وی گفت: حکومت چین این ظرفیت را دارد که افغانستان، پاکستان و طالبان را متقاعد سازد تا بر سر میز مذاکرات صلح حاضر شوند تا در این باره افراد مؤثر به صراحت گفت وگو نموده و مکانیزم تعیین و مورد قبولی برای هر 3 طرف بوجود آورند.

غفور لیوال کارشناس مسائل افغانستان گفت: چین توانایی اعمال نفوذ روی پاکستان و طالبان مسلح را دارد، اما نباید موافقت جامعه جهانی در این امر غافل بود.

وی اضافه کرد: باید هر نوع اعمال نفوذ و تفاهم با افغانستان و پاکستان در هماهنگی با جامعه جهانی و در رأس آن آمریکا انجام گردد.

لیوال معتقد است: اگر نفوذ چین بر پاکستان و طالبان با هماهنگی جامعه جهانی برای مذاکرات صلح افغانستان صورت بگیرد، تغییر جدی در سیاست های منطقه بوجود خواهد آمد.

با این حال بعضی کارشناسان مسائل منقه ای بر این باورند که چین بخاطر تأمین منافع مالی و امنیت داخلی خود به روند صلح افغانستان علاقمندی نشان می دهد.

کارشناسان می گویند: چین از یک سو به افغانستان به عنوان نزدیک ترین کشور دارای منابع طبیعی نیازمند است و از طرف دیگر چون این کشور در موقعیت مهم جغرافیایی از لحاظ حلقه اتصال دهنده کشورهای آسیای مرکزی، آسیای شرقی و آسیای میانه واقع شده است، برای دولت پکن حائز اهمیت است.

کارشناسان می افزایند: بر همین اساس چین در کوشش است تا بنیان های مالی و حکومتی افغانستان را تقویت نماید.

این اخبار در حالی منتشر می گردد که وزیر امنیت عمومی چین هم اکنون در پاکستان حضور داشته و با فرماندهارتش این کشور دیدار و گفت وگو نموده است.

ع

منبع: تسنیم
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 638

به "چین قادر به دعوت پاکستان و طالبان به میز مذاکرات صلح افغانستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین قادر به دعوت پاکستان و طالبان به میز مذاکرات صلح افغانستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید