تبدیل کاروانسرای 400 ساله کرج به آشپزخانه و رستوران!

به گزارش لیتن، مدیرکل میراث فرهنگی البرز با اشاره به پلمب کاروانسرای شاه عباسی کرج با حکم دستگاه قضایی، گفت: بنا شده بعد از فک پلمب، کاروانسرای شاه عباسی به مجموعه ای فرهنگی، هنری و به نوعی پاتوقی برای حضور هنرمندان و عرضه تولیدات صنایع دستی تبدیل شود.

تبدیل کاروانسرای 400 ساله کرج به آشپزخانه و رستوران!

ایسنا: فریدون محمدی با اشاره به آخرین شرایط کاروانسرای شاه عباسی اظهار کرد: این کاروانسرا جزو آثار تاریخی دوران صفوی است که طی سالیان گذشته به طور کامل بازسازی و به بهره بردار واگذار شده است.

وی توضیح داد: این کاروانسرا از طریق صندوق احیای بناهای تاریخی به کانون اتومبیلرانی و جهانگردی واگذار شده و این کانون هم این مجموعه را به شخصی حقیقی اجاره داده است.

وی ادامه داد: بنا بود این کاروانسرا از طریق بخش خصوصی به مجموعه ای فرهنگی، هنری و پذیرایی تبدیل شود ولی به واسطه مسائل پیش آمده، با حکم دستگاه قضا پلمب شده و فعلاً امکان بازدید عمومی از آن میسر نیست.

وی در پاسخ به دلیل پلمب این کاروانسرا اضافه کرد: بهره بردار برای درآمدزایی بنا بود که قسمتی از این مجموعه را به رستوران اختصاص دهد ولی متأسفانه بخش عمده ای از این مجموعه را به این موضوع اختصاص داده و سازه ای را در قالب آشپزخانه در قسمت غربی کاروانسرا ایجاد کرده بود.

محمدی تاکید کرد: شهرداری کرج به خاطر ایجاد این سازه در کمیسیون ماده 100، بهره بردار را به پرداخت 20 میلیارد تومان ملزم کرده است.

این مسئول اضافه کرد: به جز این، همسایه های اطراف این کاروانسرا هم به دلایل مسائل و مزاحمت هایی که فعالیت این آشپزخانه برایشان ایجاد کرده از بهره بردار شکایت کرده اند که با پیگیری های اجرا شده در نهایت با دستور دستگاه قضا حکم پلمب این مجموعه صادر شده است.

وی اضافه کرد: هر چند از چهار سال قراردادی که با این بهره بردارمنعقد شده، سه سال به جای مانده اما با نامه نگاری با وزارت میراث فرهنگی درخواستی مبنی بر انفصال قرارداد ارسال شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز اضافه کرد: امروز جلسه ای با شهرداری، بهره بردار و نماینده دستگاه قضا برگزار می شود تا تعاملی برای بخشش جریمه میلیاردی و فک پلمب این مجموعه صورت بگیرد.

وی اظهار کرد: بنا شده بعد از فک پلمب، کاروانسرای شاه عباسی به مجموعه ای فرهنگی، هنری و به نوعی پاتوقی برای حضور هنرمندان و عرضه تولیدات صنایع دستی تبدیل شود.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1763

به "تبدیل کاروانسرای 400 ساله کرج به آشپزخانه و رستوران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل کاروانسرای 400 ساله کرج به آشپزخانه و رستوران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید