جاذبه های طبیعی اولویت مازندران گردی مسافران است

به گزارش لیتن، ایرنا/ براساس آخرین اخبار و گزارشات واصله، جاذبه های طبیعی اولویت مازندران گردی مسافران است.

جاذبه های طبیعی اولویت مازندران گردی مسافران است

صادق برزگر اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تا 25 شهریور 18 میلیون و 727 هزار و 603 نفر از جاذبه های طبیعی، تاریخی، دست ساز، تفریحی و مذهبی مازندران بازدید کردند.

وی ادامه داد: از این تعداد بیش از 13 میلیون نفر از جاذبه های طبیعی این استان شامل جنگل و دریا بازدید کردند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی مازندران جاذبه های دست ساز را در ردیف بعدی بالاترین بازدیدهای مسافران در استان ذکر کرد و گفت: حدود سه میلیون نفر از این اماکن که شامل مجموعه های تفریحی و مجذوب کننده نظیر نمک آبرود چالوس است، بازدید کردند.

وی ادامه داد: در این مدن حدود یک میلیون جهانگرد از بناها و آثار تاریخی استان بازدید کردند و سهم بازدید از مکانهای مذهبی نیز بیش از 200 هزار نفر است.

وجود جنگلهای انبوه و سرسبز هیرکانی، بیش از 400 کیومتر ساحل و آب و هوای دلنشین به همراه وجود سه هزار اثر میراثی و تاریخی در مازندران، این استان را به کانون و مقصد سفر بسیاری از هموطنان تبدیل می نماید.

80 اثر میراث فرهنگی کشور در این استان وجود دارد که این آثار شامل بناهای تاریخی، آداب و رسوم و فرهنگ های منطقه ها مختلف مازندران است که حجم بیشتر آثار فرهنگی ثبت شده مربوط به بناهای تاریخی است که 40 درصد این آثار را تشکیل می دهند.

15 هزار موقوفه، 214 هزار رقبه، یک هزار و 361 امامزاده، بیش از هشت هزار اماکن متبرکه شامل مسجد، تکیه، حسینیه و سقانفار از جمله موقوفات و اماکن مذهبی مازندران هستند.

البته این فراوانی حضور مسافران در واکاوی آمارهای ارائه شده از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی مازندران به خوبی نمایان است به طوری که از ابتدای سال جاری تا به امروز بیشتر از 70 میلیون نفر شب اقامت در اقامتگاه های رسمی استان شامل هتلها، متلها و مهمانپذیرها ثبت شده است.

در همین حال با وجود این حجم بالای حضور مسافر در مازندران اما اندازه فضاهای اقامتی استان به فراخور این جمعیت نیست و بنا به اعلام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی مازندران 6 هزار و 867 واحد تاسیسات رسمی اقامتی است.

منبع: همگردی
انتشار: 27 شهریور 1402 بروزرسانی: 27 شهریور 1402 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2347

به "جاذبه های طبیعی اولویت مازندران گردی مسافران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های طبیعی اولویت مازندران گردی مسافران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید