دلیل یخ زدن زیر کشوهای فریزر چیست؟

به گزارش لیتن، دلیل یخ زدن زیر کشوهای فریزر مسدود شدن لوله تخلیه و تجمع آب در کف فریزر است. در این شرایط آب جمع شده راهی برای تخلیه ندارد و منجمد می گردد و لایه ای از یخ را در کف فریزر تشکیل می دهد.

دلیل یخ زدن زیر کشوهای فریزر چیست؟

به طور معمول بعد از فعال شدن تایمر یخ زدایی در فریزر، آب حاصل از ذوب شدن یخ ها از راه سوراخ تخلیه در پایین محفظه فریزر خارج می گردد. مسدود شدن این لوله در بیشتر موارد اصلی ترین علت یخ زدن آخرین کشوی فریزر محسوب می گردد.

اگر شما هم با یخ زدگی کشوی فریزر خود مشکل دارید و علت آن را نمی دانید با مجله خبرنگاران همراه باشید. در ادامه شما را با علت یخ زدن زیر کشوی آخر فریزر و راهکار برطرف این مشکل آشنا خواهیم کرد. پس بیایید ببینیم علت یخ زدن کشوی فریزر چیست؟

شما می توانید برای برطرف مسائل و ایرادات یخچال فریزر خود از جمله برطرف علت یخ زدن زیر کشوهای فریزر به وسیله ثبت درخواست در بخش تعمیر یخچال فریزر ضمن دریافت خدمات باکیفیت و ارزان از کارشناسان و متخصصان به طور رایگان مشاوره تخصصی دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • شایع ترین علت یخ زدن زیر کشوهای فریزر بسته نشدن کامل درب آن است.
 • برای آنالیز مشکل بسته نشدن درب فریزر ابتدا باید لاستیک عایق آن را چک کنید.
 • انسداد لوله تخلیه هم می تواند علت یخ زدن زیر کشوهای فریزر باشد.
 • برای یخ زدایی کامل فریزر باید دستگاه را به مدت 24 ساعت از برق بکشید.
 • برای ذوب کردن یخ ها می توانید از سشوار بهره ببرید. مواظب باشید حرارت سشوار قطعات پلاستیکی فریزر شما را ذوب نکند.

آنالیز علت یخ زدن زیر کشوهای فریزر

گاهی اوقات تجمع یخ در پشت فریزر قابل مشاهده نیست. در اینصورت جریان هوا در فریزر محدود شده و به خوبی خنک نمی گردد. اگر فن در حال چرخش به یخ تشکیل شده برخورد کند صدای بلندی ایجاد می گردد و در نهایت تجمع یخ باعث از کار افتادن فن خواهد شد.

همانطور که در بالا گفتیم علت یخ زدن کشوی آخر فریزر انسداد کانالی است که برای راهنمایی آب به داخل سینی تخلیه طراحی شده است. انباشته شدن یخ می تواند مانع از باز شدن کامل کشوی پایینی فریزر گردد و حتی ممکن است در اثر فشار زیاد این کشو بشکند و آسیب ببیند.

یخ زدایی فریزر ساده ترین راه برای حل این مشکل است. البته این راهکار موقتی است چون بیشتر افراد فرایند یخ زدایی را به طور کامل انجام نمی دهند. یخ زدایی باید تا مرحله ای انجام گردد که تمام یخ قابل مشاهده در کشوی پایین فریزر از بین برود.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر یخچال!

انسداد لوله تخلیه که مهم ترین علت یخ زدن زیر کشوهای فریزر است به علت تجمع یخ در سوراخ تخلیه پشت فریزر ایجاد می گردد. از آنجایی که این دیوار عایق است یخ زدایی معمولی معمولاً برای ذوب یخ کارساز نیست؛ چون دوباره آب به پایین فریزر جریان پیدا می نماید و مجدد یخ می زند.

روش های یخ زدایی کامل فریزر

برای یخ زدایی کامل فریزر و برطرف علت یخ زدن زیر کشوهای فریزر، باید ابتدا دستگاه را از برق بکشید و درب آن را به مدت 24 ساعت باز بگذارید. برای آنالیز و حل این مشکل مراحل زیر را انجام دهید.

 • یخچال خود را از برق بکشید.
 • فریزر را خالی کنید. مواد غذایی را در جای خنکی قرار دهید تا یخ زده بمانند. یخ یخ ساز یخچال را خالی کنید چون آب می گردد و به هم می چسبد. این شرایط روی عملکرد یخ ساز پس از تعمیرات یخچال فریزر تاثیر خواهد داشت.
 • قفسه های فریزر و سینی واقع در قسمت پایینی فریزر را بردارید. دو طرف پوشش لامپ را فشار دهید تا قلاب آن از گیره ها جدا گردد و آن را بردارید. لامپ را از پریز جدا کنید.
 • سیم ارت متصل به پانل زیر لامپ را جدا کنید. این سیم با پیچ سبز کوچک یا گیره متصل می گردد.
 • پیچ های نگهدارنده پنل پشتی به دیواره پشتی فریزر را باز کنید. پانل پشتی را با احتیاط از فریزر جدا کنید. احتیاط کنید چون ممکن است کناره های پانل تیز باشند. با برداشتن پانل، کویل های فریزر را خواهید دید.
 • سشوار را به برق بزنید. آن را روی پایین ترین دما قرار دهید و روشن کنید.
 • سشوار را روی کویل های فریزر به جلو و عقب بچرخانید تا یخ ها آب شوند. سشوار را به سمت لوله تخلیه بگیرید تا یخ آن آب گردد. سشوار را در فاصله ای بگیرید که حرارت آن باعث ذوب شدن قطعات پلاستیکی فریزر نگردد.
 • چک کنید که آیا آب از لوله تخلیه به داخل سینی تخلیه زیر یخچال می چکد یا نه. زمانی که یخ لوله تخلیه به طور کامل آب شد 1 قاشق چایخوری جوش شیرین را با 2 فنجان آب داغ مخلوط کنید. مخلوط را با قطره چکان به داخل لوله تخلیه بریزید.
 • حالا پانل دیوار پشتی را روی فریزر نصب کنید. قفسه ها و سطل هایی که برداشته اید و تمام مواد غذایی منجمد را داخل فریزر قرار دهید. فریزر خود را دوباره به برق وصل کنید.

نصب و تعمیرات تخصصی یخچال با تیم خبرنگاران

بسته نشدن درب فریزر؛ علت یخ زدن زیر کشوهای فریزر

بسته نشدن درب فریزر و ترکیب هوای خنک فریزر با هوای گرم و مرطوب بیرون هم می تواند علت یخ زدن زیر کشوهای فریزر و حتی علت آب شدن مواد غذایی در فریزر باشد. برای حل این مشکل باید مراحل زیر را انجام دهید.

ابتدا برای جلوگیری از تشکیل یخ، چک کنید که هوای خنک در تمام محفظه های فریزر در گردش است. اگر درب فریزر به درستی بسته نمی شوند درزگیر لبه درب را آنالیز کنید. برای چک کردن لاستیک درب فریزر روش زیر را امتحان کنید.

ورق کاغذ را بین درب و یخچال گذاشته و در را ببنید. آن را بیرون بکشید. اگر بدون مقاومت بیرون آمد در فریزر به درستی بسته نشده و لاستیک باید تعویض گردد. اگر مسیر فن فریزر مسدود گردد هوای خنک در فریزر گردش نمی نماید و همین موضوع علت یخ زدن زیر کشوهای فریزر شما است.

بیشتر بخوانید: 6 مشکل رایج درب یخچال

جمع بندی

برای آنالیز علت یخ زدن زیر کشوهای فریزر باید به چندین نکته توجه کنید. در ابتدای امر باید لوله تخلیه فریزر را چک کنید. اگر این لوله مسدود شده باشد تجمع آب در کشو پایین به یخ زدگی آن منجر می گردد.

علت دیگر یخ زدگی کشوی فریزر خرابی لاستیک درب آن است. اگر لاستیک پوسیده یا پاره شده باشد باید هر چه زودتر آن را تعویض کنید. چون هوای گرم بیرون وارد یخچال و فریزر شما می گردد و به این ترتیب دستگاه خنک کنندگی لازم را نخواهد داشت.

در برخی موارد علت یخ زدن زیر کشوهای فریزر، عوامل ساده ای هستند که به راحتی برطرف می شوند؛ اما در مواردی که مسائل تخصصی و فنی مطرح است، باید از متخصصین و تعمیرکاران حرفه ای یاری بگیرید تا از ورود آسیب های جدی به یخچال جلوگیری کنید.

سوالات متداول

چرا کف فریزر من یخ جمع شده است؟

همواره بین مواد غذایی و ظروف داخل فریزر تا حد امکان فاصله بگذارید تا هوای خنک در تمام قسمت ها به گردش درآید. آنالیز کنید که درها به درستی بسته می شوند یا نه. اگر که هوای خنک داخل فریزر با هوای گرم بیرون ترکیب گردد، یخ در کف محفظه فریزر تشکیل خواهد شد.

چگونه از تجمع یخ در کف فریزر جلوگیری کنم؟

اگر درب فریزر به درستی بسته نگردد و هوای خنک فریزر با هوای گرم و مرطوب بیرون ترکیب گردد یخ در پایین محفظه فریزر تشکیل می گردد. برای جلوگیری از تشکیل یخ، آنالیز کنید که هوای خنک در تمام محفظه فریزر در گردش است.

آیا تجمع یخ در فریزر خطرناک است؟

یخ زدگی می تواند باعث سوختن فریزر شما گردد. زمانی که کریستال های یخ روی مواد غذایی تشکیل می شوند روی طعم، عطر و حتی سلامت محصولات غذایی که در فریزر نگهداری می کنید تاثیر بدی می گذارند.

منبع: آچاره
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2310

به "دلیل یخ زدن زیر کشوهای فریزر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل یخ زدن زیر کشوهای فریزر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید