وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی

به گزارش لیتن، طبق آخرین آمار 233 شهر در معرض تنش آبی (براساس وضعیت قرمز، نارنجی و زرد) قرار دارند. براین اساس، 140 شهر در وضعیت زرد (10 درصد کمبود آب نسبت به آب مورد احتیاج) و 34 شهر در وضعیت نارنجی (20 درصد کمبود آب نسبت به آب مورد احتیاج) و 59 شهر در وضعیت قرمز (بیش از 20 درصد کمبود آب نسبت به آب مورد احتیاج) قرار دارند.

وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی

به گزارش لیتن، منظور از تنش آب شرب، حداکثر میزان آب مورد احتیاج در پیک (اوج) مصرف نسبت به حداکثر ظرفیت فراوری یک شهر است. بر اساس آنالیز اجرا شده، 59 شهر کشور سال جاری از نظر سطح تنش در وضعیت قرمز (یعنی کمبود بیش تر از 20 درصد) قرار دارند و در پیک مصرف روزانه احتمال کمبود آب در آن ها وجود دارد.

طبق این آمار، مصرف آب شهری در شهریورماه سال 1398 نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک درصد و مصرف آب روستایی در این زمان نسبت به زمان مشابه سال گذشته 0.7 درصد رشد داشته است.

تابستان سال جاری حدود 28.6 میلیون نفر از جمعیت کشور در 233 شهر تحت تنش آبی قرار داشتند که بارندگی های مناسب سال آبی جاری و بهبود ذخایر سدها موجب شد این رقم نسبت به سال گذشته 6.4 میلیون نفر کاهش پیدا کند.

در این سطح از تنش آبی 25 شهر دارای کمبود فراوری بیش تر از 20 درصد و دارای مخزن کافی و 34 شهر دارای کمبود فراوری بیش تر از 20 درصد و کمبود مخزن هستند. تابستان سال جاری 34 شهر از نظر سطح تنش در وضعیت نارنجی (یعنی کمبود بین 10 تا 20 درصد) قرار دارند و در پیک مصرف روزانه احتمال کمبود آب در آن ها وجود دارد. در این سطح نیز 17 شهر دارای کمبود فراوری بین 10 تا 20 درصد و دارای مخزن کافی و 17 شهر دارای کمبود فراوری بین 10 تا 20 درصد و کمبود مخزن هستند.

140 شهر تابستان سال جاری از نظر سطح تنش در وضعیت زرد قرار دارند، در پیک مصرف ساعتی احتمال کمبود آب در آن ها وجود دارد. بر اساس آنالیز اجرا شده 14 شهر این سطح دارای کمبود فراوری کمتر از 10 درصد و کمبود مخازن ذخیره، هفت شهر دارای کمبود فراوری کمتر از 10 درصد و دارای مخزن کافی و 119 شهر فاقد کمبود فراوری و دارای کمبود مخزن هستند.

برنامه وزارت نیرو برای به صفر رساندن شهرهای در معرض تنش آبی

این آمار در حالی ارائه می گردد که وزارت نیرو، مهم ترین برنامه خود در حوزه آب را به صفر رساندن تعداد شهرهایی که با تنش آبی روبرو هستند، تا سال 1400 اعلام نموده است. برنامه ای که به گفته رضا اردکانیان-وزیر نیرو- مفصل بوده که شامل اجرای طرح های تامین آب، آب رسانی ها، احداث تصفیه خانه ها، اصلاح سیستم برای کاهش تلفات و... می گردد.

وی به این سوال که اجرای طرح مورد نظر وزارت نیرو به چه میزان سرمایه احتیاج دارد، گفت: به این موضوع در هفته های آینده خواهم پرداخت. هدف بزرگی است که تحقق آن به تامین منابع اقتصادی هم وابسته است. اما جدا از مسئله منابع اقتصادی، سعی می کنیم بقیه احتیاجمندی ها را محقق کنیم.

این وعده در حالی از سوی اردکانیان داده شده است که طبق مطالعات صورت گرفته تا سال 1400 باید آب مورد احتیاج 85 میلیون نفر در کشور تامین گردد که برای این جمعیت احتیاج به 9 میلیارد مترمکعب ظرفیت آبی وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 629

به "وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید