پیشرفت های تازه در فناوری ویرایش ژن منجر به درمان ایدز می شود

به گزارش لیتن، گروه خبرنگاران زندگی - اکنون محققان دانشکده پزشکی نورث وسترن در پی مهندسی درمان های تازهی هستند که میتوانند به درمان های دائمی تبدیل شوند. بر اساس بیانیه ای که از طریق دانشکده پزشکی نورث وسترن منتشر شده است، محققان این دانشکده با استفاده از پیشرفت های تازه در فناوری ویرایش ژن CRISPR، امیدوارند به یک درمان تازه و دائمی برای بیماری ایدز دست یابند. آنها در این فرآیند، به 86 ژن برخورد کردند که ممکن است در روش تکثیر اچ.آی.وی نقش داشته باشند، از جمله بیش از 40 ژن که قبلاً هرگز در زمینه عفونت اچ.آی.وی مورد بررسی قرار نگرفته بودند.

پیشرفت های تازه در فناوری ویرایش ژن منجر به درمان ایدز می شود

ابزارهای مهم در مبارزه با اچ.آی.وی

جاد هالتکویست، که از دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن که در نوشتن این مطالعه همکاری داشت، گفت: درمان های دارویی موجود یکی از مهم ترین ابزارهای ما در مبارزه با اپیدمی اچ.آی.وی هستند و به طرز شگفت انگیزی در سرکوب تکثیر و انتشار ویروس مؤثر بوده اند. وی افزود: اما این درمان ها شفابخش نیستند، بنابراین افراد مبتلا به اچ.آی.وی باید از یک رژیم درمانی سخت گیرانه پیروی کنند که مستلزم دسترسی مداوم به مراقبت های بهداشتی مقرون به صرفه است.

محققان در این مطالعه، سلول های تی (T) را مورد بررسی قرار دادند. این سلول های قدرتمند که از طریق اچ.آی.وی هدف قرار می گیرند از خون اهدایی انسان جدا شده و صدها ژن آنها با استفاده از فناوری ویرایش ژن CRISPR-Cas9 حذف شدند. سپس آنها به اچ.آی.وی آلوده شدند تا مورد بررسی قرار گیرند. محققان دریافتند زمانی که این سلول ها یک ژن مهم برای تکثیر ویروسی را از دست می دهند، منجر به کاهش عفونت اچ.آی.وی می شود، در حالی که وقتی سلول ها یک عامل ضد ویروسی را از دست می دهند، منجر به افزایش عفونت اچ.آی.وی می شود.

روش هایی که به درمان تبدیل شدند

هالتکوئیست گفت، نتایج این مطالعه به طور مساوی بین یافته های تازه و یافته های شناخته شده تقسیم شد، که نشان می دهد محققین در راستا درستی هستند.این مطالعه واقعاً یک طرح مفهومی عالی بود که نشان می دهد مراحل و فرآیندهایی که ما برای انجام این مطالعه انجام دادیم قوی و به خوبی فکر شده بودند.

وی افزود: تقریباً نیمی از ژن هایی که ما پیدا کردیم قبلاً کشف شده بودند؛ این موضوع اعتماد به مجموعه داده های ما را افزایش می دهد. بخش هیجان انگیز این است که بیش از نیمی از این ژن ها قبلاً هرگز در زمینه عفونت اچ.آی.وی مورد بررسی قرار نگرفته بودند، بنابراین این ژن ها می توانند روش های درمانی بالقوه تازهی را برای مطالعه نشان می دهند.

هالتکوئیست اکنون امیدوار است که کار او به مهندسی درمان های تازه منجر شود که بتوانند دائمی باشند.

مشروح این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 7 تیر 1401 بروزرسانی: 7 تیر 1401 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2133

به "پیشرفت های تازه در فناوری ویرایش ژن منجر به درمان ایدز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشرفت های تازه در فناوری ویرایش ژن منجر به درمان ایدز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید