ادامه ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران

به گزارش لیتن، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، ادامه ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران مشاهده می شود.

ادامه ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران

معاون گردشگری در خرداد خبر داد که بدنبال توافق های اولیه، صدور ویزای گردشگری ایران از نیمه دوم تیر 1400 از سر گرفته می شود. صدور این ویزا همزمان با همه گیری ویروس کرونا از فروردین سال 1399 متوقف شده است. با این وجود، ستاد ملی کرونا فقط مجوز سفرهای درمانی، تجاری و تحصیلی به ایران را داده است. طبق آمار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سه ماه نخست امسال، 27 هزار تبعه خارجی به انگیزه درمان به ایران سفر کرده اند.

آمارهای گمرک هم نشان می دهند سال گذشته، با وجود محدودیت های صدور ویزا، چهار میلیون و 343هزار و 163 مسافر به کشور وارد شدند که البته سه میلیون و 30 هزار و 464 نفر آن ها ایرانی و فقط 512 هزار و 699 نفر دیگر خارجی بوده اند. انگیزه سفر این اتباع خارجی هم به تفکیک مشخص نشده است.

موافقت اولیه ستاد ملی کرونا برای ازسرگیری صدور ویزای گردشگری ایران، طبق اظهارات مقامات گردشگری از زمستان سال 99 گرفته شده، اما هر بار به دلیل آن چه شروع پیک یا سویه تازه کرونا در کشور نام می شود، صدور مصوبه و اجرای آن به تعویق افتاده است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با توجه به آخرین مذاکراتی که با کمیته های این ستاد داشته امیدوار بود از تابستان 1400 مرزها به روی گردشگران خارجی باز شود و حتی در جلسه ای با مدیران استان ها خواسته بود برای معرفی ایران به نام مقصد گردشگری ایمن اقدام کنند و نظارت جدی بر رعایت پروتکل های بهداشتی تاسیسات گردشگری داشته باشند، اما از ستاد ملی کرونا هنوز مصوبه ای در ارتباط با صدور ویزای توریستی بیرون نیامده است. اگرچه مرزها باز بوده و پروازهای بین المللی به بیش از 20 کشور برقرار است.

علیرضا سالاریان، رئیس کنندگی وزارت امور خارجه در استان اصفهان در پیش سمپوزیوم یکصدسال گردشگری ایران تایید کرد که ویزای گردشگری ایران درحال حاضر با توجه به بخشنامه های ستاد کرونا ملی محدود شده است.

او تاکید کرد که وزارت امور خارجه رأسا درباره صدور ویزا تصمیم نمی گیرد و اکنون هم به خاطر دستور ستاد ملی کرونا صدور ویزا محدود شده است و هرگاه درباره هر کشوری دستوری داده شود براساس آن عمل می شود.

سالاریان با اشاره به انواع ویزای ایران که شاملِ گردشگری، درمان، تجاری، کار، تحصیلی یا دانشجویی و وابستگان و خانواده می شود، اضافه نمود: درحال حاضر به دستور ستاد ملی کرونا برای اتباع خارجی فقط ویزای تجاری و درمان، پس از بررسی های بیشتر صادر می شود. تعداد ویزای دانشجویی هم خیلی کم است و موردی صادر می شود. در واقع فعلا برای صدور ویزا حکم کلی نمیتوان داد، ویزای توریستی که عملا صادر نمی شود و سایر ویزاها هم موردی و پس از بررسی های بیشتر صادر می شود.

فرشید کریمی، کارشناس و فعال گردشگری هم با اشاره به سختگیری هایی که برای صدور ویزای درمان می شود، اظهار کرد: با توجه به محدودیت هایی که در صدور ویزا اعمال شد، در ابتدا بسیاری از اتباع کشورهای همسایه با ویزای سلامت وارد ایران می شدند که سوءاستفاده هایی هم از آن شد و متعاقبا سختگیری هایی در تایید مدارک اعمال شد.

او در ادامه این سوال را پرسید که آیا قرار است فرآیند صدور ویزای درمان کوتاهتر شود؟ که سالاریان، کننده وزارت امور خارجه در استان اصفهان گفت: وزارت خارجه در این مورد رأسا تصمیم گیر نیست. در واقع، ما انتقال دهنده تصمیم های دستگاه های مربوطه هستیم. با توجه به شرایط ویروس کرونا اگر کسی برای درمان به ایران مراجعه می کند، حتما در ارتباط با او ملاحظات انتقال ویروس را درنظر دارند که چنین تصمیم می گیرند.

منبع: همگردی
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1790

به "ادامه ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید