استقرار 600 ناجی در سواحل مازندران برای جلوگیری از شنا

به گزارش لیتن، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران شنا در آب های ساحلی دریای خزر در این استان را به خاطر شرایط کرونایی ممنوع اظهار داشت و گفت که 600 ناجی برای جلوگیری از ورود مسافران و مجاوران به آب از پنجشنبه هفته جاری در سواحل مستقر می شوند.

استقرار 600 ناجی در سواحل مازندران برای جلوگیری از شنا

ایرنا: علی رجبی وندچالی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اجرای طرح سالمسازی دریا و شنا در دریای مازندران را مشروط به تصویب سازوکارهای آن در ستاد ملی مقابله با کرونا دانست و اضافه نمود که تا به امروز ستاد تصمیمی برای راه اندازی طرح سالم سازی سواحل دریای خزر اتخاذ نکرده است.

وی شرح داد : از آن جایی که گزارش های زیادی از حضور شهروندان بومی ، مسافران و گردشگران در سواحل و حتی شنا در دریای خزر وجود دارد، استانداری با هماهنگی نیروی انتظامی ، هلال احمر و هیات نجات غریق استان ، 600 ناجی را با هدف جلوگیری از ورود شهروندان به آب دریا و شنا در سواحل مستقر می نماید.

رجبی با تاکید بر این که ماموریت اصلی ناجیان غریق جلوگیری از ورود گردشگران به دریا است ، گفت : البته ماموریتشان هم موقت است و فقط در نیمه خرداد برای امداد و نجات مستقر می شوند.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی استانداری مازندران به شهروندان بویژه مسافران هشدار داد تا ممنوعیت شنا در دریا را جدی بگیرند.

وی همچنین تاکید نمود که ارائه هرگونه خدمات در مجتمع های دولتی و خصوصی در سواحل دریای مازندران ممنوع است.

رجبی در عین حال بر لزوم رعایت نکات بهداشتی کرونا از سوی شهروندان در سواحل دریای خزرتاکید نمود و گفت: اگر شرایط پیشگیری و کاهش ابتلا به بیماری کروید 19 در استان تداوم بیابد ، این که طرح سالم سازی دریا از اول تیر در سواحل دریای خزر راه بیفتد ،احتمال دارد.

وی شرح داد : هم اکنون آمادگی واگذاری طرح دریا به متقاضیان بخش خصوصی و صدور مجوز برای فعالیت احتمالی وجود دارد. یعنی در صورت مصوبه ستاد ملی مقابله برای اجرای مشاغل پرخطر از جمله ساماندهی دریا ما آماده پذیرایی از مسافران و شناگران هستیم.

غرق پنج نفر در سواحلمازندرانی خزر

مازندران حدود 340 کیلومتر از ساحل دریای خزر را در اختیار دارد و بر اساس اعلام استانداری 370 نقطه حادثه خیر در این محدوده شناسایی و برای جلوگیری از شنا با تابلوی شنا ممنوع و گماشتن ماموران انتظامی و ناجیان غریق نشانه گذاری شد ، اما همیشه خطر غرق شدگی در سواحل دریای خزر بویژه در شرایط نامناسب آب و هوایی تهدید جدی علیه شهروندان در همه نقاط سواحل دریای خزر بدون حضور ناجیان است.

طبق گزارش رسمی پزشکی قانونی مازندران از ابتدای امسال تا کنون پنج نفر در سواحل دریای خزر غرق شدند و نخسیتن آمار غرقی امسال در سواحل مازندران نوزدهم اردیبهشت مربوط به 2 جوان غیربومی بود که با ورود به آب های ساحلی دریای خزر در محدوده شهرستان بابلسر غرق شده و جان باختند.

پارسال 45 نفر در آب های ساحلی دری مازندران غرق شدند که 41 نفر مرد و چهار نفر زن بودند. همچنین مرگ ناشی از غرق شدگی هشت نفر در خرداد ماه ، 9 نفر در تیر ، 14نفر در مرداد و 14 نفر هم در شهریور ماه به ثبت رسیده بود.

براساس آمار پزشکی قانونیمازندران ،شهرستان های بابلسر با 13 نفر ، نوشهر با هفت و چالوس با 6 نفر بیشترین غرقی را داشتند در حالی که در آب های ساحلی دریای خزر در شهرستان های ساری ، جویبار و میاندرود کسی غرق نشده بود.

طرح دریا همه ساله از ماه خرداد در حدود 400 کیلومتر از سواحل خزری مازندران به اجرا گذاشته می گردد. برنامه ریزی و نظارت بر این طرح ها با دستگاهه ای مختلف دولتی و عمومی شامل هلال احمر ، دانشگاه علوم پزشکی ، نیروی انتظامی ، فرمانداری ها و دیگر دستگاههای مرتبط است.

طرح ساماندهی دریا از سال 92 با هدف کاهش مرگ و میر هنگام شنا در دریای خزر در مازندران به اجرا گذاشته شد و توانست در همان سال نخست آمار حدود 200 نفر غرق شده هنگام شنا در تابستان سال 91 را تا 50 درصد کم کند. آمار قربانیان دریا تابستان سال 98 هم به 31 نفر رسید.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1721

به "استقرار 600 ناجی در سواحل مازندران برای جلوگیری از شنا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقرار 600 ناجی در سواحل مازندران برای جلوگیری از شنا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید