اقدامات زیست محیطی هاوایی برای حفاظت از اقیانوس ها

به گزارش لیتن، کرم های ضد آفتاب از اقلام ضروری برای محفاظت از پوست ما هستند، اما می توان از جایگزین های سازگار با محیط زیستی استفاده کرد تا آسیبی به صخره های زیبای مرجانی نرسانیم.

اقدامات زیست محیطی هاوایی برای حفاظت از اقیانوس ها

هاوایی، از منظره ها طبیعی خیره کننده ایالات متحده آمریکا برخوردار است که بخش مهمی از آن مدیون اقیانوس های شفاف و سواحل شنی طلایی آن است. اکنون، این کشور برای محافظت از ثروت طبیعی خود، دو طرح سازگار با محیط زیست را در دست انجام دارد.

کرم ضد آفتاب یکی از غیرقابل باورترین عاملان تقصیری است که نقشی تاثیرگذار در کمرنگ کردن مرجان ها دارد؛ این اتفاق ناخوشایند در سال های اخیر در همه نقاط دنیا رشد ترسناکی داشته است. ماده شیمیایی اکسیبنزون، اثرات سمی روی مرجان های جوان می گذارد و این گونه برآورد می گردد که هر سال، 14٬000 تن کرم ضد آفتاب در آب های اقیانوس ها از بدن شناگران شسته می گردد. گروه هتل های Aqua-Aston که هر سال، میزبان میلیون ها مسافر در هاوایی است، کرم های ضدآفتاب سازگار با محیط زیست را به صورت رایگان در میان مهمان های خود توزیع می نماید. این گروه هتل ها، بعلاوه، بطری های آب قابل استفاده و کیسه های خرید چند بار مصرف را در اختیار مهمانان خود قرار می دهد.

آن ها، در ابتدا، نمونه های رایگانی از کرم های ضد آفتاب رایگان Raw Elements را به مهمانان خود می دادند، اما اکنون دستگاه های محافظ ضد آفتاب نصب نموده اند و در خصوص اثرات احتمالی آفتاب به مردم آموزش می دهند. آکواریوم وایکیکی در هونولولو نیز این دستگاه ها را در اماکن خود نصب نموده است.

طرح دیگر که برنامه از تور (ماهیگیری) تا انرژی نامیده می گردد، بقایای زباله ها و پسماندهای اقیانوسی را به برق فراوری می نماید. این برنامه که از سال 2002 در حال انجام است تا کنون 800 تن از تورهای ماهیگیری رها شده در ساحل ها و آب ها را به انرژی تبدیل نموده است. به تازگی، این برنامه به علت بیشتر شدن اندازه زباله هایی که در اثر تغییر در جریان های اقیانوسی به ساحل آورده می شوند، رونق بیشتری گرفته است.

صندوق حیات وحش هاوایی، 12 تن زباله را تنها در ماه مارس جمع آوری نموده است که میزان زیادی برای این مدت کوتاه است. تورهای جمع آوری شده، سوزانده می شوند و تبدیل به جریان های بخاری می گردد که توربین فراوری برق را می چرخانند. این تورها به وسیله ماهیگیران، غواصان یا انجمن های محلی جمع آوری می شوند و به صورت رایگان، به اوهو منتقل می شوند.

منبع: کجارو / lonelyplanet
انتشار: 28 بهمن 1400 بروزرسانی: 28 بهمن 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2017

به "اقدامات زیست محیطی هاوایی برای حفاظت از اقیانوس ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات زیست محیطی هاوایی برای حفاظت از اقیانوس ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید