انتشار یک اثر موسیقایی با موضوع فرهنگ شفاهی ایرانیان

به گزارش لیتن، آلبوم موسیقی دلبرانه مشتمل بر اجرای چند قطعه موسیقایی از موسیقی نواحی نقاط مختلف کشورمان با هنرمندی مسعود نکویی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

انتشار یک اثر موسیقایی با موضوع فرهنگ شفاهی ایرانیان

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، دلبرانه نام یکی از تازه ترین آلبوم های منتشر شده در بازار موسیقی است که با روایت مسعود نکویی در در دسترس مخاطبین قرار گرفته است.

مسعود نکویی درباره این آلبوم توضیح داده است: مجموعه دلبرانه از هم آورد کماج، لیل لیل، مشکوله، یه پول خروس، شهرخالی، سردار گل محمد و سراومد زمستون جان گرفته است.

کماج برگرفته از نام خوراکی و شیرینی اصیل و مقوی کرمانی است که قدمتی هزارساله دارد. این قطعه آکاپلا با نغمه ای ایرانی و به شیوه موسیقی جز و در یکی از انواع گام بلوز نوشته و تنظیم شده است. لیل لیل از حرکات نمایشی بچگانه روستای جوشان کرمان است که سینه به سینه از اجداد ما به نام میراث ناملموس ایرانی و کرمانی به ارث رسیده است. این قطعه هم با نغمه های خاص اصیل خود به شیوه جز آکاپلا تنظیم شده است.

مشکوله هم از زبان بانوی کوچ نشینی است که مشک می زند و محصولات درون مشک را بین خانواده و دیوان تقسیم می کند و در آن از نام آوا های مشک زنی هم در تنظیم استفاده شده است. یه پول خروس هم روایت نغمه ای معروف از کوچه و بازار تهران قدیم است که به شیوه آکاپلا تنظیم شده است.

شهرخالی به زبان پارسی دری از زبان یک افغانستانی در وصف شهر و دیار خویش است. سردارگل محمد هم ترانه خراسانی در خصوص سردار گل محمد است که به شیوه آکاپلا تنظیم شده است. این در حالی است که در سرانجام آثار این آلبوم موسیقی قطعه سراومد زمستون به صورت آکاپلا برای گروه کر تنظیم شده است.

گروه مهر وطن با تولید بیش از 500 اثر نو آکاپلا در خصوص فرهنگ شفاهی و ناملموس، آداب و رسوم، بازی های محلی، آوا های کار، زندگی، آثار باستانی با لهجه ها و گویش های متنوع ایرانی در قالب آلبوم های موسیقی سعی دارد گوشه ای از اصالت و فرهنگ عظیم ایران را به نمایش بگذارد.

مسعود نکویی آهنگسازی - میکس و مسترینگ، مهرانا نکویی - وحیده قنامی، آیدا ایرانمنش - فاطمه یارمند (سوپرانو)، حبیبه هادی مقیم زاده - سمانه وزیری (آلتو)، مسعود نکویی - برسام صباغ - علی الهامی (تنور)، محسن نظری زاده - یاسین فیروزی (باس)، برسام صباغ مدیر نشر، حسین طهرانی گرافیک، مجید صباغ خط، کیانا سعید هماهنگی نشر گروه اجرایی این آلبوم را تشکیل می دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1791

به "انتشار یک اثر موسیقایی با موضوع فرهنگ شفاهی ایرانیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار یک اثر موسیقایی با موضوع فرهنگ شفاهی ایرانیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید