باران امروز آلودگی هوای تهران را رفع می نماید؟ ، یک مسئول: بیشتر باران های تهران اسیدی است

به گزارش لیتن، تهران جزو کلانشهرهایی است که با شروع فصل سرما دچار آلودگی هوا و تنفس برای شهروندان آن سخت می گردد. در بعضی مواقع تصور ما این است که بارش باران موجب کاهش آلودگی می گردد اما به گفته کارشناسان این باران ها به علت ترکیب با عناصر شیمیایی موجود در هوا اسیدی می شوند و تاثیر چندانی بر کاهش آلودگی ندارند.

باران امروز آلودگی هوای تهران را رفع می نماید؟ ، یک مسئول: بیشتر باران های تهران اسیدی است

به گزارش خبرنگاران، ما در شهری زندگی می کنیم که مقدار فراوری آلاینده ها در آن به شدت بالاست. بعلاوه به علت وجود کوه های بلند اطراف شهر تهران، باد مناسبی در این شهر نمی وزد. این شرایط سبب می شود تهویه هوا در شهر به خوبی صورت نگیرد.

مقدار فراوری آلاینده ها در شهر تهران بسیار بالا است. به همین علت زمانی که باد و باران متوقف می شود، به سرعت آلودگی هوا تشدید می شود و شرایط به حالت سابق خود برمی شود.

پاک شدن هوا به وسیله وزش باد نیز در صورتی رخ می دهد که باد حاوی گرد و غبار نباشد و با سرعت مناسبی نیز بوزد. در بعضی مواقع مشاهده می شود که در روزهای گرم و کم بارش، وزش باد سبب انتقال گرد و غبار و افزایش آلودگی هوا می شود. این پدیده که با افزایش ذرات معلق موجود در هوا همراه است، بیشتر در روزهای گرم و خشک رخ می دهد.

بر اساس مطالب مطرح شده در کتابچه تحلیل داده های شناسایی خودروهای بیش آلاینده، از تاثیرات باران های اسیدی می توان به اسیدی کردن خاک، اسیدی کردن منابع آب، از بین رفتن جنگل ها و خوردگی مصالح ساختمان ها اشاره نمود.

به علت اینکه میزان هسته اصلی تشکیل دهنده ذرات معلق در هوا که موجب آلودگی هوا می شوند خیلی کوچکتر از 2.5 میکرون است، باران تاثیر چندانی بر آن ها نمی گذارد. پس اینگونه می توان گفت که عامل موثر در کاهش غلظت ذرات آلاینده و آلودگی هوا در تهران وزش باد است. به همین علت ما در تهران برای کاهش آلودگی هوا و برخورداری از کیفیت هوای خوب بیشتر باید منتظر وزش باد باشیم.

صادق ضیاییان، رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره فرایند ایجاد باران های اسیدی می گوید: ایجاد باران های اسیدی به عناصر آلوده نماینده هوا بستگی دارد.

وی افزود: قطرات باران با دی اکسید کربن موجود در هوا ترکیب می شوند و کربنیک اکسید فراوری می نمایند. اگر در هوای آلوده اکسیدهای نیتروژن، گوگرد یا سولفور و عناصر قوی تری وجود داشته باشند، باران می تواند به صورت اسیدی ببارد.

ضیاییان افزود: با توجه به شرایط جوی این روزهای تهران، عمده بارش ها به صورت اسیدی هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 بهمن 1401 بروزرسانی: 10 بهمن 1401 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2257

به "باران امروز آلودگی هوای تهران را رفع می نماید؟ ، یک مسئول: بیشتر باران های تهران اسیدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باران امروز آلودگی هوای تهران را رفع می نماید؟ ، یک مسئول: بیشتر باران های تهران اسیدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید