تاسف عمیق فیلمساز برنده اسکار ، انتقاد از یاری سینمایی دولت یونان

به گزارش لیتن، یاری 630 هزار یورویی دولت یونان به نوزدهمین پروژه کارگردانی کوستا-گاوراس با انتقادهای گسترده رسانه ها و کارشناسان روبرو شده است.

تاسف عمیق فیلمساز برنده اسکار ، انتقاد از یاری سینمایی دولت یونان

به گزارش خبرنگاران به نقل از اسکرین دیلی، فیلمساز 86 ساله یونانی/فرانسوی آخرین بار در 2012 سرمایه را ساخته بود و حالا هفت سال پیش دوباره روی جایگاه کارگردانی نشسته است. او از نخستین روزهای ماه آوریل در آتن سرگرم فراوری پروژه سینمایی بزرگ ترها در اتاق بر اساس کتابی پرفروش از وزیر اقتصاد دولت یونان در سال 2015 است و انتظار می رود فیلمبرداری حدود 12 هفته طول بکشد.

اما گاوراس که پس از سال ها به سرزمین مادری اش بازگشته تا فیلم شماره 19 خود را بسازد، به خاطر دریافت یک یاری 630 هزار یورویی از دولت یونان به شدت تحت فشار رسانه ها و افکار عمومی است. او با ابراز تاسف عمیق از برخوردهای توهین آمیز به خبرگزاری آتن گفت: 50 سال فیلم خوب و بد ساخته ام اما تا امروز هرگز به تبلیغ سیاست های یک دولت متهم نشده بودم و این اتفاق در یونان برایم افتاده است؛ جایی که اولین بار برای ساختن فیلم به آنجا آمده ام.

کمتر از دو هفته پس از کلید خوردن پروژه بزرگ ترها در اتاق در آتن، رسانه ها خیلی زود به ماجرای یاری مالی دولت به گاوراس واکنش نشان دادند؛ ماجرایی که او آن را توهیق عمیق به خود می داند. رسانه ها معتقدند چرا باید در این شرایط مالی دولت بیش از 600 هزار یورو از پول مالیات دهنده ها را به یک فیلم سینمایی و یک کارگردان یاری کند. آنها گاوراس را متهم نموده اند که بدون گشتن دنبال حامی مالی، روی پول دولت یونان حساب نموده است.

یانیس واروفاکیس که سال 2015 حدود شش ماه وزیر اقتصاد یونان بود، خاطره های خود را از دوران بحران مالی این کشور در بزرگ ترها در اتاق: نبرد من با استقرار عمیق اروپا روایت نموده است؛ کتابی که با نام بازندگان شکست نخورده هم منتشر شده است. این کتاب بسیار پرفروش دستمایه فراوری فیلم گاوراس شده و قرار است بخش هایی از آن علاوه بر آتن در شهرهای پاریس، ریگا، بروکسل، استراسبورگ، فرانکفورت و لندن هم مقابل دوربین برود.

گاوراس از تحسین شده ترین سینماگران اروپاست که با زد اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را برده و با گمشده (مشترک با جاده از ترکیه) نخل طلایی بهترین فیلم جشنواره کن را به دست آورده است. یک جایزه بفتا، یک خرس طلایی جشنواره برلین با جعبه موسیقی و یک جایزه سزار از دیگر افتخارهای اوست که در مجموع 33 جایزه معتبر و 28 نامزدی در کارنامه دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 221

به "تاسف عمیق فیلمساز برنده اسکار ، انتقاد از یاری سینمایی دولت یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاسف عمیق فیلمساز برنده اسکار ، انتقاد از یاری سینمایی دولت یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید