تبرستان بسته محتوایی کاملی برای مخاطب دارد

به گزارش لیتن، دکتر هادی ابراهیمی، استادیار و عضو هیات علمی دانشکده فلسفه رسانه، متولد1353 روستای کیاپی ساری است.

تبرستان بسته محتوایی کاملی برای مخاطب دارد

او در گذشته مدیر واحد آموزش و تحقیقات صدا و سیمای مازندران بوده و در ادامه تجربه های کاری خود چندماهی در دولت نهم به نام فرماندار تنکابن فعالیت داشته است البته حضور او در دولت دهم هم ادامه داشته و توانسته به نام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران منصوب شود.

حضور او در این مسؤولیت خیلی طولانی نبوده و در عرض چند ماه به سمت معاونت سیاسی ـ امنیتی استانداری منصوب می شود. پس از این اتفاق همه هادی ابراهیمی را به نام جوان ترین معاون سیاسی یک استانداری در سال های پس از انقلاب می شناسند.

در نهایت ابراهیمی در سال های اخیر مجددا به سازمان صداوسیما برگشته و به مدیریت مرکز تبرستان منصوب شده است. نکته جالب در مورد این مدیر اهل ساری این است که خودش در گذشته به نام یک خبرنگار عادی در صداوسیما فعالیت می کرده و حالا توانسته عهده دار سمت مدیریت مرکز استان مازندران شود.

به نام مدیر صداوسیمای تبرستان، چقدر از تاریخچه و ضرورت تاسیس این مرکز اطلاع دارید؟

صدا و سیمای مرکز مازندران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از انتزاع از گیلان مستقل شد و با توجه به گستردگی استان که آن زمان گلستان هم جزو مازندران بود، با یک شبکه سیما و سه شبکه رادیو شامل ساری، گرگان و چالوس (رادیو دریا) یکی از پرترافیک ترین مراکز استانی محسوب می شد.پیرامون ضرورت فعالیت مراکز استان ها باید تأکید کرد رسانه ملی با ایجاد شبکه های استانی، انحصارشکنی کرده و با مرکز زدایی تعدیلی، عملا رسانه ملی را به پازلی بزرگ با قطعات متعدد تبدیل کرده که پیروزیت نهایی آن منوط به چگونگی شکل یابی فعالیت های استان ها با اتکا به قابلیت های گسترده آنهاست.نباید تردید کرد رسانه ملی توسعه عددی و مشارکت عملی مخاطبانش را مرهون همین مراکز استان هاست که به مثابه پایگاه های مردمی، رسانه را متعلق به همه مردم کرده و با این کار، صدا و سیما پیروز به دریافت و پرداخت صدا و مطالبات مردم شده است.

به نظرتان در دوره مدیریت شما، شرایط صداوسیمای مرکز استان مازندران چه روندی داشته؟

در پاسخ به این سوال شعر مولانا به ذهنم رسید که می گوید:

خوشتر آن باشد که سر دلبران

گفته آید در حدیث دیگران

کاش این سوال را از همکارانم می پرسیدید. با این حال می توانم این را توضیح بدهم که همت من مصروف انتصاب و به کارگیری مدیران از میان کارکنان همین مرکز بوده و کسی را از سایر مراکز به مازندران نیاوردم و برای تحقق آن جوانان و با تجربه ها را همزمان به کار گرفته و در این رابطه امید به ارتقای سازمانی در همکارانم را تقویت شده است. در کنار این مساله تلاش شده است بخش های عمده ای از بدهی های چندمیلیاردی گذشته به برنامه سازان پرداخت و مطالبات اقتصادی داخلی و بیرونی سازمان به روزرسانی شود. ساخت برنامه ها را با تقویت مدیریتی، نگرشی، نگارشی، ارزشی، برآوردی و غیره به مرزی از تحول محتوایی رساندیم که امروز می توان ادعا کرد مخاطب شبکه استانی نیازی به ترک آن ندارد و می تواند پکیج کاملی را در آن ملاحظه کند. اینها گوشه ای از تلاش ها بوده و به نظرم عناوین برجسته دریافت متعدد مدال ها و عناوین مختلف در حوزه فرهنگ و رسانه از طریق مرکز تبرستان نشان می دهد در دوره اخیر تولیدات مان به نسبت از ارتقای کمی و کیفی برخوردار بوده است.

در حال حاضر تجهیزات صدا و سیمای مرکز مازندران چه شرایطی دارد؟

تجهیزات فنی صدا و سیما را می توان به بخش های فناوری تولید و زیرساخت های توزیع و انتشار محتوا تقسیم بندی کرد. صدا و سیمای مرکز مازندران از لحاظ زیرساخت های توزیع و انتشار محتوا از شرایط مطلوبی برخوردار است. تجهیزات انتقال و انتشار شبکه های ملی و استان و هم دستگاه های انتقال سیگنال ارتباطات زنده تجهیزات نوین، به روز و متناسب با استاندارد HD است.در زمینه تجهیزات تولید محتوا در این سال ها اقدامات خوبی انجام شد. نصب و راه اندازی استودیو پخش و خبرتلویزیونی HDو راه اندازی استودیو تولید تلویزیونی HDاز جمله این اقدامات بوده است. دیگر استودیوی تولید هم در آینده نزدیک بازسازی و HD خواهد شد.مهم ترین نیاز زیرساختی مرکز، واحد سیار تلویزیونی با استاندارد HD است که به ویژه در پخش مسابقات ورزشی از ضروریات محسوب می شود و مورد دیگر افزایش سطح پوشش سامانه دیجیتال برای تمام مردم شریف استان است.

بینندگان شبکه تبرستان بیشتر شامل چه گروه سنی می شود؟

بی تردید به تناسب تنوع موضوعات، برنامه ها با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و به استناد نظرسنجی ها به هیچ نام نمی توان چنین تفکیکی به عمل آورد.از کودک، نوجوان، جوان، بزرگسال و حتی کهنسال گرفته تا شهر و روستا و هم اقشار و مشاغل مختلف اعم از شرق تا غرب استان به اعتبار عناوین و محتوا و نحوه ساخت برنامه ها، مرکز مازندران دارای مخاطبان متعصب و پیگیر بوده و به همین دلیل شاهد مشارکت متکثرشان در برنامه ها به خصوص در برنامه های اجتماعی هستیم.

فرهنگ بومی- محلی تا چه انداره در تولیداتی که تحت مدیریت شما بوده، مورد توجه قرار گرفته است؟

رسانه استانی با تأکید بر فرهنگ بومی محلی، عملا نیازهای قومیتی را رفع کرده و از مصادره فکری و فرهنگی اقوام ایرانی از طریق سارقان فرهنگ و تاریخ اقوام جلوگیری به عمل آورده و در اصل نوعی بصیرت قومیتی ایجاد کرده تا آنها دچار تعصبات القایی کاذب نشده و از مسیرهای اصلی خارج نشوند. بنابراین برنامه های ساخته شده با هدف تأمین مطالبات منطقی اقوام، عملا مصونیت قومی را به ارمغان آورده است.

استان مازندران مهد نخبگان فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است، برنامه شما برای استفاده از این نخبگان و رجال شاخص و سرآمد چه بوده است؟

ما بیشتر برنامه ها را با تعریف در ساخت و بافت، کارشناس محور تولید می کنیم تا بسیاری از حرف ها و تحلیل ها و روشنگری ها را با زبان کارشناسان به مخاطبان انتقال دهیم. این قالب گذاری ها، فرصت سازی های ما برای استفاده از نخبگان استانی در گرایش های مختلف است.

جوان گرایی و تنوع مجری و گوینده در شبکه استانی چگونه است؟

مرکز مازندران یکی از پیروز ترین استان ها در پرورش و شکوفایی استعدادها در عرصه اجراست و از این لحاظ ضمن حفظ سرمایه های قبلی، چهره های جوان و جدیدی هم در رادیو و تلویزیون و خبر به کارگرفته شده اند.

با توجه به این که از شرق تا غرب مازندران، رنگین کمان فرهنگ و هنر است، عدالت را در تولید برنامه ها و معرفی این ظرفیت ها چگونه رعایت می کنید؟

عدالت جغرافیایی و منطقه ای با گرایش فرهنگی و هنری با تأکیدات مؤکد رعایت شده و در هیچ دوره ای ما شاهد این میزان از غلظت حضور مردم همه نقاط استان در برنامه هایمان نبوده ایم.

طرح ها و اولویت شما برای سال آینده چیست؟

قطعا ما یک سال آینده را با ایجاد فرصت های نو برای ترمیم نقایص و خلأهای ناشی از تحریم ها، سوءمدیریت ها، غفلت ها و عدم به کارگیری درست قابلیت ها، جبران فرصت سوزی ها، هدایت منطقی نظام مدیریتی با به کارگیری کارشناس ها و جدی تر کردن نقش آفرینی منتقدها و ساخت برنامه های مستند، پردازشی و میزگردها در عرصه های اجرایی و نظارتی، همراه با نوآوری ها و خلاقیت ها در نظر داریم و بر همین اساس هدف گذاری و برنامه ریزی خواهیم کرد. تولید محتوا و زیرساخت های موردنیاز بسیار در هم تنیده و تفکیک ناپذیرند.حتی در برخی موارد فناوری به تولید، جهت و سمت و سو می دهد. بر این اساس تولید محتوای فاخر نیاز به تجهیزات نوین و بستری به روز جهت توزیع دارد.

افزایش کیفیت تولید و پخش شبکه استانی و در نهایتHD سازی در بازه زمانی دوساله اصلی ترین اولویت زیرساختی ماست. امیدوارم با مساعدت های معاون محترم توسعه و فناوری رسانه و همراهی مسؤولان استان و عمل به تفاهم نامه منعقده، این مهم به انجام برسد.

ضمیمه قاب کوچک روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1803

به "تبرستان بسته محتوایی کاملی برای مخاطب دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبرستان بسته محتوایی کاملی برای مخاطب دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید