در نذر آب وظایف سایر دستگاه ها را انجام نمی دهیم

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به فعالیت جوانان در طرح نذر آب، گفت: هلال احمر در حوادث نقش مقطعی دارد و قرار نیست در این طرح وظایف کمیته امداد، بهزیستی و آب و فاضلاب را انجام بدهد.

در نذر آب وظایف سایر دستگاه ها را انجام نمی دهیم

شهاب الدین صابونچی در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد فعالیت های سازمان جوانان در قالب طرح نذر آب اظهار کرد: با توجه به اینکه بخش زیادی از فعالیت های کانون های دانش آموزی و دانشجویی به دلیل تعطیلی دانشگاه ها و مدارس در تابستان انجام نمی گردد در طرح نذر آب حضور فیزیکی ما در منطقه کمتر بود و بیشتر تمرکز ما بر فعالیت پشت صحنه و حساس سازی و ترویج موضوع بود و این مسئله در اولویت فعالیت های ما نهاده شد. ضمن اینکه چند استان ما نیز تیم های سحر خود را به منطقه اعزام کردند تا به صورت مکمل در کنار تیم های درمانی حمایت های روانی را هم انجام دهند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اضافه نمود: در تابستان بسیاری از اردوهای دانش آموزی و دانشجویی کانون ها برگزار می گردد براین اساس کوشش شد که از ظرفیت آنها بهره برده و در اردوها، کارگاه ها و بحث های توجیهی را در مورد طرح نذر آب برگزار کردیم. برخی از اعضای سازمان جوانان نیز علاوه بر ایجاد کمپین ها و امضا کردن طومار و انجام برخی کارهای نمادین دیگر، سعی کردند با فعالیت در فضای مجازی و حضور در گردهمایی های مردمی مانند نماز جمعه به معرفی طرح بپردازند. ان شاء الله با شروع سال تحصیلی و شروع فعالیت کانون ها، موج جدیدی از فعالیت ها در راستای جلب حمایت های مردمی و حساس سازی نسبت به موضوع خشکسالی و نذر آب انجام گردد.

صابونچی با شرح در مورد رویکرد هلال احمر برای اجرای طرح نذر آب گفت: بعضی ها به اشتباه فکر می نمایند که هلال احمر برای مبارزه با خشکسالی وارد گردیده و ممکن است انتقاد داشته باشند که چرا هلال احمر این کار را انجام می دهد و وظیفه اش چنین نیست. اما همان طور که ما وظیفه داریم از افرادی که در حوادثی مانند زلزله آسیب می بینند کمک کنیم، اینجا هم وضعیت خشکسالی موجب وارد شدن آسیب هایی به مردم گردیده و جمعیت ورود نموده است. معمولا عرف این بود که جمعیت هلال احمر در حوادثی که به صورت ناگهانی رخ می دهد ورود داشته باشد و شاید به این نگاه که در زمینه خشکسالی و رسیدگی به وضعیت آسیب دیدگان آن ورود کنیم نیز عادت نداشته باشیم.

رئیس سازمان جوانان در مورد اینکه آیا مطالبه گری از دستگاه های مسئول و دولتی در راستای رسیدگی به وضعیت مردمی که از خشکسالی دچار آسیب شدند نمی تواند جزو وظایف جمعیت باشد گفت: ورود جمعیت هلال احمر به این موضوع در یک سطح کلان و حضور مدیران ارشد جمعیت در منطقه در راستای همین هدف بود که بتوان حساسیت بیشتری نسبت به موضوع ایجاد کرد و این وضعیت دیده بگردد.

وی اضافه نمود: هلال احمر در حوادث نقش مقطعی دارد و قرار نیست وضایف کمیته امداد، بهزیستی و اداره آب و فاضلاب را انجام بدهد. بلکه دو وظیفه به عهده ما است اول اینکه در این شرایط به وجود آمده تا قبل از رفع شدن کامل مسئله در حد ضرورت ها و رفع کردن حد اقل ها ورود کنیم و هدف دیگر نیز این است که توجه ها به مسئله خشکسالی و وضعیتی که ایجاد نموده است جلب گردد. بنابراین یکی از اهداف مهم ما نیز این است که حساس سازی انجام گردد. این حساس سازی منجر می گردد که اول آنهایی که می توانند کاری انجام دهند وارد شوند. اگر کسی توان انجام کمک مالی دارد این کار را کند و اگر فردی هم پزشک است در قالب تیم های درمانی خدمت کند. بخش دیگر هم این است که هشدار نسبت به بروز چنین شرایطی در جاهای دیگر که هنوز به مرز بحران نرسیده اند هشدار داده گردد که می توانند چنین سرنوشتی داشته باشند و باید با کارهای آموزشی از بروز آن جلوگیری کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "در نذر آب وظایف سایر دستگاه ها را انجام نمی دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در نذر آب وظایف سایر دستگاه ها را انجام نمی دهیم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید