ریسک کمبود تراشه در کمین سازندگان رایانه شخصی

به گزارش لیتن، فروش رایانه شخصی در سه ماهه اول سال 2021 به 83.981 میلیون واحد رسید که 55.2 درصد رشد سالانه داشت و به سازندگان رایانه شخصی یاری کرد رشد درآمد چشمگیری را گزارش نمایند با این همه تامین تقاضای فوق العاده چالش بزرگی برای شرکتهایی است که با کمبود قطعات دست و پنجه نرم می نمایند.

ریسک کمبود تراشه در کمین سازندگان رایانه شخصی

به گزارش خبرنگاران، شرکتهای دل و HP انتظار دارند تقاضا برای رایانه شخصی در ماههای آینده قوی بماند اما افزایش آمار ابتلا به کووید 19 در جنوب شرقی آسیا شرایط را پیچیده تر نموده است. سازندگان رایانه شخصی به منظور تامین تقاضا، ذخیره سازی برخی از قطعات را آغاز نموده و کمبود تراشه را برای سایر بازیگران وخیمتر نموده اند.

تقاضای قوی برای کسب و کار رایانه شخصی خوب است اما تامین نمایندگان باید به حد کافی قطعه تهیه نمایند تا مطمئن باشند که توان پاسخگویی به تقاضا را دارند و در شرایطی که کمبود جهانی تراشه ادامه دارد، این وظیفه آسانی نیست.

سه سازنده عظیم رایانه شخصی که شرکتهای چند میلیارد دلاری هستند مزیتهایی مانند قدرت خرید و روابط خوب با تامین نمایندگان دارند و رقیبانشان نمی توانند در این زمینه با آنها برابری نمایند. طبیعتا این شرکتها به استفاده از این مزیتها برای حمایت از رشد کسب و کارشان ادامه می دهند. به خصوص شرکت HP که اذعان نموده CPU بسیار زیادی خریده تا مطمئن گردد در زمان احتیاج با کمبود قطعه روبرو نمی گردد.

لنوو که خود نیز ظرفیتهای فراوریی دارد، قطعاتی با قراردادهای بلندمدت تهیه و ذخیره سازی می نماید. در مجموع ذخیره سازی ممکن است ایده بدی برای سازندگان رایانه شخصی نباشد زیرا قیمتها را تثبیت نموده و ریسکهای آنها را کاهش می دهد. اما ذخیره سازی قطعات توسط آنها، تامین قطعات را برای فروشندگان کوچکتر سخت می نماید.

علاوه بر هزینه قطعات، عوامل دیگر هم بر کسب و کار فروشندگان رایانه شخصی تاثیر می گذارد. لجستیک هم گرانتر شده و بنابراین آنها ناچارند کانتینرها و حمل هوایی را از قبل رزرو نمایند.

میزان عرضه با افزایش فراوری قطعات مختلف در صنعت تراشه سازی در واقع بهبود پیدا نموده اما همزمان تقاضا هم افزایش یافته است. بنابراین لنوو انتظار دارد کمبود قطعات به مدت یک تا یک سال و نیم دیگر ادامه پیدا کند اما وخیمتر نخواهد شد.

شرکت دل اظهار داشت درآمدش از گروه راهکارهای مشتری که شامل رایانه رومیزی، نوت بوک و تبلت است، در سه ماهه نخست سال 2021 به میزان 20 درصد افزایش یافت و به 13.31 میلیارد دلار رسید.

فروش رایانه شخصی HP در سه ماهه منتهی به 30 آوریل 27 درصد رشد کرد و فروش نوت بوک نسبت به مدت مشابه سال گذشته 47 درصد افزایش داشت.

بر اساس گزارش رویترز، طبق آمار IBES رفینیتیو، درآمد دل در سه ماهه نخست 12 درصد رشد کرد و به 24.49 میلیارد دلار رسید که بالاتر از 23.40 میلیارد دلار برآورد تحلیلگران بود و درآمد HP حدود 15.9 میلیارد دلار بود که بالاتر از 15 میلیارد دلار برآورد تحلیلگران بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1719

به "ریسک کمبود تراشه در کمین سازندگان رایانه شخصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریسک کمبود تراشه در کمین سازندگان رایانه شخصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید