هرگز این 5 مودم رومیزی سیم کارتی را نخرید

به گزارش لیتن، هیچ کاربری دوست ندارد 2 الی 3 میلیون تومان پول بدهد و مودمی بخرد که مسائل فراوانی دارد. مثلا، از باندهای فرکانسی محدودی پشتیبانی نموده و در هر منطقه ای یا با هر سیم کارت اپراتوری کار نمی کند. مسائل دیگر مودم می تواند وای فای ضعیف، آنتن دهی LTE ضعیف یا پنل کاربری مملو از اشکال و ایراد و باگ باشد.

هرگز این 5 مودم رومیزی سیم کارتی را نخرید

گاهی اوقات هم یک مودم تعیینات و کارایی خوبی دارد ولی ارزش خرید آن پایین است و شما با همان هزینه می توانید مودم های بسیار بهتری در بازار پیدا کنید.

ما در این مقاله، می خواهیم پیشنهاد کنیم این 5 مودم رومیزی سیم کارتی و 4G/4.5G زیر را خریداری نکنید. لزوما این مودم ها تعیینات بدی ندارند یا از سرعت و کیفیت پایینی برخوردار نیستند و صرفا به نظر ما، مودم های بسیار بهتری در بازار یافت می گردد:

مودم هواوی B622-335

هواوی اخیرا یک مودم به روز شده B612 به نام B622-335 یا 4G CPE 3 روانه بازار نموده است که در ایران هم وارد شده و به فروش می رسد.

در نگاه اول، این مودم بسیار مجذوب نماینده و بهتر از مودم معروف B612 نشان می دهد. مثلا، دارای وای فای دو بانده AX1500 یا همان وای فای 6 است؛ همان ضعف بزرگی که در وای فای مودم B612 آزارمان می دهد.

  • آنالیز کامل مودم هواوی B622 در سایت شبکه چی

اما مودم هواوی B622 در ظاهر، کیفیت ساخت، تجمیع فرکانس، سرعت، آنتن دهی و بسیاری از موارد دیگر کاملا مشابه مودم هواوی B612 است؛ ضمن اینکه نسخه b612s-25d از فریم ویر و رابط کاربری سود می برد که اجازه قفل کردن مودم روی آنتن و دکل خاصی را می دهد؛ قابلیت انتخاب باند فرکانسی و تجمیع فرکانس و دستکاری فریم ویر را دارد ولی در مودم هواوی B622 از فریم ویر نو و اختصاصی هواوی استفاده شده است که اصلا اجازه چنین کارهایی را نمی دهد.

به همین دلیل، به نظر ما خرید مودم b612s-25d هنوز به صرفه تر است؛ اگرچه وای فای تک بانده داشته و قیمت بالاتری دارد.

مودم هواوی L01s یا HWS32MWA

بازار شبکه ایران تشنه مودم هایی است که از باندهای رادیویی TDD به ویژه باند 43 پشتیبانی نمایند و هر مودمی با این ویژگی وارد بازار ایران گردد؛ سریعا محبوب و پرطرفدار و پرفروش می گردد و شرکت های ریسلر اینترنت TD-LTE به آن هجوم می برند ولی لزوما به معنای خوب بودن این مودم نیست.

مودم هواوی L01s یا HWS32MWA که در بعضی بازارها نیز به نام مودم Speed Wi-Fi HOME شناخته می گردد؛ یک مودم 4.5G/TDLTE در رده LTE Cat 9 با سرعت 440 مگابیت بر ثانیه است. از اتصال وای فای دو بانده AC نیز سود برده و همزمان 40 کاربر یا دستگاه می توانند به آن وصل شوند. روی درگاه شبکه لن نیز سرعتی 1200 مگابیتی می دهد.

  • آنالیز کامل مودم هواوی HWS32MWA در سایت شبکه چی

همه این تعیینات برای یک کاربر اینترنت موبایل در ایران، ایده آل و فوق العاده هستند ولی مودم HWS32MWA یک عیب بزرگ دارد و آن پشتیبانی از باندهای رادیویی محدودش است. در شبکه های TDD-LTE فقط از باندهای B41/B42 و در شبکه های FDD-LTE فقط از باندهای رادیویی B1/B18 پشتیبانی می نماید.

یعنی رسما شما باندهای رادیویی زیادی در ایران از جمله باند رادیویی B7 و B3 و B40 و … را از دست می دهید. این مودم برای استفاده از سیم کارت 4.5g اصلا مناسب نیست و چون فقط از باند 1 پشتیبانی می نماید؛ پس تقریبا چیزی به نام تجمیع فرکانس روی FDD ندارید.

مودم هواوی L01s را فقط می توانیم یک مودم TDLTE خوب بدانیم که می تواند جایگزین مودم های TDLTE مقرون به صرفه قیمت و بی کیفیت بازار گردد.

مودم ایرانسل TF-i60 S1

مودم پر سر و صدایی که به وسیله ایرانسل در ایران فراوری و عرضه می گردد و لقب اولین مودم ایرانی ایرانسل را گرفت.

مودم ایرانسل Tf-i60 S1 در بسیاری از جهات خواسته از مودم TF-i60 H1 تقلید کند ولی ناموفق بوده و با مسائل فراوان سخت افزاری و نرم افزاری وارد بازار شد. از انواع باگ های نرم افزاری در فریم ویر و رابط کاربری بسیار ضعیف و محدود و بسته بودن بسیاری از قابلیت ها بگیرید تا بعضی مسائل سخت افزاری مانند عدم کار کردن درگاه شبکه LAN گیگابیتی و رفتن روی سرعت 100 مگابیت یا قطع شدن وای فای و مسایل دیگر!

  • کالبدشکافی از نزدیک مودم ایرانسل TF-I60 S1

این مودم اصلا از شرکت هواوی نیست و پردازنده مرکزی آن متعلق به شرکت کره ای GCT است. مثلا، در این مودم و روی برد آن جای نصب دو آنتن خارجی هست ولی در بدنه اصلا چنین ویژگی را تعبیه نکردند. بعضی از کاربران پس از خرید مودم S1 خودشان با لحیم کاری دو آنتن LTE خارجی به آن اضافه کردند.

از مسائل دیگر مودم S1 این است که درگاه تلفن RJ11 برای تلفن اینترنتی و VoIP ندارد. ضمن اینکه از باندهای فرکانسی کمتری هم نسبت به مودم B612 یا ایرانسل TF-i60 H1 پشتیبانی می نماید. مودم S1 فقط باندهای شاخص ایرانسل مانند 3 و 7 برای FDD و 42 برای TDD را پشتیبانی می نماید و دیگر از طیف باندهای فرکانسی بسیار متنوع و گسترده روی H1 خبری نیست.

مودم هواوی B612-233

در یک سال اخیر، نسخه هایی از مودم B612 به نام B612-233 که دقیقا ساخت شرکت هواوی بوده و از فریم ویر و رابط کاربری نو این شرکت سود می برد به جای مودم B612-25d یا ایرانسل TF-i60 H1 وارد بازار شده است.

به تدریج، این مودم سریعا سراسر بازار را گرفت و فروشنده های زیادی اقدام به عرضه آن کردند و مردم هم آن را با قیمت کمتر و گاها به تبلیغ اینکه آنلاک است؛ خریداری کردند ولی کم کم بعضی محدودیت ها و ضعف های آن تعیین شد.

چون مودم B612-233 کاملا ساخت شرکت هواوی است و دیگر برای اپراتوری نساخته، از فریم ویر و webui نسخه های نو خودش استفاده نموده که باعث شده هم آنلاک کردن آن بسیار سخت و گاها غیرممکن باشد و هم بعضی ویژگی های پرطرفدار و محبوب در میان کاربران مانند دستکاری و مود کردن فریم ویر و تغییر باند فرکانسی و تجمیع فرکانس و این ها غیر ممکن باشد.

دقت کنید این مودم از نظر سرعت و کارایی و آنتن دهی کاملا مشابه با مودم B612s-25d است و فقط قابلیت آنلاک ساده ندارد و پنل کاربری تحت وب آن به انعطاف پذیری و کاربردی B612-25d نیست.

مودم دی لینک DWR-M921

شاید از تماشا نام مودم دی لینک DWR-M921 در لیست مودم هایی که پیشنهاد خرید نمی شوند؛ تعجب نموده باشید. تا حدودی حق با شما است؛ مودم M921 از نظر سرعت و کارایی مودم چندان بدی نیست و برای کاربران معمولی که می خواهند از اینترنت موبایل در خانه و برای لپ تاپ و کامپیوتر و گوشی استفاده نمایند؛ شاید یک مودم خوب به شمار برود.

ولی ما اعتقاد دارید مودم های رومیزی 4G بسیار بهتری از M921 در بازار یافت می گردد. مودم دی لینک M921 از رده LTE Cat 4 با حداکثر سرعت 150 مگابیت است و دارای یک وای فای N300 که واقعا این روزها برای کاربران اینترنت کافی نیست!

نباید گول دو آنتن خارجی این مودم را بخورید؛ چون این آنتن ها هم برای وای فای و هم برای LTE هستند و قدرت گیرندگی چندان زیادی به شما نمی دهند.

درگاه های شبکه LAN این مود فقط صد مگابیتی هستند و از باندهای فرکانسی TDD ایرانسل و مبین نت پشتیبانی نمی نماید.

در بازار، قیمت این مودم حدودا 2 میلیون تومان است که شما با همین هزینه می توانید مودم های بهتری مانند تی پی لینک MR200 یا تی پی لینک MR400 یا دی لینک DWR-M960 بخرید.

منبع: شبکه چی
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2087

به "هرگز این 5 مودم رومیزی سیم کارتی را نخرید" امتیاز دهید

1 کاربر به "هرگز این 5 مودم رومیزی سیم کارتی را نخرید" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرگز این 5 مودم رومیزی سیم کارتی را نخرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید