غار پراو، خطرناک ترین غار ایران

به گزارش لیتن، غار پراو

در عمق یکی از کوه های استان کرمانشاه غاری قرار گرفته است که به خطرناک ترین غار ایران شهره است. در اینجا کوهی بلند، غاری را در خود پنهان نموده که عمیق ترین ترین غار ایران است و راستا سختش از آن غاری متفاوت ساخته که رفتن به داخلش دل شیر می خواهد. روزگاری این غار بزرگ ترین غار عمودی دنیا بود اما با گذشت زمان غارهای بزرگ تر دیگری هم در دنیا کشف شدند. این غار از آن غارهای معمولی نیست، اینجا غاری سرد و عمودی است و باید قبل از رسیدن به دهانه ورودی اش، کوه را تا ارتفاع 3050 متری بالا بروید. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا با غار پراو بیشتر آشنا شوید.

غار پراو، خطرناک ترین غار ایران

در 12 کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه، کوه پراو در میان دو کوه طاق بستان و بیستون، غار عمیق پراو را در دل خود جای داده است.

کوه پراو 3357 متر ارتفاع دارد و غار در ارتفاع 3050 متری آن است، غار پراو 1454 متر طول و 751 متر عمق دارد و در نقاط مختلفش 26 حلقه چاه قرار گرفته که عمیق ترین آن ها چاه شماره 16 با 42 متر عمق است. در این غار، آبی جاری است که از ذوب شدن یخچال های زیرزمینی غار پراو جریان یافته است، پس بی علت نیست که نام این غار را پراو به معنی پرآب گذاشته اند. وجود این آب و ارتفاع بلند این غار باعث شده که هوای غار به شدت سرد باشد و دمایی بین 1 تا 3 درجه سانتیگراد داشته باشد پس اگر غارنوردی حرفه ای هستید و دلتان ماجراجویی می خواهد برای کشف این غار ماه های بهار و تابستان را انتخاب کنید چون در ماه های پاییز و زمستان سردی هوا ورود به آن را غیرممکن می نماید.

غار پراو چگونه کشف شد؟

حدود 46 سال از زمان کشف این غار می گذرد، اولین بار در سال 1350 بود که یک گروه غارنورد انگلیسی به عمق 750 متری این غار رفتند و آن را کشف کردند. یک سال بعد طمع دست یافتن به رکورد جهانی باعث شد که دوباره یک تیم غارنورد انگلیسی راهی این غار شوند تا پیشروی بیشتری را در اعماق این غار به ثبت برسانند. این گروه 16 نفره در عمق 751 متری به حوضچه ای گلی به طول 50 متر برخوردند که ادامه پیشروی را برایشان غیرممکن می کرد، با اینکه امید زیادی به توسعه این غار می رفت اما از نظر آن ها غار به نقطه خاتمه خود رسید بود. سه سال بعد، تیمی لهستانی هم از غار تماشا کردند و مهر تاییدی زدند بر اینکه اینجا واقعا خاتمه این غار است. بعدها با رفتن غواصی به داخل این آبگیر معین شد که عمق این حوضچه سه متر است و راه به جایی ندارد.

این غار که زمانی از بزرگ ترین غار عمودی جهان بود و به اورست غارهای جهان شناخته می شد امروز با کشف غارهای عمیق دیگر به رتبه 220 عمیق ترین غارهای جهان رسیده است.

راستاهای این غار بسیار صعب العبورهستند، به غیر از سردی هوای داخل غار و راه های سختش، دیواره خشن و متخلخل، لباس غارنوردان را پاره می نماید و این باعث می گردد که آب سرد به بدن آن ها برسد و سختی های پیمایش غار بیشتر از گذشته گردد. دشواری گذر از میان راستاهای این غار باعث شده که تا به حال 5 غارنود جان خود را در داخل این غار از دست بدهند، اگر روزی پا به داخل این غار گذاشتید در طول راستا این غار تابلوهایی را می بینید که مکان سقوط این غارنوردان را معین نموده است.

منبع: الی گشت
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2048

به "غار پراو، خطرناک ترین غار ایران" امتیاز دهید

1 کاربر به "غار پراو، خطرناک ترین غار ایران" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار پراو، خطرناک ترین غار ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید