قول می دهم ایران میزبان جام ملت های آسیا 2027 نمی شود

به گزارش لیتن، نایب رئیس سابق کمیته مسابقات AFC می گوید در شرایط کنونی درخواست ایران برای میزبانی جام ملت های آسیا 2027 به نتیجه نمی رسد.

قول می دهم ایران میزبان جام ملت های آسیا 2027 نمی شود

حسن غفاری، نایب رئیس سابق کمیته مسابقات AFC در گفت وگو با خبرنگاران، درباره درخواست فدراسیون فوتبال برای میزبانی جام ملت های آسیا 2027 به AFC گفت: در حال حاضر معضلات زیادی داریم اما درخواست ایران برای اخذ میزبانی یک قدم رو به جلو است. اگر بتوانیم تا سه کشور نهایی هم جلو برویم، 10 قدم رو به جلو خواهد بود و مجبور می شویم ساخت و سازهایی داشته باشیم که برای جوانان این مملکت می ماند.

قول می دهم ایران میزبان جام ملت ها نمی شود

وی با اشاره به توجه AFC و فیفا به سابقه کشورها در اعطای میزبانی های بین المللی گفت: تا وقتی که ششم ابتدایی را قبول نشوید، نمی توانید به دانشگاه بروید. ایران آخرین بار در چه تاریخی میزبان مسابقات نوجوانان، جوانان، امید و ... بوده است؟ اهدای میزبانی سلسله مراتب دارد. وقتی ما میزبان نوجوانان آسیا شویم، مسئولان AFC می گویند فلان ایراد را رفع کنید تا میزبان جوانان شوید. ما این کارها را نکردیم. ما باید از پایه شروع کنیم و در حال حاضر برگزاری جام ملت های آسیا در توان ما نیست. به شما قول می دهم ایران میزبان جام ملت های آسیا نمی شود.

در این شرایط یک درصد هم شانس نداریم

نایب رئیس سابق کمیته مسابقات AFC با اشاره به شرایط کنونی ایران برای درخواست میزبانی جام ملت های آسیا 2027 اظهار کرد: اگر با امکانات و شرایط کنونی برای میزبانی اقدام کنیم، یک درصد هم شانس نداریم ولی درباره هفت سال دیگر صحبت می کنیم. در حال حاضر ما یک استادیوم از هشت استادیوم لازم برای میزبانی در آسیا را نداریم. استادیوم های جدید ما همه استانداردهای فیفا را ندارند. فیفا کتابچه ای دارد که تمام مراحل ساخت یک استادیوم را تشریح می کند. حتی افرادی را به طور رایگان به کشورها می فرستد که در مراحل ساخت استادیوم راهنمایی های لازم را انجام دهند. البته این موضوع منوط به درخواست کشورهاست.

هزینه ساخت یک استادیوم کمتر از رفع ایرادهای آزادی است

غفاری خاطرنشان کرد: ما استادیوم ها را با شعور خودمان ساختیم که هیچ کدام استانداردهای لازم برای میزبانی را ندارد. آزادی در زمان خود استانداردهای لازم را داشت و میزبانی آسیا را هم گرفت ولی الان این استادیوم 30 ایراد مختلف دارد که هزینه رفع این موارد، کمتر از ساخت یک استادیوم نیست.

عضو هیات رئیسه انتقالی فدراسیون فوتبال در سال 86 به ایرادهای موجود در استادیوم های ایران اشاره کرد و اضافه نمود: به طور مثال حداقل نور لازم برای هر استادیوم 1200 لوکس است. حق پخش بازی ایران و آلمان را به شبکه ZDF فروخته بودیم. وقتی خواستند تصویر برداری کنند، گفتند نور استادیوم کم است و دوربین های آنها با سرعت بالا نمی توانند فیلم برداری کنند. ما همه زورمان را زدیم اما به 1100 لوکس رسید. در نتیجه آنها تجهیزات موقت را در استادیوم نصب کردند تا آن بازی را فیلم برداری کنند. حالا می خواهیم برای این تعداد استادیوم را به شرایط نوری مناسب برسانیم؟

وی تاکید کرد: مسئولان AFC علاوه استادیوم های لازم، یک استادیوم هم به صورت رزرو می خواهد که در صورت بروز مشکل در استادیومی از آن استفاده کند. در کنار این مسائل، یکی از استادیوم هایی که در مراحل مقدماتی کمتر استفاده شده در مراحل فینال و نیمه نهایی استفاده شود. این ها جزییاتی است که باید ایران فراهم کند.

هتل های ما یک ستاره هم نیست

غفاری به وجود ورودی های مجزا برای بازیکنان، داوران، هواداران و ناظران در ورشگاه های استاندارد فیفا اشاره کرد و گفت: این موضوع در ایران متفاوت است و همه از یک ورودی استفاده می کنند. از طرفی موضوع هتل ها هم دارای اهمیت است. در حالی ما برخی از هتل ها را پنج ستاره می نامیم که آن هتل ها در برابر هتل های پنج ستاره امارات، قطر و کویت یک ستاره هم نیستند. برای تصویر برداری بازی ها نیاز به 20 دستگاه دوربین در هر استادیوم است. ما فقط در آزادی با هشت دوربین، فیلم برداری می کنیم.

در ایران زمین تمرین و کمپ استاندارد موجود نیست

عضو سابق کمیته مسابقات AFC درباره نبود کمپ های تمرینی در ایران نیز گفت: امکانات فیزیکی شامل موارد مختلفی می شود. یکی از الزامات فیفا این است که زمین تمرین حداکثر سی دقیقه با هتل فاصله داشته باشد. برخی از کشورها خوابگاه را در کنار زمین تمرین دایر می کنند یا برعکس. در کنار استخر، جکوزی و سالن بندسازی را هم پیش بینی می کنند. فیفا و AFC با بررسی این قبیل مسائل میزبانی را به کشورها می دهند. مثلا مساله ترافیک اهمیت دارد و ما باید برای حمل و نقل فکری بکنیم.

امکان ورزشی بعد از جام ملت ها برای جوانان می ماند

وی به رشد ساختار ورزش در پی میزبانی از رویدادهای بین المللی اشاره کرد و گفت: اگر بتوانیم جام ملت های آسیا را برگزار کنیم، بعد از سرانجام مسابقات همه اماکن ورزشی برای جوانان این کشور می ماند. شاه استادیوم آزادی را ساخت اما با خودش نبرد و الان هم قابل استفاده است. در بازدیدی که به عنوان ناظر از کره داشتم، به یکی از استادیوم های میزبان جام جهانی 2002 رفتم. دولت استادیوم ها را به شرط حفظ و نگهداری مناسب و به طور رایگان به تیم ها اهدا کرده بود.

میزبانی ایران برای هر رویداد ارزشمند است

نایب رئیس سابق کمیته مسابقات AFC یادآور شد: با وجود کاستی های موجود، میزبانی ایران برای هر رویدادی ارزشمند است. این درخواست ها باعث می شود دولت برای ساختن زیرساخت های جدید تلاش کند. اگر بتوانیم وارد مرحله سه کشور نهایی درخواست کننده میزبانی شویم، ساخت و سازها شروع می شود و در فاصله حدودا چهار سال تا مسابقات متوجه می شویم میزبان هستیم یا خیر.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1055

به "قول می دهم ایران میزبان جام ملت های آسیا 2027 نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قول می دهم ایران میزبان جام ملت های آسیا 2027 نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید