معنی پیغام ضد ایرانی تروئیکای اروپا چه بود؟

به گزارش لیتن، رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا روز دوشنبه اول مهرماه در بیانیه مشترکی ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی معرفی کردند.

معنی پیغام ضد ایرانی تروئیکای اروپا چه بود؟

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

امانوئل مکرون، آنگلا مرکل و بوریس جانسون طی بیانیه ای ایران را به دست داشتن در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی متهم کردند. در این بیانیه از ایران خواسته شده تا برنامه درازمدتی را برای مذاکرات در مورد برنامه اتمی و امنیت منطقه از جمله برنامه موشکی خود را بپذیرد. این اظهارات در حالی بیان می گردد که حوثی های یمن مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند ولی اتهام زنی ها از سوی بعضی کشورها علیه ایران ادامه دارد.

بیانیه اخیر سه کشور اروپایی در مورد آرامکو که علیه ایران صادر شده است را می توان اشتباه استراتژیک اروپایی ها در شرایط فعلی عنوان نمود و می توان سه دلیل را برای آن متصور بود:

اول اینکه با توجه به تضعیف عربستان در منطقه پس از حادثه آرامکو به نظر می رسد سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه به دنبال ایجاد توازن در روابطشان با عربستان و حفظ منافع خود در این کشور بوده اند.

دلیل دوم دیگر این اقدام را می توان در انزوای آمریکا در موضوع برجام و فشار این کاخ سفید به سه کشور اروپایی دانست.

برای تشریح دلیل سوم باید به کاهش تعهدات برجامی ایران اشاره نمود که این موضوع می تواند باعث ناراحتی اروپایی ها شده باشد که در هر صورت اقدامی غلط از سوی آنها بوده است.

طرح ائتلاف امید و ابتکار صلح هرمز

این تحولات در حالی رخ می دهد هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل نیز در حال برگزاری است و نمایندگان کشورمان نیز در آن حضور دارند. دکتر روحانی قبل از سفر به نیویورک در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت هفته دفاع مقدس، با بیان اینکه سال جاری در سازمان ملل متحد با شعار ائتلاف امید و ابتکار صلح هرمز که خلاصه آن حب و امید خواهد بود، حضور خواهیم یافت، گفت: سال جاری طرحی را در سازمان ملل پیش روی جهانیان قرار خواهیم داد مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با همکاری کشورهای منطقه می تواند امنیت خلیج فارس و دریای عمان را با یاری کشورهای منطقه بوجود آورد. رئیس جمهور همچنین توضیح داد که به جهانیان اعلام می کنیم که حضور نیروهای بیگانه برای آبراه های جهانی، امنیت کشتیرانی و نفت و انرژی، مشکل زا است اما جهت جمهوری اسلامی ایران جهت اتحاد و هماهنگی با کشورهای منطقه است.

مطرح شدن این طرح از سوی ایران در شرایط فعلی اهمیت بالایی دارد، با توجه به تنش هایی که در خلیج فارس وجود دارد و در یکی دو هفته پیش با حادثه آرامکو تشدید شده و اتهاماتی که علیه ایران در این خصوص مطرح می گردد، این طرح نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران به دنبال امنیت خلیج فارس است. در همین حال مصاحبه های دکتر ظریف با شبکه های آمریکایی چون سی ان ان و سی بی اس بسیار تاثیرگذار بوده اند و تا حدودی آمریکایی ها را به انفعال واداشته است.

طرح پیشنهادی ایران برای امنیت هرمز را می توان گامی مثبت ارزیابی کرد با توجه به دیدارهای دو جانبه بین روحانی و مکرون و مکرون و ترامپ امیدواری هایی برای برطرف تحریم ها وجود دارد.

به عنوان نکته پایانی باید گفت که دیپلماسی صلح جویانه ایران در نشست سازمان ملل را باید ابتکاری موثر موثر قلمداد کرد چرا که اعلام دیدگاه های ایران در این نشست و دیپلماسی فعال دولت می تواند نقشه راه ایران را تبیین کند.

310310/23

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 486

به "معنی پیغام ضد ایرانی تروئیکای اروپا چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنی پیغام ضد ایرانی تروئیکای اروپا چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید