پرداخت حقابه جازموریان تنها راه خاموش کردن چشمه های گردوغبار

به گزارش لیتن، تالاب جازموریان یکی از پهنه های آبی جنوب شرق ایران است. پهنه ای که می تواند یک میلیون هکتار از مناطق همجوار را متأثر کند. در پایاب رودخانه مهم و راهبردی هلیل رود واقع شده است که از کوه شاه بافت سرچشمه گرفته است و بعد از 400 کیلومتر به جازموریان می رسد.

پرداخت حقابه جازموریان تنها راه خاموش کردن چشمه های گردوغبار

جازموریان سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و فارس را متأثر می نماید که مهم ترین محل برای حفاظت از تنوع زیستی آبزیان و پرندگان در منطقه محسوب می گردد و بسیاری از پرندگان مهاجر، جازموریان را به عنوان یکی از مقاصد خودشان در طول هزاران سال گذشته انتخاب نموده اند. جازموریان مهمترین عاملی است که می تواند چشمه های فراوری گردوغبار را مهار کند و ظرفیت گرمایی ویژه منطقه را افزایش بدهد، تفاوت دمای شب و روز را کاهش بدهد و به بهبود کیفیت زیستی یاری کند. جازموریان با افزایش توان زیست پالایی سرزمین، شرایطی را فراهم می نماید که منطقه راهبری جنوب کرمان به یک صندوق ارزی پایدار تبدیل گردد و هموطنان زیادی از محل پرنده نگری، صیادی و رونق گردشگری طبیعی (بومگردی) پول فراوری نمایند. متأسفانه در طول چند دهه گذشته بیش از 30 سد مخزنی کوچک و عظیم روی هلیل رود ساخته شده است.

میزان بارگذاری ها روی این رودخانه راهبردی در جنوب شرق کشور بشدت افزایش پیدا نموده است. فعالیت های معدنی در سرچشمه هلیل رود در کوه شاه بافت افزایش پیدا نموده و طرح های انتقال آب مدام و پیوسته در حال گسترش است. این مسأله سبب شده که دیگر آب به جازموریان نرسد مگر در سیلاب هایی که به صورت اتفاقی، ناگهانی و معدود رخ می دهد. همین مسائل باعث شده تا چشمه های گرد و غبار افزایش پیدا کند، شرایط زیستی بسیار نامطلوب گردد و بسیاری از مردمی که در مناطق اطراف این تالاب راهبردی زندگی می کردند مجبور به مهاجرت شوند. این مهاجرت های ناخواسته می تواند باعث افزایش حاشیه نشینی در شهرهایی مثل کهنوج، جیرفت در کرمان، ایرانشهر در بلوچستان تا نیریز در فارس گردد.

خود این مسأله می تواند کاهش امنیت اجتماعی را در پی داشته باشد، بنابراین ما به بهانه آباد کردن یک منطقه در شمال استان کرمان در سراب هلیل رود، متأسفانه مناطق عظیمی را ناآبادان کردیم. سرزمین را به سمت ورشکستگی اکولوژیکی سوق دادیم و در نهایت به متروکه شدن سکونتگاه های انسانی یاری کردیم ؛ جوامع انسانی هم که ماندند معیشت شان زیر گردوغبار دفن می گردد.

اگر قرار است که شرایط دوباره به شرایط پایدار برگردد، تحت هیچ شرایطی نباید حقابه جازموریان که چیزی در حدود 150 میلیون مترمکعب در سال است، نادیده گرفته گردد. یعنی بعد از حقابه شرب باید حقابه جازموریان مقدم بر حقابه کشاورزی و صنعت باشد. تا این اتفاق نیفتد ما نمی توانیم امیدوار باشیم که بتوانیم در این منطقه مهم در حد فاصل سه استان به شرایط پایدار برسیم. آنچه که برای برگشت شرایط در حوضه هلیل رود و احیای تالاب جازموریان باید اضافه نمود این است که ما باید از محل بازچرخانی آب، تصفیه پساب ها و به کار انداختن دوباره آب خاکستری از محل تغییر مصرف در بخش صنعت و کشاورزی و انتخاب گونه هایی که ارزش افزوده درخور و احتیاج آبی کمتری دارند از محل کاهش ضایعات در بخش کشاورزی و بازسازی لوله های آب شرب در شهرهای استان کرمان بویژه شهر کرمان و جیرفت، آب مورد احتیاج برای شرب را در بالادست حوضه آبخیز هلیل رود تأمین کنیم تا احتیاجی به زدن سد و طرح های انتقالی بیشتر نباشد و از محل این صرفه جویی بتوانیم حقابه جازموریان را تأمین کنیم. امیدوارم مسئولان وزارت نیرو، محیط زیست، منابع طبیعی و صمت به صورت خاص و مردم منطقه این حق را مطالبه نمایند. تا زمانی که حقابه جازموریان تأمین و پرداخت نگردد، نمی توانیم امیدوار باشیم که چشم انداز روشنی برای آینده تصویر گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1505

به "پرداخت حقابه جازموریان تنها راه خاموش کردن چشمه های گردوغبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت حقابه جازموریان تنها راه خاموش کردن چشمه های گردوغبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید