چگونه تپش قلب را متوقف کنیم

به گزارش لیتن، قلب در هر دقیقه بین 60 تا 100 ضربان دارد اما جای تعجب است که ما ضربان قلب خود را احساس نمی کنیم مگر زمانی که دست خود را روی قفسه سینه قرار دهیم یا یک ورزش منظم دقیقی را انجام دهیم. با این حال،

چگونه تپش قلب را متوقف کنیم

مترجم: فریبا نوید

منبع:راسخون

قلب در هر دقیقه بین 60 تا 100 ضربان دارد اما جای تعجب است که ما ضربان قلب خود را احساس نمی کنیم مگر زمانی که دست خود را روی قفسه سینه قرار دهیم یا یک ورزش منظم دقیقی را انجام دهیم. با این حال، ضربان قلب غیرعادی می تواند بدون این که قفسه سینه را لمس کنیم یا بدون انجام هر گونه ورزشی، به راحتی احساس شود. این احساس غیر معمول از ضربان قلب نامنظم، که در ناحیه قفسه سینه تجربه می شود چیزی نیست به جز یک تپش قلب. اگرچه این تغییرات ضربان قلب یا ضربان قلب غیر عادی ممکن است همواره موجب بروز نگرانی جدی نشود، اما تپش قلب می تواند آزار دهنده باشد و موجب شود فرد احساس بی قراری کند، به ویژه زمانی که تپش های قلب هر از گاهی رخ دهند.

نوشیدنی های ناسالم را به حداقل برسانید

نوشیدنی های خاص را از رژیم غذایی خود دور کنید چون می تواند راه درازی را در پیش گیری از عود مجدد تپش قلب به همراه داشته باشد. بنابراین، چه نوشیدنی هایی موجب بروز این تأثیرات قلبی و عروقی ناخواسته می شوند؟ آن ها عبارتنداز:

نوشیدنی های کافئین دار

کافئین موجود در نوشابه های محبوب مثل قهوه و چای، یک محرک است. کافئین می تواند در ضربان قلب طبیعی تداخل داشته باشد، به ویژه زمانی که نوشیدنی های کافئین دار بیش از حد مورد مصرف قرار بگیرند. جای تعجب نیست که تپش های قلب به شدت با نوشیدن کافئین مرتبط هستند. کسانی که به کافئین بسیار حساس هستند از آریتمی قلبی یا ضربان قلب نامنظم رنج می برند. از زیاده روی کردن در خوردن شکلات هم باید اجتناب شود زیرا شکلات، حاوی کافئین می باشد.

سیگار کشیدن را ترک کنید

سیگار کشیدن می تواند یکی از علل عمده تپش قلب هنگام شب و در طول روز باشد. تعداد کمی از افراد سیگاری به ویژه بعد از سیگار کشیدن، احساس می نمایند قلبشان سریع تر می تپد. به غیر از تپش قلب، در درجه اول سیگار کشیدن به گرفتگی عروق یاری نموده و به حمله قلبی منجر می شود. بنابراین، ترک کردن سیگار می تواند کلیدی برای حفظ سلامت قلب باشد.

بر استرس خود غلبه کنید

در شیوه زندگی استرس زده امروز، اضطراب یکی از علل اصلی تپش قلب می باشد. ما اغلب هنگامی که با یک موقعیت استرس زا روبرو می شویم، تپش قلب را تجربه می کنیم. ما به طور معمول با ضربان قلبی تند به اضطراب پاسخ می-دهیم. در واقع، ضربان قلب سریع، یکی از علائم اضطراب در نظر گرفته شده است. تکنیک های تمدد اعصاب نظیر تنفس عمیق در متوقف کردن تپش قلب ناشی از اضطراب می تواند مؤثر واقع شود. تمرکز داشتن بر روی تنفس، و تمرین تنفس عمیق موجب آرامش فکر می شود و برترین راه برای رهایی از اضطراب می باشد، در نتیجه موجب کاهش تپش قلب می شود. خواب ناکافی هم می تواند موجب کاهش توانایی مقابله با استرس شود که در نهایت به تکان و لرزش قلب منجر می شود. از این رو، هر روز داشتن یک خواب کافی ممکن است به متوقف کردن تپش قلب یاری کند.

دوز دارو را کاهش دهید

تعداد کمی از داروهای تجویز شده و داروهای تجویز نشده وجود دارند که موجب بروز ضربان قلب نامنظم می گردند. افرادی که از داروهای تجویزی برای درمان فشار خون، افسردگی و آسم استفاده می نمایند، ممکن است در قفسه سینه خود تپش قلب را احساس نمایند. پسودوافدرین موجود در داروهای سرماخوردگی هم می تواند موجب بروز تپش قلب شود. بنابراین، کاهش دوز دارو می تواند در کم شدن تکرار و شدت تپش قلب، مفید واقع شود.

روش مانور و السالوا را تمرین کنید

تا به حال راجع به روش مانور و السالوا که به متوقف کردن تپش قلب یاری می نمایند، شنیده اید؟ خوب، این روش در بر گیرنده کوشش برای خارج کردن هوا با سرعت بالا به صورت ملایم می باشد در حالی که باید اطمینان داشته باشید که هم بینی و هم دهان کاملاً بسته باشند. این روش، مشابه روشی است که برای متوقف کردن یا سرکوب کردن عطسه به کار می رود. بنابراین، با انگشتان دست بر روی بینی فشار وارد آورده و دهان را بسته نگاه دارید، در این حالت فرد باید به زور تنفس کند. ثابت شده است که این روش در توقف تپش قلب بسیار مفید می باشد.

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید

یک رژیم غذایی فاقد مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، مهمیم و بعلاوه پتاسیم می تواند به نامنظم بودن ضربان قلب منجر شود. ضربان قلب غیر طبیعی اغلب با کمبود مهمیم مرتبط می باشد. بنابراین، برای عملکرد بهتر قلب، از یک رژیم غذایی غنی که حاوی مواد مغذی ضروری باشد، پیروی کنید. این یکی از برترین روش ها برای متوقف کردن تپش قلب می باشد.

تپش قلب بعلاوه با پرکاری تیروئید که همان کم کاری غده تیروئید می باشد و هم با هیپوگلیسمی یا کاهش قند خون مرتبط می باشد. از این رو، تشخیص دلیل تپش قلب، قبل از اقدام به درمان، بسیار حائز اهمیت می باشد. هنگامی که دلیل زمینه ای تشخیص داده شد، فرد باید درمان مشخصی را جهت متوقف کردن تپش قلب دنبال کند.

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1896

به "چگونه تپش قلب را متوقف کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه تپش قلب را متوقف کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید