چیدمان پذیرایی مستطیل شکل بسیار مجذوب کننده در آپارتمان های امروزی

به گزارش لیتن، چیدمان پذیرایی مستطیل شکل شرایط و قوانین مربوط به خودش را دارد که در صورت رعایت و عمل به آنها نتیجه ای مناسب و مطلوب حاصل خواهد شد. در ادامه پست پیشین راجب به چیدمان پذیرایی ال شکل، به نوع دیگری از چیدمان پذیرایی می رسیم که در بیشتر خانه ها و آپارتمان های امروزی مرسوم است.

چیدمان پذیرایی مستطیل شکل بسیار مجذوب کننده در آپارتمان های امروزی

شاید یکی از مهمترین دلایل استفاده فراوان از چیدمان پذیرایی مستطیل کمبود فضا، علاقه صاحبخانه به چنین چیدمانی و مواردی از این دست باشد. امروزه در بیشتر منازل می توان این نوع چیدمان و دکوراسیون وسایل منزل را مشاهده نمود که در ابعاد و میزان های مختلف اجرا شده است. البته طراحی و نوعی معماری ساختمان هم در انتخاب چیدمان مستطیل شکل پذیرایی بی تاثیر نیست و در اغلب موارد این موضوع یکی از مهمترین مسائلی ست که صاحبخانه را به سمت استفاده از چنین چیدمانی سوق می دهد.

برخی پذیرایی ها به قدری باریک و دراز هستند که وقتی وارد آنها می شوید، یاد جهت باریک و طویل سالن بولینگ می افتید که در خاتمه هدف های برای زدن چیده شده اند! برخی دیگر هم بقدری بد چیده شده اند که حس بودن در یک تونل زیرگذر را در فکر تداعی می نمایند! اگر پذیرایی خانه شما هم چنین است، توصیه های آورده شده در این پست می تواند راه چاره و ایده های مناسبی برای دیزاین شیک و کاربردی اتاق پذیرایی را پیش رویتان قرار بدهد.

یکی از مسائل اصلی برای چیدن مبلمان در پذیرایی مستطیلی، تعیین راهی تعیین برای عبور و مرور افراد است. اولین کاری که باید از انجام آن پرهیز کنید، قرار دادن این راه بین میز جلو مبلی و مبلمان اصلی است. در شکل زیر آپارتمانی را مشاهده می کنید که پذیرایی مستطیل شکل با سقف های بلند دارد؛ سقف بلند باعث شده حتی از حد معمول هم باریک تر بنظر رسد اما با چیدمان درست مبلمان در این پذیرایی مستطیلی و قرار دادن راه درست برای رفت و آمد، تا حد زیادی مشکل کمبود فضا حل شده است. خاتمهی پذیرایی هم یک تراس قرار گرفته که باعث شده فضا روشن و دلباز دیده شود.

طراح این آپارتمان توانسته مشکل ارتفاع زیاد سقف و باریک به نظر رسیدن این پذیرایی را با قرار دادن نورگیری عظیم جبران نموده و به این شکل، این قسمت از آپارتمان را از حالت قوطی بودن خارج کند. چیدمان پذیرایی مستطیل شکل هم این طراحی مناسب را کامل نموده است. همچنین در چنین فضاهایی معمولاً برای کاهش فشارِ این موارد از چراغ آویزهای سقفی در مدل های مختلف، لوسترهای متنوع و عظیم و مواردی از این دست هم استفاده می نمایند تا این سقف بلند نه تنها به نقطه ضعف تبدیل نشده بلکه یک نقطه قوت بسیار زیبا و با ارزش تلقی شود.

در عکس زیر باز هم نمای دیگری از اتاق پذیرایی بالا را مشاهده می کنید. درب ورودی خانه درست در خاتمهی دیگر پذیرایی قرار گرفته است، بنابرین مبلمان به یک جهت چیده شده تا رفت و آمد در یک خط مستقیم بین مبلمان و شومینه صورت بگیرد. میز جلو مبلی طرحی عثمانی دارد و نزدیک مبل راحتی ال قرار گرفته است، طوریکه می توانید پاهای خود را بروی آن هم دراز کنید. در این صورت دیگر هیچ کس نمی تواند از فضای بین میز و مبل عبور کند. نکته دیگر در خصوص چیدمان پذیرایی مستطیل شکل استفاده صحیح از فرش است. میزان فرش طوری تعیین شده که افراد می توانند بدون قدم گذاشتن روی آن، از کنارش رد شده و به سمت دیگر بروند با این کار مرز رفت و آمد دقیقا تعیین شده است.

می توان گفت در مواردی که منزلی دارای یک پذیرایی دراز و کشیده و یا دارای پذیرایی با شرایط نرمال اما تصمیم برای استفاده چیدمان پذیرایی مستطیل می باشد نمی توان مانند آپارتمان های خیلی عظیم و فراخ با خیالی راحت برای خرید مبلمان و سایر وسایل اقدام کرد! بلکه بایستی ابتدا شرایط مکان را در نظر گرفت، نوع چینش وسایل را به خوبی آنالیز کرد و سپس اقدام به خرید تک تک آنها کرد. به این شکل می توان دقیقاً مانند تصویر زیر به یک چیدمان بسیار زیبا و استادانه مستطیل شکل برای پذیرایی دست یافت که تمامی اجزاء دقیقاً سر جای خود و به زیبایی هرچه تمامتر قرار گرفته اند.

چیدمان پذیرایی مستطیل شکل دوم هم همان شیوه بالا را در پیش گرفته اما با این تفاوت که راه رفت و آمد پشت مبلمان پذیرایی قرار گرفته است. برای چنین سیستمی اتاق پذیرایی تان باید میزان عریض تر باشد تا برترین نتیجه را بگیرید. باز نگهداشتن فضا در یک قسمت از اتاق برای رفت و آمد، فضای بیشتری در اختیار چینش اصلی مبلمان پذیرایی قرار می دهد. این خانه هم سقفی بلند داشته که مالک آنرا به دو طبقه تقسیم نموده است. طبقه اول پذیرایی و آشپزخانه قرار گرفته است و طبقه دوم اتاق خواب ها، نشیمن، حمام و سرویس بهداشتی تعبیه شده است.

روش دیگر چیدن مبلمان در گوشه خاتمهیی پذیرایی مستطیلی است. در شکل زیر مشاهده می کنید که مبلمان به گوشه اتاق برده شده و رفت و آمد دقیقا از قطر فرش صورت می گیرد. قرار گرفتن مبلمان در یک سمت و کنسول همراه با آینه در سمت دیگر، راه عبور و مرور را کاملا تعیین نموده است. نکته مهم دیگر پرهیز از قرار دادن جایگاه یا مبل اضافه برای نشستن است. بیشتر ما عادت داریم با قرار دادن جایگاه یا مبل اضافه، فضای نشستن خانه را زیادتر کنیم در صورتی که مهمانان خیلی کم به خانه می آیند اما فضای پذیرایی بیخودی گرفته و شلوغ می شود. بجای این کار سعی کنید از مبلمان چندکاربره بهره ببرید، در چیدمان پذیرایی مستطیل شکل زیر بصورت هوشمندانه میز جلو مبلی را عثمانی انتخاب نموده تا هم نقش میز را بازی کند و هم فضایی برای نشستن فراهم کند.

یکی دیگر از توصیه های مهم در چیدمان پذیرایی مستطیل شکل قرار دادن مبلی هم عرض با اتاق است. در عکس اول اگر مبل عظیم را روبروی شومینه قرار می دادند به محض قرار گیری میز جلو مبلی مجبور بودید از میان فضای نشت و برخاست رفت و آمد کنید، همچنین اتاق هم طویل تر و باریک تر بنظر می رسید که شبیه آنچه در بالا گفتیم یعنی یک تونل می شد! با قرار دادن مبل دونفره کوچکتر، هم فضای کافی برای نسشتن فراهم شده و هم فضای کافی برای رفت و آمد.

اتاق بعدی هم از روش بالا استفاده می نماید. عرض این اتاق فقط 3.5 متر است، اما چینش درست مبلمان باعث شده چشم ها متوجه کوچکی و باریکی فضا نشوند، بخصوص مبل دو نفره قرمز رنگی که در خاتمهی اتاق قرار گرفته است به ایجاد این حس یاری بسزایی می نماید. در صورت نبودن این مبل زیبا در مقابل پنجره عظیم، اتاق باریک، طویل و بی خاتمه بنظر می رسید.

و در ادامه مدل های دیگر:

×

خوانندگان این نوشته مطالب زیر را هم خوانده اند:

منبع: اتاق
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1843

به "چیدمان پذیرایی مستطیل شکل بسیار مجذوب کننده در آپارتمان های امروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیدمان پذیرایی مستطیل شکل بسیار مجذوب کننده در آپارتمان های امروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید