7 هشدار برای کسانی که مدام احساس خستگی می نمایند

به گزارش لیتن، اگر به طور مرتب احساس کمبود انرژی دارید و خستگی شما حتی با استراحت طولانی مدت از بین نمی رود، حتما باید برای آنالیز علل احتمالی آن اقدام کنید.

7 هشدار برای کسانی که مدام احساس خستگی می نمایند

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، البته شاید خستگی زیاد ناشی از یکی از موارد مطرح شده در ذیل باشد:

- افسردگی: فقدان انرژی و خستگی مداوم می تواند علامت افسردگی باشد. بسیاری از عوامل می توانند بر آغاز افسردگی تاثیر بگذارند؛ از حوادث استرس زای زندگی گرفته تا ژنتیک و سایر شرایط پزشکی. با یاری آزمون غربالگری افسردگی می توان این بیماری را تشخیص داد. این آزمون اساسا یک پرسشنامه است که احساسات فعلی شما، الگوهای خواب، اشتها، سطوح انرژی و سایر زمینه های کلیدی را آنالیز می نماید.

- ابتلا به عفونت: بیماری های مختلف عفونی از قبیل ویروس اپشتین بار، ویروس هرپس سیمپلکس، و ... می تواند باعث خستگی شما گردد. بیماری های عفونی را می توان با آزمایش های مختلف تشخیص داد.

- مسائل تیروئید: غده تیروئید شما در گردن قرار گرفته است و هورمون های مختلفی فراوری می نماید که بر متابولیسم، رشد و دمای بدن تاثیر می گذارند. کم کاری تیروئید زمانی رخ می دهد که غده تیروئید شما هورمون های کافی فراوری نمی نماید. خستگی مداوم یکی از نشانه های کم کاری تیروئید است.

- آلرژی غذایی و عدم تحمل مواد غذایی: واکنش های آلرژیک به مواد غذایی می تواند شدید و تهدید کننده حیات باشد. اما یک علامت رایج آن احساس خستگی مداوم است. عدم تحمل غذایی یا حساسیت غذایی تا حدودی متفاوت از آلرژی است و اغلب نشانه های کمتری دارد. عدم تحمل غذا می تواند ناشی از شرایط مختلفی مانند سندرم روده تحریک پذیر، بیماری های خود ایمنی و یا دیابت باشد که باعث کاهش هضم می گردد. صرف نظر از دلیل، عدم تحمل غذایی باعث کاهش انرژی می گردد زیرا بدن شما در کوشش برای پردازش غذاهای مشکل است.

- کاهش کیفیت خواب: شما به 7 تا 9 ساعت خواب در شب احتیاج دارید و اگر بعد از این مدت و در هنگام صبح باز هم احساس خستگی می کنید، ممکن است مسائل دیگری حین خواب باعث این احساس گردد. آپنه خواب یک اختلال است که در آن تنفس به طور مکرر در طول شب متوقف می گردد. این اختلال می تواند باعث کاهش سطح اکسیژن خون و خستگی در طول روز گردد.

- کم خونی ناشی از فقر آهن: کم خونی یک بیماری است که در آن شما به میزان کافی گلبول های قرمز برای حمل اکسیژن به بافت های بدن ندارید. این اختلال باعث احساس خستگی و ضعف در شما می گردد. کم خونی فقر آهن از شایع ترین انواع کم خونی است. بدن شما به آهن برای فراوری گلبول های قرمز احتیاج دارد. بدن در عین حال نمی تواند به سادگی آهن فراوری کند و شما احتیاج به مصرف غذاهای سرشار از این ماده معدنی و یا درمان دارویی دارید. یک آزمایش خون ساده سطح آهن شما را آنالیز می نماید.

- دیابت: خستگی در واقع شایع ترین علامت دیابت است. پانکراس یا همان لوزالمعده برای یاری به سلول ها جهت جذب گلوکز مواد غذایی انسولین فراوری می نماید. دیابت زمانی اتفاق می افتد که چیزی به فراوری یا جذب انسولین بدن شما آسیب برساند. پزشک شما می تواند انواع مختلفی از آزمایش های خون را برای تشخیص دیابت تجویز کند.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 آذر 1402 بروزرسانی: 11 آذر 1402 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2356

به "7 هشدار برای کسانی که مدام احساس خستگی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 هشدار برای کسانی که مدام احساس خستگی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید