استرالیا و کانادا نیز به صف اخراج کنندگان دیپلمات های روس پیوستند

به گزارش لیتن به نقل از بی بی سی، بدنبال بحران ایجاد شده در روابط روسیه با کشورهای غربی بواسطه سوءقصد به جان یک جاسوس دوجانبه در لندن، استرالیا و کانداد نیز از تصمیم خود برای اخراج دیپلمات های روس خبر دادند.

استرالیا و کانادا نیز به صف اخراج کنندگان دیپلمات های روس پیوستند

از سفر با تور ارزان کانادا لذت ببرید.

در ههمین رابطه در ادامه اخراج دیپلمات های روسی از شماری از کشورهای غربی، دولت استرالیا نیز دستور اخراج دو دیپلمات روسی را صادر نموده است.

امروز سه شنبه، 7 فروردین (27 مارس)، مالکوم تورنبول، نخست وزیر استرالیا اعلام نمود که در واکنش به حمله شیمیایی به یک مامور اطلاعاتی سابق روسیه در بریتانیا، دستور اخراج دو تن از کارکنان سفارت روسیه در کانبرا، پایتخت، صادر شده است.

تورنبول در بیانیه ای گفته است که استرالیا همراه بریتانیا و سایر متحدان و شرکای خود، در واکنش به حمله شیمیایی اخیر در سالزبری، بریتانیا، به این اقدام مبادرت نموده است.

نخست وزیر استرالیا اضافه نموده است که دو دیپلمات روسی که به عنوان ماموران اطلاعاتی اعلام نشده روسیه شناسایی شده اند در واکنش به فعالیت های نامنطبق با کنوانسیون های ژنو [راجع به حقوق و وظایف دیپلماتیک] از استرالیا اخراج خواهند شد.

در همین رابطه کانادا هم دستور اخراج چهار دیپلمات روس را صادر و از پذیرش سه دیپلمات جدید این کشور خودداری نموده است.

کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا، روز دوشنبه گفت که ما این اقدامات را در راستای اعلام همبستگی با بریتانیا انجام می دهیم.

وی اضافه نمود: حمله با عامل اعصاب در سالیزبوری، در خاک نزدیک ترین شریک و متحد کانادا، اقدامی پست، شنیع و بی ملاحظه است که می توانست جان صدها نفر را به خطر بیاندازد.

روز گذشته نیز آمریکا و جمعی از کشورهای اروپایی اقدام به اخراج گسترده دیپلمات های روس نموده بودند.

اوایل ماه مارس امسال، سرگئی اسکریپال، مامور اطلاعاتی سابق روسیه، و دخترش، یولیا، در حالت بیهوشی در یک مکان عمومی در شهر سالزبری، در بریتانیا یافت شدند. مقامات بریتانیایی بعدا اعلام نمودند که تحقیقات اجرا شده حاکی از آن است که این دو نفر توسط یک ماده شیمیایی مورد استفاده در تسلیحات شیمیایی که منحصرا در اختیار دولت روسیه قرار گرفته است مسموم شده اند. سرگئی اسکریپال و دخترش همچنان در حالت کما هستند و پزشکان نسبت به بهبود کامل آنان اطمینانی ندارند. هفته پیش، یک مامور پلیس هم که در جریان یاری به آنان به این ماده آلوده شده بود، از بیمارستان مرخص شد اما پزشکان گفتند محتمل است که برخی عواقب این مسمومیت از میان نرود.

دولت بریتانیا در اعتراض به آنچه که دست داشتن دولت روسیه در حمله شیمیایی در خاک خود خواند، 23 تن از کارکنان سفارت روسیه را ماموران اطلاعاتی در پوشش دیپلمات توصیف و از خاک خود اخراج کرد. روسیه نیز متقابلا دستور اخراج همین تعداد از کارکنان سفارت بریتانیا در مسکو را داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 498

به "استرالیا و کانادا نیز به صف اخراج کنندگان دیپلمات های روس پیوستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرالیا و کانادا نیز به صف اخراج کنندگان دیپلمات های روس پیوستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید