ایران، رسیدگی به رفتار مخاطره آمیز آمریکا را خواستار شد

به گزارش لیتن، ایران رسیدگی سازمان بین المللی هواپیمایی غیرنظامی (ایکائو) به رفتار مخاطره آمیز آمریکایی ها با پرواز ماهان را که حامل 149 مسافر و 15 خدمه در راستا تهران - بیروت در حال پرواز بود، خواستار شد.

ایران، رسیدگی به رفتار مخاطره آمیز آمریکا را خواستار شد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، مرتضی دهقان گفت: بر اساس مقررات هوانوردی قبل از انجام دادن پرواز، مجوز های کشور های جهت اخذ می گردد و این پرواز هم مجوز جهت را دارا بوده و تحت کنترل مرکز کنترل کشور سوریه این پرواز در فضای سوریه به سمت بیروت در حرکت بوده است.

وی ادامه داد: ناگهان هشدار تی کَس دریافت می کند و نشان می دهد پرنده ای به صورت غیرمجاز به او نزدیک می گردد و خلبان هم برای جلوگیری از سانحه، تغییر ناگهانی ارتفاع می دهد که این موضوع باعث می گردد مسافران در هواپیما جابجا شوند و تعدادی از مسافران، سطحی مصدوم می شوند، اما پرواز به جهت خود به سمت فرودگاه بیروت ادامه می دهد و بررسی های اولیه در بیروت انجام می گردد.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری اضافه نمود: موضوع مهم آن است که مرکز کنترل کشور سوریه که مسئول کنترل این پرواز بوده از وجود هواپیمای نظامی بی اطلاع بوده که این موضوع در حال بررسی است.

دهقان گفت: با توجه به اینکه پرواز در فضای سوریه مورد تعرض قرار گرفته، مسئول بررسی این حادثه هواپیمایی، کشور سوریه است که هماهنگی لازم از طریق بخش بررسی سانحه سازمان (ایکائو) با آن بخش در حال انجام است. مسافران پس از ورود به بیروت بررسی و تعدادی سرپایی درمان شدند و یک نفر هم به بیمارستان منتقل شده است.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری گفت: این پرواز پس از وصول اطمینان از ایمنی هواپیما با هماهنگی اجرا شده، مسافران برگشت خود را سوار می کند و به مقصد فرودگاه امام خمینی برمی گردد و به سلامت فرود می آید و مسافرین برگشت را بر می گرداند.

به گفته این مقام مسؤول، چون این پرواز بر اساس مقررات بین المللی انجام می شد و در جهت هوایی تعریف شده ای برای پرواز های تجاری در حال انجام بود، این رفتار هواپیما های امریکایی، رفتاری مخاطره آمیز بود که این موضوع را به سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) منعکس کردیم که به همین علت رسیدگی به رفتار مخاطره آمیز امریکایی ها را در منطقه خواستار هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، هواپیما های جنگنده ایالات متحده آمریکا بر فراز خاک سوریه به پرواز 1152 شرکت هواپیمایی ماهان که روز پنجشنبه دوم تیر 1399 از فرودگاه بین المللی امام خمینی در کریدور های بین المللی هوایی در آسمان سوریه راهی بیروت بود، تعرض کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1188

به "ایران، رسیدگی به رفتار مخاطره آمیز آمریکا را خواستار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران، رسیدگی به رفتار مخاطره آمیز آمریکا را خواستار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید