خودرو کیو اختراعی بکر با هزینه ساخت کمتر از نمونه خارجی، بانویی با 7 اختراع که فقط حمایت می خواهد

به گزارش لیتن، مخترع خودرو کاملاً جدید چهارچرخ و فول تعلیق با نام کیو می گوید: هزینه ساخت این خودرو بسیار کمتر از نمونه های مشابه خارجی است و علاوه بر این، طرح بکری است که هیچ کپی برداری در آن نیست و می تواند به اسم ایران فراوری گردد.

خودرو کیو اختراعی بکر با هزینه ساخت کمتر از نمونه خارجی، بانویی با 7 اختراع که فقط حمایت می خواهد

هاجر باقری طولابی متولد سال 61، استاد و عضو هیئت علمی گروه برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد ازجمله مخترعان، پژوهشگران و محققانی است که تا به امروز چهار اختراع را به ثبت رسانده و سه اختراع در دست آنالیز دارد.

خودروی سه چرخ اسپیکو با تغذیه از خورشید و باد با حداکثر سرعت 80 کیلومتر بر ساعت، سطل تفکیک زباله هوشمند، ساخت خودرو کاملاً جدید چهار چرخ و فول تعلیق با نام کیو، اتوی تغذیه شونده از گاز شهری و ایزوله از شبکه برق شهری و سشوار پرتابل با تغذیه از گاز مایع ازجمله این اختراعات است.

سه محصول عصای مخصوص نابینایان که احتیاج به حمل ندارد، بالابر از پله بدون احتیاج به سیستم برقی و موتور یا ربات و ... برای انتقال افراد پیر یا معلول یا حتی افراد سالم که توانایی بالارفتن از پله را ندارند و سطل زباله جدید که مشکل مهم خروج شیرابه و مسائل آلودگی شهری و بیماری زایی ها و ... را حل می نماید نیز به عنوان اختراعات جدید در حال ساخت و تکمیل هستند.

استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد درباره اختراع خودروی هیبریدی تغذیه شونده به خبرنگار خبرنگاران گفت: این دستگاه در ورژن سه چرخ و چهارچرخ ساخته شده و این نشان می دهد که این فرایند ادامه دار است و برای طی راستا مصمم هستیم. موضوع آلایندگی یک مسئله جدی نه فقط در کشور ایران بلکه در تمام دنیاست و واقعاً به این سمت رفته ایم. با وجود اینکه منطقه محرومی هستیم؛ اما فرایند را خیلی درست و منطقی طی کردیم و ثبت اختراع آن را گرفتیم.

اضافه شدن یک چگالی انرژی دیگر

هاجر باقری طولابی اضافه نمود: فرایند ساخت خودرو های کیو و اسپیکو از لحاظ مدت زمان ساخت که زیر 6 ماه بوده است و هزینه ساخت آنها زیر 50 میلیون تومان بوده و تعداد نفرات که معمولا فقط به دو نفر محدود می گردد، قابل مقایسه با ماشین های غزال خورشیدی با هزینه ساخت میلیاردی و تعداد بالای افراد مشارکت نماینده که در مدت زمان خیلی بیشتر غزال را ساخته اند، نیست در حالی که راندمان (سرعت و قدرت) خودروی ما حداقل با غزال خورشیدی 1 برابری می نماید یا حتی در آپشن هایی مثل بهره مندی از تنوع بیشتری از انرژی های تجدیدپذیر برتر است.

وی با گلایه از بی توجهی مسئولان به مسائل پیش روی محققان و مخترعان ادامه داد: در این اختراع، چگالی انرژی را افزایش دادیم، مهم ترین مشکل انرژی تجدیدپذیر در خودرو ها، چگالی کم آنهاست. معمولاً با باتری شارژشده می توانند راستای را بروند و بعد باید بمانند، اگر خورشید نباشد باید بمانند تا خورشید بیرون بیاید، بعد به طور مثال 12 ساعت یا 14 ساعت طول بکشد که شارژ کامل داشته باشد و سپس طی راستا کند. ما در این اختراع چگالی انرژی باد را به آن اضافه نمودیم که بتواند با سرعت مطمئنی که ماشین حرکت می نماید، همواره در حال شارژ باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد اعلام کرد: در این راه خود را نشان دادیم و از سال 96 یک سه چرخ ساختیم و نام آن را اسپیکو گذاشتیم، فیلم ها هم همه موجود است که این ماشین واقعاً 80 کیلومتر در ساعت سرعت دارد، می تواند با یک راندمان بالایی از انرژی های تجدیدپذیر خودش را تغذیه کند، آلودگی آن واقعاً صفر و هزینه آن بسیار اندک است.

خودرویی بدون هیچ آپشن کپی برداری شده

باقری طولابی اضافه نمود: سال 96 خودروی سه چرخ را با 30 میلیون تومان ساختیم، سال 98 چهارچرخ را که دیگر کاملاً در رده ماشینی قرار می گیرد و دارای سیستم تعلیق است با هزینه حدود 50 میلیون تومان ساختیم در صورتی که اصلاً قابل مقایسه با هزینه ماشین های مشابه نیست و تماماً دست ساز است. هر وقت در هر نمایشگاهی این ماشین را ارائه می دهیم، برای مردم نخستین نکته اش این است که می پذیرند ما این وسیله را خودمان ساخته ایم. می پذیرند که این طرح اصلاً کپی از هیچ جایی نیست. حتی می آیند و با ما بحث می نمایند که به طور مثال اینجا را چرا این طور کردید، آنجا را چرا آن طور کردید و بعد متوجه می شوند که ما به دلیل اینکه خواسته ایم ماشین آیرودینامیک تر باشد به این شکل طراحی کردیم و هیچ آپشنی را پیدا نمی نمایند که ما کپی برداری نموده باشیم.

احتیاج به حمایت خودروسازان

وی گفت: این یک طرح بومی است که هزینه نمونه دست ساز آن 30 میلیون تومان است و اگر به خط فراوری برسد، هزینه آن بسیار کمتر خواهد شد؛ ولی واقعیتش این است که در تمام کشورها، این اقدامات احتیاج به حمایت خودروسازان دارد. برخی از نمونه های مشابه حمایت شده اند؛ هرچند که نمی دانم آیا آنها هم هنوز به خط فراوری رسیده اند یا خیر؛ ولی توقع ما این است که مسئولان از جاهای دیگر و نه فقط از سوی دانشگاه از ما حمایت نمایند؛ چراکه دانشگاه یک نهاد آکادمیک است و بودجه پژوهشی محدودی دارد.

چرا حامیان اقتصادی به سراغ ما نمی آیند؟

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد توضیح داد: وقتی به غزال خورشیدی توجه کنید، لوگوهای زیادی به عنوان حامیانش روی آن درج شده است و جالب است که در مستندش که هر سال شبکه افق آن را پخش می نماید، سازندگان آن خیلی اعتراض دارند و می گویند که ما حامی اقتصادی نداشتیم، هزینه اش هم در همان سال ها میلیاردی اعلام می گردد در حالی که ما ورژنی با سرعت و قدرت مشابه را هنوز هم در سال 99 قادریم با هزینه زیر 100 میلیون تومان بسازیم. سال 94 دیگر آخرین خبر را از غزال خورشیدی می شنوید، سال 94 شما خودتان تحقیق کنید که چه ورژنی را ساختند؟ اسم غزال خورشیدی را به این دلیل می آورم که ماشین ما خورشیدی است، ماشین ما برقی نیست! موضوع هیبریدی و خورشیدی جداست و موضوع خودرو های تجدیدپذیر هم کلاً جداست.

خودرویی با 3 انرژی تجدیدپذیر

باقری طولابی یادآور شد: در ادامه راه فراتری را طی کردیم، خودرویی که سال 98 ثبت اختراع کردیم سه انرژی تجدیدپذیر با هم روی آن کاربرد دارد؛ بنابراین از این لحاظ با غزال خورشیدی مقایسه می کنم؛ چراکه تنها ورژنی که در ایران خیلی مطرح شد، همین بود و فقط هم موضوع انرژی خورشیدی در آن مطرح است. در یک منطقه محروم و به تنهایی این کار را انجام دادیم و نیرویی نداریم، درست است که دانشجو در کنارمان هست؛ دانشجو هم دانشجوی لیسانس است، دانشجوی لیسانسی که وقتی به کارگاه می آید، تجربه ای ندارد؛ اما وقتی از کارگاه خارج می گردد، واقعاً یک متخصص کامل است، آما خبرنگارانن یک تیم با اعضای زیاد معمولا بالای 20 نفر عضو داشتند.

وی اعلام کرد: یکی از اهدافمان این است که مانند لابراتوارهای عظیم پژوهشی آمریکا و اروپا دانشجویان خود را پرورش دهیم؛ البته برای آنها تزریق اقتصادی زیادی به پروژه ای می گردد که درنهایت یک نمونه صنعتی مانند محصول ما حاصل کار آنها باشد؛ اما در خصوص ما اصلاً چنین شرایطی وجود ندارد. دانشگاه لطف نموده ما را در مرکز رشد خود پذیرفته، یک اتاق در اختیار ما قرار داده و البته آن اتاق را هم عظیم نموده اند که به هر صورت برای انجام آن کار متحمل هزینه هم شده اند. بنده به شخصه این کارگاه را با امکانات و هزینه خود مجهز کردم؛ اما موضوع این است که دانشگاه تا اینجای کار می تواند حمایت کند و ما هم از دانشگاه و دکتر بهاروند رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان و واحد خرم آباد تشکر می کنیم؛ حتی نامه ای از سازمان مرکزی برای حمایت خودروهای ما و پوشش هزینه ها و ارتقای آن در سال 97 به واحد خرم آباد زده شد که در جریان است و امیدواریم به انتها برسد و بتوانیم خودرو خود را ارتقا داده و نمونه کامل و چند سرنشین آن را ارائه دهیم؛ بنابراین دانشگاه نهایت همکاری را با طرح خودروسازی که ما پیش برده ایم، انجام داده است؛ اما این وسط باید مسئولان محیط زیست و مسئولان خودروساز وارد شوند، باید سازمان استاندارد حمایت کند.

هیچ سرمایه گذاری به موضوع خودرو نزدیک نمی گردد

این مخترع اعلام کرد: موضوع سرمایه گذار را بارها مطرح نموده ایم؛ ولی واقعاً کسی به حوزه خودرو نزدیک نمی گردد. برای اختراعات دیگر مانند عصای نابینایانی هم که ساخته ام، حمایت مرکز رشد از ما ضروری است تا محصول را به فراوری انبوه برسانیم و شرکت دانش بنیان داشته باشیم. برای شرکت دانش بنیان هم باید از سه سال قبل کار نموده و با همان محصولی که فراوری نموده اید به سوددهی اقتصادی رسیده و حداقل 6 ماه کارمندان خود را از لحاظ اقتصادی تأمین نموده باشید.

طبق قوانین بین المللی تا 40 سال آینده هیچ ماشینی نباید با سوخت فسیلی تردد داشته باشد

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد گفت: محصولات مان واقعاً تقاضا و مشتری دارد و ایمیل های زیادی در ارتباط با محصولات دیگر دریافت نموده ایم؛ اما در حوزه خودرو، استقبال کمتری صورت می گیرد؛ چراکه همین الان هم ماشین زیر پای مردم است و از طرف دیگر موضوع آلودگی هوا هنوز برای مردم ما جا نیفتاده است و مردم باورشان نمی گردد که تا 40 سال آینده طبق قوانین بین المللی هیچ خورویی نباید با سوخت فسیلی تردد داشته باشد و ما که هنوز حتی به این سمت نرفته ایم، آن موقع چه خواهیم کرد؟!

سیاست های کلان کشور در خصوص خودرو باید تغییر کند

باقری طولابی شرح داد: مسلماً با این سیاست هایی که در حوزه خودرو در پیش گرفته ایم در آن موقع صرفاً واردنماینده خواهیم بود. به این دلیل است که می گویم سیاست های کلان کشور باید متوجه این قضیه گردد که البته تا حدی شده است. اعلام می نمایند که تاکسی هیبریدی وارد نموده ایم و در ناوگان حمل و نقل از آنها استفاده می کنیم؛ ولی در این میان این پرسش مطرح است که تا به حال برای بومی کردن این محصولات وارداتی چه اقدامی نموده ایم؟ ما در یک منطقه محروم با کمترین امکانات و بدون نیرو، بار همه کارها از ابتدایی ترین مراحل طراحی گرفته تا فراوری محصول را بر دوش گرفته ایم، بسیار اتفاق می افتد که اشتباه می کنم، ضرر می کنم؛ ولی بالاخره به آن خروجی مورد نظر دست پیدا می کنم و مجبور می شوم خودم کاملاً متخصص شوم و دید مکانیکی و دید الکترونیکی پیدا کنم.

می توانیم نمونه دو سرنشین خودرو را با 70 تا 80 میلیون تومان فراوری کنیم

وی یادآور شد: می توانیم نمونه دوسرنشین این اختراع (خودرو کیو) را با 70 تا 80 میلیون تومان فراوری کنیم، شما تحقیق کنید که نمونه مشابه آن چه قیمتی است؟ این در حالی است که اگر محصول ما به خط فراوری برسد، مسلماً هزینه کمتری هم برای فراوری احتیاج خواهد داشت؛ اما متأسفانه حوزه خودرو با وجود اینکه موضوعی جدی و از خیلی از مسائل کشور هم مهم تر است، واقعاً عجیب است که به آن توجه کافی نمی گردد. از سوی دیگر طبق آمارهای رسمی که اخیراً منتشر شده است، استان لرستان از لحاظ شاخص های فلاکت رتبه نخست را به دست آورده است! ما در این استان محروم این کار عظیم را انجام داده ایم.

بالای 90 درصد آلودگی تهران مربوط به خودروهاست

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد اضافه نمود: بالای 90 درصد آلودگی تهران فقط به دلیل منابع متحرک است، یعنی کارخانه ها را بگذارید کنار! بالای 90 درصد آلودگی مربوط به خودروهاست! به دلیل آلودگی، مدرسه ها و آموزش تعطیل می گردد و این همه طرح های مختلف از حوزه اقتصاد گرفته تا حوزه های دیگر زیر پا قرار می گیرد؛ ولی ما به محصول خود امید داریم که بتوانیم به هر شکلی شده حتی به صورت موردی و کم کم از آن فراوری کنیم. امیدواریم برخی مکان ها مانند فرودگاه ها یا در برخی کارخانجات خاص که اکنون از یک سری خودروهای برقی چینی برای حمل و نقل استفاده می گردد، فعلاً سفارش خوردوهای برقی مورد احتیاج خود را به ما بدهند و کم کم مسئولان به این سمت بیایند که از مخترعان و محققان حمایت نمایند و این خودرو را عملاً وارد ناوگان حمل و نقل کنیم.

خودرو مافیای عظیمی دارد

این مخترع اعلام کرد: بخش خودرو برای خودش مافیای عظیمی دارد. سیاستمداران باید این تابوها را بشنمایند و می بینیم که هنوز در حوزه خودروهای بنزینی مشکل داریم، چه برسد که بخواهیم به این سمت برویم. حرف من این است که حداقل کم کم و به صورت نمونه ای اجازه دهند این خودروها هم پلاک شوند. انتظار ما این است که وقتی نمونه های مشابه خارجی را با قیمت های چندبرابری وارد می نمایند، حداقل به ما نمونه بدهند و به طور مثال بگویند این خودروی چهارنفره را با این مشخصات داریم از فلان کشور وارد می کنیم، هزینه اش 200 میلیون تومان است، شما با چه هزینه ای مشابه آن را می سازید؟ آیا ایرادی دارد که نمونه مشابه آن را ما با 100 میلیون تومان بسازیم؟!

باقری طولابی توضیح داد: با توجه به اینکه توانایی این کار را داریم، اگر از همین الان به این سمت برویم، آینده یک صنعت مادر در این زمینه خواهیم داشت که فرصت های زیادی در همه زمینه ها از جمله درآمد ارزی و اشتغال زایی ایجاد خواهد نمود.

هزینه فراوری خودرو بسیار کمتر از نمونه مشابه خارجی است

وی درباره هزینه ساخت خودرو مطرح کرد: با توجه به نرخ لحظه ای دلار برآورد این است که حتماً با هزینه کمتر از نمونه های مشابه خارجی خودرو را فراوری خواهیم کرد، دوماً طرح ما طرح بکری است و هیچ کپی برداری در آن نیست و می تواند به اسم کشور خودمان فراوری گردد. به طور مثال فرانسه یک طرح و ماشین می زند، یک اسم خاصی دارد یا هر کشور دیگر، بعد تمام زیرساخت های آن را افشا می نماید و برای مثال بنده در ایران اگر از آنها استفاده کنم، مجبورم بگویم که این طرح متعلق به کشور فرانسه است؛ چراکه دارم از آن زیرساخت کپی برداری نموده و مونتاژ می کنم؛ اما طرح ما طرح خودمان است و می تواند یک طرح ملی باشد.

ثبت اختراع ورژن چهارچرخ

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد توضیح داد: اکنون ثبت اختراع خودرو را گرفته ایم؛ اما کدام یک از خودرو های دیگر ثبت اختراع شده اند؟ ثبت اختراع خودرو کار سختی است. ماشین یک ایده جدید نیست که فقط به ذهن من رسیده باشد. انواع و مدل های مختلف خودرو وجود دارد و خیلی از اینها هم ثبت اختراع و انرژی های جدید در آنها استفاده شده است و ارتقای مکانیکی داشته اند. اینکه شما بتوانید یک خودرو را ثبت اختراع کنید، کار سختی است. ما سال 96 ورژن سه چرخ خود را نتوانستیم ثبت اختراع کنیم؛ اما پیروز شدیم ورژن چهارچرخ خود را که ارتقای مکانیکی داشت و ایده های مکانیکی در آن داشتیم و ترکیب انرژی ها و مدیریت و کنترل آنها را در آن آورده بودیم، ثبت اختراع کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1137

به "خودرو کیو اختراعی بکر با هزینه ساخت کمتر از نمونه خارجی، بانویی با 7 اختراع که فقط حمایت می خواهد" امتیاز دهید

3 کاربر به "خودرو کیو اختراعی بکر با هزینه ساخت کمتر از نمونه خارجی، بانویی با 7 اختراع که فقط حمایت می خواهد" امتیاز داده اند | 3.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودرو کیو اختراعی بکر با هزینه ساخت کمتر از نمونه خارجی، بانویی با 7 اختراع که فقط حمایت می خواهد"

1 دیدگاه

هومن 9 شهریور 1399

باریک الله

پاسخ به هومن
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید