با تفاوت بین پردازنده های Meteor Lake و Raptor Lake اینتل آشنا شوید

به گزارش لیتن، پردازنده های نسل چهاردهم اینتل از دو خط فراوری با معماری های متفاوت تشکیل شده اند. تراشه های Raptor Lake Refresh که در اکتبر 2023 عرضه شدند، بر اساس پردازنده های قدیمی تر نسل سیزدهم Raptor Lake که اینتل در سال 2022 منتشر کرد، ساخته شده اند. از طرف دیگر، پردازنده های جدیدتر Meteor Lake در دسامبر 2023 به بازار آمدند.

با تفاوت بین پردازنده های Meteor Lake و Raptor Lake اینتل آشنا شوید

از آنجایی که اینتل هر دو سری پردازنده Raptor Lake Refresh و Meteor Lake را نسل 14 می نامد، ممکن است در خصوص تفاوت های این دو کنجکاو باشید. با وجود اینکه هر دو نسل 14 هستند، تراشه های Raptor Lake و Meteor Lake از معماری های متفاوتی استفاده می نمایند که آن ها را کاملاً از یکدیگر متمایز می نماید.

قرار بود Meteor Lake جایگزین تراشه های Raptor Lake نسل سیزدهم گردد، اما چندین شایعه حاکی از تأخیر در توسعه پردازنده های دسکتاپ است که در نتیجه به عرضه Raptor Lake Refresh نسل چهاردهم منجر شد. با این حال، از آنجایی که اینتل در اواخر سال 2023 تراشه های لپ تاپی Meteor Lake را نیز عرضه کرد، به راحتی می توان فهمید که چرا مشتریان بین این دو نوع پردازنده سردرگم می شوند.

پردازنده های Raptor Lake اینتل

معماری Raptor Lake اینتل در دو نسل مختلف پردازنده های این شرکت به کار رفته است: نسل سیزدهم و چهاردهم. این سری از پردازنده ها بعلاوه آخرین نسل از پردازنده های اینتل با برند Core i به شمار می روند، چرا که اینتل برای نسل های بعدی خود از نام های Core و Core Ultra استفاده خواهد نمود. اگرچه نسل چهاردهم رپتور لیک رفرش (Raptor Lake Refresh) اساساً یک بهبود جزئی نسبت به نسل سیزدهم رپتور لیک است، اینتل تعداد هسته های پردازنده Core i7 نسل چهاردهم را از 16 به 20 عدد افزایش داده است. با وجود ارتقاء کارایی، اینتل قیمت نهایی پیشنهادی برای پردازنده های رپتور لیک رفرش را ثابت نگه داشته است که ارزش خرید آن ها را برای مصرف نمایندگان بالا می برد.

بنابراین، اگر کنجکاو هستید که کدام پردازنده های مصرفی اینتل از معماری رپتر لیک رفرش استفاده می نمایند، در اینجا فهرست کاملی از آن ها آورده شده است:

برای کامپیوترهای دسکتاپ:

 • Intel Core i9-14900/KF/KS/K/F/T
 • Intel Core i7-14700/KF/K/F/T
 • Intel Core i5-14600/KF/K/T
 • Intel Core i5-14500/T
 • Intel Core i5-14400/T/F
 • Intel Core i3-14100/F/T

برای لپ تاپ ها:

 • Intel Core i9-14900HX
 • Intel Core i7-14700HX/14650HX
 • Intel Core i5-14500HX/14450HX
 • Intel Core 7-150U
 • Intel Core 5-120U
 • Intel Core 3-100U

شما می توانید فهرست کامل پردازنده های نسل سیزدهم اینتل با معماری رپتور لیک را مستقیماً در وب سایت اینتل مشاهده کنید. به علت تعداد بالای این پردازنده ها (بیش از 50 مدل)، امکان ذکر تمامی آن ها در اینجا وجود ندارد.

پردازنده های Meteor Lake اینتل

پردازنده های Meteor Lake با وجود اینکه نسل چهاردهم اینتل نیز محسوب می شوند، از طراحی معماری متفاوتی نسبت به پردازنده های Raptor Lake که جایگزین آن ها شده اند، بهره می برند. با این حال، ساده ترین راه برای تشخیص تفاوت میان پردازنده های قدیمی نسل چهاردهم و مدل های تازهتر، توجه به شیوه نامگذاری آن ها است.

در زمان نگارش این متن، تمامی پردازنده های اینتل Core Ultra از نسل Meteor Lake هستند. این مدل ها شامل موارد زیر می شوند:

 • اینتل Core Ultra 5-125H/U
 • اینتل Core Ultra 5-134U
 • اینتل Core Ultra 5-135H/U
 • اینتل Core Ultra 7-155H/U
 • اینتل Core 7-164U
 • اینتل Core Ultra 7-165H/U
 • اینتل Core Ultra 9-185H

توجه داشته باشید که پردازنده های Meteor Lake در حال حاضر نسخه مخصوص کامپیوترهای دسکتاپ ندارند و تمامی مدل های ذکر شده برای لپ تاپ ها ساخته شده اند. بعلاوه به این نکته دقت کنید که پردازنده های اینتل Core (بدون عبارت Ultra) همچنان از معماری Raptor Lake استفاده می نمایند. بنابراین، این دو دسته را با هم اشتباه نگیرید:

 • اینتل Core Ultra (تراشه های Meteor Lake)
 • پردازنده های اینتل Core (تراشه های Raptor Lake Refresh)

تفاوت در فناوری ساخت

عمده ترین تغییر در گذر از نسل Raptor Lake به Meteor Lake، بهره گیری اینتل از یک فرآیند ساخت کوچک تر برای تراشه است. نسل قبلی از فرآیند Intel 7 (10 نانومتری) استفاده می کرد، در حالی که نسل تازه با فرآیند Intel 4 (مبتنی بر 7 نانومتر) ساخته شده است. فرآیند ساخت به شیوه فراوری تراشه اشاره دارد و هرچه این عدد کوچک تر باشد، عموما به معنای ترانزیستورهای کوچک تر است. بنابراین، هنگامی که پردازنده ای از فرآیند کوچک تری (و به تبع آن ترانزیستورهای کوچک تر) استفاده می نماید، سازنده می تواند تعداد بیشتری ترانزیستور را در همان ابعاد جای دهد.

علاوه بر تعداد بیشتر ترانزیستور بر روی تراشه، کوچک تر بودن فرآیند ساخت، به معنی بهبود در سرعت کلاک و کارایی نیز هست. لذا، فرآیند ساخت Intel 4 به کار رفته در تراشه های Meteor Lake، منجر به مصرف برق کمتر این نسل تازه با حفظ عملکردی مشابه نسل Raptor Lake می گردد. با این حال، اقدامات اینتل تنها به توسعه و استفاده از فرآیند ساخت کوچک تر محدود نشده است. بلکه این شرکت، طراحی تراشه کاملاً تازهی (حداقل برای خود) را پیاده نموده و از ساختار یکپارچه معمول به ساخت ماژولار با چیپلت های مجزا روی آورده است.

طراحی یکپارچه در برابر طراحی چیپلت

پردازنده های رپتور لیک اینتل از طراحی معمول مونولیتیک استفاده می نمایند، به این معنی که پردازنده ها به صورت یک واحد کاملاً یکپارچه عرضه می شوند. اگرچه این طراحی به طور معمول به معنای عملکرد برتر نسبت به طراحی های مبتنی بر چیپلت است، پیشرفت های تحقیقاتی اینتل به آن ها اجازه داد تا از طراحی مبتنی بر چیپلت برای تراشه های Meteor Lake استفاده نمایند بدون اینکه سرعت را فدا نمایند.

طراحی چیپلت اینتل برای تراشه های Meteor Lake پردازنده را به چهار بخش تقسیم می نماید. سپس این چهار بخش با استفاده از فناوری Foveros اینتل ترکیب می شوند که به آن ها امکان می دهد به همان عملکرد پردازنده های یکپارچه در عین حال با حفظ بهره وری بهتر انرژی دست یابند. علاوه بر مزیت توان مصرفی، ماژولار بودنِ که طراحی های چیپلت به همراه می آورند، به این معنی است که اینتل می تواند به راحتی تراشه های Meteor Lake خود را سفارشی کند و این امر، تغییر و حتی توسعه بر اساس نسل فعلی پردازنده برای پیشرفت های آینده را آسان تر می نماید. علاوه بر این، طراحی های چیپلت می توانند منجر به عملکرد (بازده) بهتری شوند. علت این امر آن است که اگر پردازنده ای دارای یک بخش معیوب باشد، اینتل می تواند به جای دور انداختن کل پردازنده، فقط واحد معیوب را جایگزین کند.

گرافیک Arc در برابر Iris Xe و اینتل UHD

پردازنده های اینتل Meteor Lake بعلاوه در مقایسه با نسل قبلی یعنی Raptor Lake، یک فزونی قابل توجه دیگر دارند و آن پردازنده گرافیکی مجتمع (Integrated GPU) است. نسل قبلی از Iris Xe و Intel UHD برای پردازنده هایی با گرافیک مجتمع استفاده می کرد. در مقابل، پردازنده های تازهتر Meteor Lake از معماری Xe-LPG بهره می برند که بر اساس همان معماری Xe-HPG است که اینتل در کارت گرافیک های Arc خود به کار می برد.

این معماری تازه گرافیکی، توان پردازشی بیشتری را برای پردازنده های Meteor Lake به ارمغان می آورد، به گونه ای که خاتمه با پردازنده های گرافیکی مجتمع قدرتمند RDNA 3 شرکت AMD که در APUهای لپ تاپی Ryzen 8000 یافت می شوند، برابری می نماید. با این حال، از آنجایی که اینتل هنوز هیچ پردازنده دسکتاپ Meteor Lake یا تازهتر را عرضه ننموده است، باید ببینیم که آیا این فزونی به کامپیوترهای دسکتاپ نیز راه پیدا می نماید یا خیر.

اگرچه تراشه های Meteor Lake اینتل در کنار پردازنده های نسل چهاردهم Raptor Lake قرار می گیرند، اما از فناوری ها و پیشرفت های تازهی بهره می برند که در نسل قبلی یافت نمی شوند. این نسل تازه، کارآمدتر است، دارای گرافیک مجتمع قدرتمندتری است و فراوری آن نیز مقرون به صرفه تر است که امیدواریم به کاهش قیمت نهایی برای مصرف نمایندگان منجر گردد. در نهایت باید بگوییم که اگر دنبال خرید پردازنده اینتل هستید، در خبرنگاران می توانید بین گزینه های زیادی دست به انتخاب بزنید.

منبع: SlashGear

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 خرداد 1403 بروزرسانی: 6 خرداد 1403 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2364

به "با تفاوت بین پردازنده های Meteor Lake و Raptor Lake اینتل آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تفاوت بین پردازنده های Meteor Lake و Raptor Lake اینتل آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید