بیس جامپینگ، پرش از ارتفاع بدون طناب (فیلم)

به گزارش لیتن، بیس جامپینگ (Base Jumping) یا پرش از ارتفاع بدون طناب خطرناک ترین ورزش در لیست ورزش های خطرناک دنیاست. با بیس جامپینگ بیشتر آشنا شوید.

بیس جامپینگ، پرش از ارتفاع بدون طناب (فیلم)

خبرنگاران | سرویس ورزش - اگر شما فردی ورزش دوست باشید شاید بارها به این مسئله فکر کرده اید که خطرناکترین ورزش های جهان کدامند؟ بانجی جامپینگ، اتومبیلرانی، بوکس، اسب دوانی و ...جالب است بدانید هیچ کدام از این ها در فهرست خطرناک ترین ورزش ها قرار ندارند. به عقیده بسیاری از کارشناسان بیس جامپینگ یا همان پرش از ارتفاع بدون استفاده از طناب کمکی، در لیست خطرناک ترین ورزش ها رتبه نخست را داراست.

بیس جامپینگ

(BASE jumping) چیست؟

بیس جامپینگ سقوط از یک نقطه ثابت است؛ می تواند یک پل باشد یا یک ساختمان یا یک صخره. بیس جامپینگ جزء ورزش هایی است که به آنها اکستریم یا مخاطره آمیز می گویند؛ ورزش هایی که انسان ها عملا جان شان را کف دست می گیرند و برای انجامش به مهارتی بالا، اعصابی قوی، تمرکزی رخنه ناپذیر، سرعت عمل، آمادگی بی اندازه جسمانی و بیش از همه جرات احتیاج دارند. در ایران این رشته را با نام های پرش ایستگاهی، پرش با چتر یا همان بیس جامپ می شناسند . ورزشکاران و یا همان جامپرها بدون هیچ طناب محافظی می پرند و با رسیدن به سطح زمین چتر نجات خود را باز می کنند تا از مرگ نجات یابند. فاصله میان پریدن و رسیدن به زمین خیلی کوتاه است. بنابراین فرصت خطا بسیار کم است و باید حتما تجربه فراوانی در پرش با چتر داشته باشند . این ورزش هیجان انگیز خطرات بسیاری را دربر دارد از جمله باز نشدن چتر نجات بیس جامپر و یا احتمال برخورد شدید بیس جامپر به صخره ای است که از آن می پرد. به همین دلیل این ورزش در بسیاری از نقاط جهان ممنوع است .

برای اولین بار در دهه 1960 پرش با تجهیزات ثابت انجام شد ولی به دلیل نداشتن تجهیزات مناسب، افراد دچار آسیب های جدی شدند. در سال 1978 کارل بونیش به همراه چهار تن از دوستانش در حالی که کارل فیلم برداری می کرد از ارتفاع پریدند و همگی به خوبی فرود آمدند. مدت کوتاهی پس از آن، کارل و چند نفر از پیشگامان پرش از ارتفاع، نوعی از پریدن به نام BASE ابداع کردند که یک ایده برای جایگزینی روش BEST (مخفف پل، زمین، دهانه، برج) بود. BASE گاهی به شکل B. A. S. E نوشته می شود که مخفف ساختمان، آنتن، دهانه و زمین بوده است . این چهار دسته مربوط به نوع نقاط خروج توسط جامپر استفاده می شود.

پرش از ساختمان

پریدن از ساختمان ها و بناهای تاریخی سخت است. چرا که در بیشتر اماکن به دلیل قفل درب و موانع دیگر صعود به بالا و جهش کردن کار سختی است، از این رو بیشتر جامپرها آسمان خراش های در حال ساخت را برای پرش انتخاب می کنند.

پرش از آنتن

آنتن های مخابراتی از نقاط محبوب برای پریدن هستند؛ زیرا آن ها اغلب جزء بلندترین ساختمان های جهان محسوب می شوند. صعود راحت تر به دلیل تدابیر امنیتی کمتر، علت اصلی علاقمندی جامپرها به این نوع اماکن است.

پرش ازدهانه پل

دهانه و یا پل های روی دره های عظیم جای مناسبی برای بیس جامپینگ میباشد . معروف ترین پل پرش BASE، پل نیو ریور گرج (New River Gorge Bridge) در ایالات متحده امریکا با ارتفاع 267 متر است که یک روز در سال پریدن BASE از این پل قانونی است. آن روز به عنوان روز پل شناخته شده است .

پرش از صخره ها (زمین)

زمین اشاره به شکل های عظیم طبیعی مانند صخره ها و دره ها دارد که مناسب برای بیس جامپینگ است. صخره های عظیم در پارک ملی یوسیمیتی (Yosemite National Park) کالیفرنیا به عنوان منطقه ای شناخته شده می باشد.

ثبت بلندترین پرش

در سال 2012 فلیکس بومگارتنر با پرش از ارتفاع 38 کیلومتری سطح زمین، رکورد پرش آزاد جهان را شکست. در این عملیات وی با پرش از بالن هلیومی در ارتفاع 28 هزار پایی زمین یعنی نزدیک به 39 کیلومتر بالاتر از سطح دریا این رکورد را به ثبت رساند. وی در طول این سفر در کپسول محافظی قرار داشت و از لباس مخصوصی که در طول پرش از او محافظت می کرد بهره می برد.

جوانب مثب و منفی ورزش بیس جامپینگ

در هر ورزشی باید جوانب مثبت و منفی را در نظر گرفت و نکات خطرناک را مهار کرد. تجهیزات BASE در پرش، کلاه سخت و پد پلاستیکی زانو است. اما آیا این ها به تنهایی می تواند کافی و مفید باشد؟ در واقع تناسب اندام شخص و یا ورزشکار بودن دلیلی برای انجام این ورزش پرخطر نیست. زمان واکنش، هماهنگی و داشتن تعادل از جمله فاکتورهای بسیار مهم است.

پارامترهای لازم برای تونایی انجام بیس جامپینگ چیست؟

جامپینگ برای همه افراد مناسب نیست. اما اگر شما فردی هستید که به پریدن از ارتفاع علاقه مند هستید، بهتر است در ابتدا به سوالاتی پاسخ دهید؟

  • فرض کنید روی میزی نشسته اید و مدادی از دست شما بیافتد واکنش شما در این لحظه چیست؟ آیا اجازه می دهید که مداد روی زمین بیافتد یا اینکه آن را در هوا میگیرید؟
  • اگر بطری آبی که در دستتان هست بریزد! چه واکنشی نشان می دهید؟ آیا بلند می شوید و بطری آب دیگری می آورید؟ یا قبل از ریختن آب بطری را برمی دارید؟ اغلب این کار را چگونه انجام می دهید؟ با تلو تلو خوردن یا مانند فنر سریع خیز برداشتن و برگشتن؟؟

در جامپینگ همه چیز خیلی سریع اتفاق می افتد پس کسانی می توانند به این ورزش وارد شوند که واکنش صحیح و سریعی در مواقع حساس و خطر داشته باشند. در ابتدا شما باید مهارت های پیش شرط مثل چتربازی، پرش از ارتفاع را زیر نظر یک مربی کسب نمایید و پس از آموزش کامل، زمان پریدن رسیده است.

سواحل ناواگیو در یونان، جزیره گرمسیری با ارتفاع 107 متری در آلمان، سد کانترا با 220 متر ارتفاع در سوئیس، صخره ها و پرتگاه های گچی در سواحل شرقی انگلیس و.... از جمله مناطق بسیار زیبا و دیدنی در جهان می باشند که شاید پرش از آنها آرزوی بسیاری از جامپرها باشد!

منبع: setare.com
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1532

به "بیس جامپینگ، پرش از ارتفاع بدون طناب (فیلم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیس جامپینگ، پرش از ارتفاع بدون طناب (فیلم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید