تزریق واکسن کرونا در ایران از مرز 4 میلیون دوز عبور کرد

به گزارش لیتن، گزارش های روزانه وزارت بهداشت از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور نشان می دهد که تا کنون بالغ بر 4 میلیون دوز واکسن کووید 19 در کشور تزریق شده است.

تزریق واکسن کرونا در ایران از مرز 4 میلیون دوز عبور کرد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران؛ برنامه واکسیناسیون علیه کووید 19 در کشورمان از اسفند 99 با تزریق واکسن به کادر درمان شروع شد.

تا کنون سه میلیون و 494 هزار و 145 نفر دوز اول واکسن کرونا و 515 هزار و 908 نفر نیز دوز دوم را تزریق نموده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 4 میلیون و 10 هزار و 53 دوز رسید.

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که در برنامه کشوری واکسیناسیون دو عامل را دنبال می کنیم، گفت: اول کاهش مرگ و میر و دوم کاهش زنجیره انتقال بیماری است.

وی با اعلام اینکه در حال حرکت به سوی کاهش مرگ و میرهای کرونایی در کشور هستیم، اضافه نمود: 74 درصد مرگ و میرهای کرونا در افراد بالای 60 سال است. بنابراین با واکسیناسیون آنها تا حد زیادی از مرگ و میر می کاهیم. البته باید فرد 2 دوز را دریافت کند و 2 هفته هم از دریافت دوز دوم گذشته باشد تا ایمنی حاصل گردد.

بر همین اساس در بعضی استان ها تا بالای 80 درصد و در بعضی استان ها تا 60 درصد واکسیناسیون اجرا شده است. در هر گروه باید 70 درصد واکسن دریافت نمایند تا ایمنی زایی حاصل گردد.

تا به امروز حدود 56 درصد سالمندان واکسن دریافت نموده اند البته درصدها متفاوت است اما 75 تا 80 ساله ها حدوداً 70 درصد واکسن دریافت نموده اند. تعداد مراکز تجمیعی تزریق واکسن در کل کشور به حدود 900 مرکز رسیده است .

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه نمود: تقریباً حدود 2900 تیم واکسیناسیون داریم که قابل افزایش تا 2 برابر هم است و اگر هر تیم حدود 100 واکسن تزریق نمایند روزانه حدود 290 هزار واکسن می گردد که مرز این تعداد را در روزهای گذشته رد کردیم اما این موضوع بستگی به این دارد که چه تعداد واکسن به دستمان برسد.

رئیسی ادامه داد: آمار هر گروهی که اعلام می کنیم برای واکسیناسیون بیایند را، داریم و بر اساس آن می توانیم تیم ها را افزایش یا کاهش دهیم. سامانه ما بسیار قابل اعتماد است و پیامک و نوبت دهی به ریز کنترل می گردد.در شهرها و روستاهای زیر 20 هزار نفر هیچ مسئله ای نداریم و در سطح شهرستان های زیر 100 هزار نفر واکسیناسیون به بهترین شکل انجام می گردد و در تهران هم شرایط مطلوب است و این در حالی است که افزایش مراکز تجمیعی در دستور کار واقع شده است و می توانیم ظرفیت را تا 500 هزار دوز واکسن در روز افزایش دهیم .

رئیسی درباره افراد سالمندی که هنوز واکسن دریافت ننموده اند، اظهار کرد: افراد جامانده باید در سایت salamat.gov.ir ثبت نام نمایند و مطمئن باشند ظرف 24 ساعت پیامک دریافت خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1717

به "تزریق واکسن کرونا در ایران از مرز 4 میلیون دوز عبور کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق واکسن کرونا در ایران از مرز 4 میلیون دوز عبور کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید