تفاوت آزمایش خون و ژنتیک برای ازدواج چیست؟

به گزارش لیتن، داریوش فرهود، پدر علم ژنتیک ایران و بنیانگذار، استاد و مدیر گروه ژنتیک انسانی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: با هم زیستن یک بحث بزرگ اجتماعی و روان شناختی بوده و به عنوان مهارت زندگی شناخته شده است، اما در خیلی از کشور ها به خصوص کشور های غربی، مهارت با هم زیستن را ندارند.

تفاوت آزمایش خون و ژنتیک برای ازدواج چیست؟

او اضافه نمود: ارتباطات موجود میان اعضای خانواده و مهارت با هم زیستن حتی با بچه ها، باعث شروع تفاوت نگرش ها می شود و باید از دوران آموزش دبستان آن ها را فرا گرفت چرا که این موضوع یک مسئله بسیار مهم در خصوص سازگاری با همنوعان است و باید در دوران همه گیری کرونا آن را به فرزندان خود بیاموزیم.

فرهود شرح داد: اضافه وزن یکی مشکلاتی است که امروزه شاهد افزایش بی رویه آن هستیم و این موضوع به راحتی می تواند باعث فشار اقتصادی به بودجه خانواده ها برای خرید محصولات غذایی یا خورد و خوراک ها شود. از آن جایی که تا سال آینده ممکن است درگیر ویروس کرونا باشیم و از آن جایی که عادت کردن یک مهارت زندگی است پس باید آن را در دوران ویروس کرونا با ماندن در منزل فرا بگیریم.

او درباره ازدواج فامیلی گفت: ازدواج خویشاوندی از گذشته های دور بسیار انجام می شد و در حال حاضر بسیاری از افراد به علت ترس از بروز بیماری های بعد از آن در فرزندان خود، از انجام آن می ترسند، اما با مراجعه به مشاوران ژنتیکی می توان این ترس و استرس را از بین برد. از محاسن ازدواج فامیلی می توان به شناخت طرفین از یکدیگر اشاره کرد.

فرهود با بیان اینکه آمار طلاق در بین ازدواج های فامیلی تنها یک یا دو درصد است، تاکید کرد: ازدواج های فامیلی به علت آشنایی افراد با یکدیگر کمتر منجر به طلاق می شوند، اما بروز این عامل در ازدواج های غیر فامیلی به علت عدم آشنایی میان 15 تا 30 درصد اتفاق خواهد افتاد.

همه زوجین باید آزمایش ژنتیک بدهند

مدیر گروه ژنتیک انسانی دانشکده بهداشت ادامه داد: در همه بخش های کشور، ازدواج های فامیلی یا غیر فامیل با یکدیگر فرق دارند، برای مثال در استان های شاقتصادی به علت تردد زیاد افراد و جذب توریست به این منطقه، شاهد ازدواج های غیر فامیلی بیشتری هستم.

فرهود اعلام نمود: زمانی که برای ازدواج هر دو طرفین موارد زیادی از بیماری را داشتند باید به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند حتی در صورتی که خویشاوند نباشند. آزمایش CBC برای ازدواج ها از زوجین گرفته می شود که به صورت سطحی و سریع است، اما آزمایش های ژنتیک با این موارد فرق دارد که نباید از آن ها غفلت کرد.

او درباره خطاپذیری آزمایش های ژنتیک برای زوجین گفت: تنها آزمایش خون، معیار ازدواج زوجین نیست بلکه گفتگو های اجرا شده هم برای یک زندگی ابدی معین کننده خواهد بود، اما آزمایش های ژنتیک برای بیماری های معین مانند بیماری کروموزوم، بیماری های ژن و DNA خطا ندارند.

حدود 20 هزار نوع بیماری ژنتیکی وجود دارد

او با بیان اینکه حدود 20 هزار نوع بیماری ژنتیکی وجود دارد، تاکید کرد: 100 نوع بیماری کروموزومی وجود دارد که برای معین شدن آن ها به منظور داشتن یک ازدواج پیروز و فرزندانی سالم باید به انجام آزمایش های ژنتیکی اقدام کرد.

فرهود درباره انجام آزمایش ژنتیک برای تشخیص بیماری مارفان شرح داد: انجام آزمایش ژنتیک برای تشخیص بیماری مارفان بسیار لازم است و برای ازدواج هم از زوجین تست های مربوط به آن گرفته می شود. اگر در خانواده ای به ترتیب مواردی از بیماری های قلبی، عقب ماندگی ذهنی و ... دیده شود پزشکان ژنتیکی حتما بروز این موارد را برای ازدواج های خویشاوندی که بعد ها در همان خانوده اتفاق خواهد افتاد را تاکید می کنند. بنابراین هیچ مشاوره ژنتیکی جای آزمایشات را نخواهد گرفت، یعنی آزمایش ها را بر مبنای حاصل گفتگو های ژنتیکی معین می کنند و زوجین باید به این امر توجه داشته باشند.

او با اشاره به تفاوت آزمایش خون و آزمایش ژنتیک برای ازدواج افراد شرح داد: آزمایش خون یک آزمایش بسیار ساده ای است که در دسترس همه قرار گرفته است و در آن کم خونی یا اعتیاد را نشان می دهد و بسیار کم هزینه خواهد بود، اما مشاوره ژنتیک با این موضوع بسیار متفاوت است که دید افراد را نسبت به ازدواج بیشتر باز می کند.

منبع: همگردی
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1392

به "تفاوت آزمایش خون و ژنتیک برای ازدواج چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت آزمایش خون و ژنتیک برای ازدواج چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید