حیرت چین از اقدام آمریکا

به گزارش لیتن، ایسنا نوشت: یک دیپلمات چینی گفت، پکن و واشنگتن هر دو روز پنجشنبه از پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره مقابله با ویروس همه گیر کرونا حمایت کردند اما اینکه واشنگتن موضع خود را روز آدینه درباره این پیش نویس تغییر داد، مایه تاسف و شوکه کننده است.

حیرت چین از اقدام آمریکا

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این دیپلمات آمریکایی اما گفت، توافق آمریکا روی متن پیش نویس این قطعنامه وجود نداشت.

به مدت بیش از شش هفته 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل کوشش نموده اند تا به توافق بر سر متن پیش نویسی دست پیدا نمایند که هدف نهایی اش بازگشت به درخواست 23 مارس آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای برقراری آتش بس در تمامی نبردهای جهانی است تا کشورها به این وسیله بتوانند بر مبارزه با کروناویروس تمرکز نمایند.

اما مذاکرات به دلیل بن بست به وجود آمده میان چین و آمریکا بر سر سازمان بهداشت جهانی به مانع برخورده است. آمریکا نمی خواهد این مساله را به بهداشت جهانی ارجاع دهد و چین تاکید دارد که این نهاد بین المللی باید دخیل باشد و در عین حال بعضی از کشورهای عضو نیز به این مساله اشاره دارند که سازمان بهداشت جهانی یک مساله حاشیه ای است.

واشنگتن یاری اقتصادی به این نهاد را پس از آن متوقف کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا آن را به چین-محوری و ترغیب ارائه اطلاعات نادرست از سوی پکن درباره ویروس کرونا متهم کرد.

به نظر می رسید که شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه پیروز شده تا به توافق برسد اما روز آدینه، آمریکا موضع خود را نسبت به آخرین نسخه این پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی فرانسه و تونس تغییر داد.

یک دیپلمات چینی که خواست نامش فاش نشود، گفت: آمریکا با متن این پیش نویس موافقت نموده بود و اینکه حالا تغییر موضع داده، مایه تاسف و شوکه نماینده است. یک دیپلمات آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: هیچ توافقی از سوی ایالات متحده درباره این پیش نویس وجود ندارد.

دیپلمات ها گفته اند، در جریان گفت وگوها آمریکا و چین دورنمای وتو را درباره مساله مطرح شدن یا نشدن سازمان بهداشت جهانی ارائه کردند. این قطعنامه به 9 رای مثبت بدون رای منفی از سوی اعضا احتیاج دارد. یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آمریکا روز آدینه گفته بود که این کشور به صورت سازنده فعالیت نموده و چین را به ایجاد مانع بر سر سازش در جریان گفت وگوها متهم کرد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1074

به "حیرت چین از اقدام آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیرت چین از اقدام آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید