خبرنگاران آمریکا؛ حاکمی که کسی حکمش را اجرا نمی کند

به گزارش لیتن، تهران- خبرنگاران- رویارویی آمریکا با ایران در موضوع تحریم تسلیحاتی باعث شده اعتبار آمریکا در سطح جهانی به وضوح کاسته گردد.

خبرنگاران آمریکا؛ حاکمی که کسی حکمش را اجرا نمی کند

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، ترامپ عظیم ترین ضربه را به اعتبار آمریکا در جهان زده است. یکی از شعارهایی است که در تجمعات سیاسی انتخاباتی ترامپ زیاد شنیده می شود این است که آمریکا دوباره مورد احترام است اما این عظیمترین دروغ ترامپ است. میزان قدرت و نفوذ جهانی آمریکا از سال 2017 میلادی به این سو آن قدر کاهش یافته که حتی اگر ترامپ کاخ سفید را هم ترک کند، آمریکا به زحمت می تواند نفوذ پیشین را کسب کند.

طبق پژوهشی که موسسه نظرسنجی پیو (Pew) تابستان 2020 انجام داد میزان محبوبیت آمریکا در دموکراسی های عظیم مانند انگلیس، فرانسه، کانادا، ژاپن، استرالیا، هلند و سوئد ظرف 20 سال گذشته به پایین ترین درجه خود رسیده است.

اگر جو بایدن نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری برنده شود این امکان وجود دارد که آمریکا بتواند بخشی از اعتبار سابق خود در جهان را بازگرداند. اما اگر ترامپ مجددا رئیس جمهور شود، معلوم نیست میزان اعتماد مردم جهان به آمریکا چقدر خواهد بود.

آمریکای ترامپ در جهان به حاکمی تبدیل شده که کسی حکم او را اجرا نمی نماید. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پس از خاتمه تحریم تسلیحاتی ایران به کشورهای جهان هشدار داد که هرگونه خرید و فروش اسلحه با ایران نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود و آمریکا هر کشور، شخص و یا نهادی که با ایران معامله تسلیحاتی داشته باشد را مورد تحریم قرار خواهد داد.

اما بلافاصله چین و روسیه نسبت به این ادعای غیرقانونی واکنش نشان دادند و اعلام کردند که این تهدیدات را بی اهمیت و غیر قابل توجیه می دانند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین در واکنش به تهدید وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به اعمال تحریم های ثانویه علیه دیگر کشورها، افراد و شرکت هایی که در تجارت تسلیحاتی با ایران مشارکت نمایند، گفت که روسیه به این تهدیدها اهمیت نخواهد داد. نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در واکنش به نقل قولی که ریچارد گلدبرگ دستیار مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید از وزیر امور خارجه آمریکا درباره تهدید کشورها و شرکت های مشارکت نماینده در تجارت تسلیحاتی با ایران به تحریم های ثانویه انجام داده است، در صفحه توییترش نوشت: فکر می کنم ما تمام تحریم های قابل تصور آمریکا علیه بخش دفاعی مان را داریم. آیا واقعا فکر می کنید ما به تصمیم های آمریکا اهمیت خواهیم داد؟ سیاست ما توسط عوامل دیگری راهنمایی خواهند شد، نه توسط تهدیدهای شما.

لیجیان ژائو، سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم ضمن انتقاد از اظهارات تهدید آمیز وزیر امور خارجه آمریکا در زمینه تجارت تسلیحاتی کشورهای مختلف با ایران، واشنگتن را به فروش تسلیحات و مداخله در امور دیگر کشورها متهم کرد. وی اظهارات تهدید آمیز مایک پمپئو علیه دیگر کشورها را کاملا غیرقابل توجیه دانست و گفت: این آمریکا است که در همه جا تسلیحات و مهمات می فروشد، تجارت تسلیحاتی را در خدمت اهداف ژئوپولیتیک به کار می گیرد و آشکارا در امور داخلی دیگر کشورها دخالت می نماید. پکن تجارت تسلیحاتی را بر اساس سیاست صادرات نظامی و تعهدات بین المللی خود پیش خواهد برد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پس از برطرف محدودیت های تسلیحاتی در توییتر نوشت: ما ایمان داریم که امنیت با اراده ملت ما و خودکفایی اش محقق می شود. اهداف ما همواره صلح آمیز و دفاعی است... از آن رو که سلاح در ایران برای دفاع است، برخلاف عملکرد دیگر کشورها، نه جنگ به راه انداخته و نه سبب فساد می شود. ما ایمان داریم که امنیت با اراده ملت ما و خودکفایی اش محقق می شود. اهداف ما همواره صلح آمیز و دفاعی است.

رویارویی های غیرمنطقی آمریکا با نظام بین الملل این کشور را منزوی نموده است. علت اصلی این اتفاق این است که آمریکای ترامپ با شعار اول آمریکا علیه مناسبات پذیرفته شده و مورد اجماع بین المللی شورش نموده است. از همین روست که در ماه های اخیر آمریکا شکست های حیثیتی سنگینی را در شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس متحمل و اعتبار آمریکا در سطح جهانی به وضوح کاسته شد. حالا کار به جایی رسیده است که آمریکا نه به عنوان یکی از بانیان و حامیان اصلی نظم بین الملل بلکه در تقابل با آن تعریف میشود و اقدامات این کشور به طور فزاینده ای به عنوان تهدیدی عظیم حتی از سوی متحدان و دوستان دیرینه اش عنوان می شود.

آمریکا در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران به وضوح خود را بی اعتبار کرد، ارائه قطعنامه ای که در شورای امنیت با شکست روبرو شد فعال کردن مکانیسم ماشه در حالی که تمامی متحدانش این اقدام را غیرقانونی توصیف کردند و اعلام یکطرفه شروع مکانیسم ماشه و فعال شدن تحریم های ایران در حالی که هیچ کشوری چنین اقدامی را تایید نمی کرد و نهایتا شروع دور جدیدی از تحریم ها و تهدید کشورهایی که با ایران تجارت می نمایند فرایندی است که در ماه های اخیر طی شده است.

رویکرد دولت ترامپ باعث شده است که متحدان اروپایی اش اکنون در مقابل او قرار گیرند. آمریکا سالها قبل توانسته بود همراهی فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین را برای فشار بر ایران جلب کند. اما اکنون این کشورها هیچ کدام حاضر به همراهی باآمریکای ترامپ نیستند و برای رفتن ترامپ از کاخ سفید روزشماری می نمایند.

حالا به نظر می رسد آمریکایی ها احتیاج به یک سیاست خارجی منطقی تر دارند که متکی یا منحصر به زورگویی نباشد، آمریکا از جهان جدا نیست و برخلاف دهه های گذشته در راس آن هم قرار ندارد بلکه کشوری است که در عرض جهان موجب شده تا یک سری رخدادها و نیروهای جهانی شکل گیرند که خود نیز از آن ها شکل می گیرد. جهان امروز، دیگر جهان پس از جنگ جهانی دوم نیست که آمریکا بتواند خود را ابرقدرتی جهانی معرفی کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1325

به "خبرنگاران آمریکا؛ حاکمی که کسی حکمش را اجرا نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آمریکا؛ حاکمی که کسی حکمش را اجرا نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید