روز های نفس گیر پوتین

به گزارش لیتن، بازداشت الکسی ناوالنی از رهبران سرشناس اپوزیسیون روسیه، ده ها هزار نفر از مردم روسیه را از خیابان های یخ زده شرق دور و سیبری تا میدان های عظیم مسکو و سن پترزبورگ به خیابان ها کشاند تا عظیم ترین اعتراض سراسری در سال های گذشته علیه نظم راکد و فساد حکومت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور اقتدارگرای روسیه رقم بخورد.

روز های نفس گیر پوتین

به گزارش شرق، حضور گسترده پلیس و نیرو های امنیتی و سرکوب معترضان، دمای منفی 50 درجه سانتی گراد در بعضی شهر های سیبری و محدودیت های ناشی از همه گیری کرونا، هیچ کدام مانع حضور گسترده مخالفان حکومت پوتین نشد و با وجود اینکه بیش از سه هزار نفر در 109 شهر روسیه بازداشت شدند، اما حامیان ناوالنی این اعتراض ها وعده داده اند که در برابر استبداد پوتین عقب نشینی نخواهند کرد و این اعتراض ها ادامه خواهد یافت.

این اعتراض ها شش روز پس از آن صورت گرفت که ناوالنی 44 ساله که علیه فساد مالی در حکومت پوتین به افشاگری پرداخته بود، هنگام ورود به مسکو دستگیر شد. ناوالنی در هفته های گذشته دوران نقاهت ناشی از مسمومیت با یک عامل اعصاب با درجه بالا را در آلمان سپری نموده بود. شخص ناوالنی و مقام های غربی این مسمومیت را که در هواپیما صورت گرفت، ناشی از اقدام حکومت روسیه می دانند و در مقابل، مسکو این اتهام را رد می نماید.

ناوالنی که سرشناس ترین منتقد داخلی پوتین به شمار می آید، از محبوبیت گسترده خود در شبکه های اجتماعی استفاده نموده و با طنزی تلخ و گزنده توانسته بخش گسترده ای از جامعه روسیه را رودرروی پوتین قرار دهد. مسمومیت او هم باعث افزایش محبوبیتش شد. بازداشت اخیر او هنگام ورود به مسکو هم باعث فوران خشم افکار عمومی روسیه شد که در ماه های اخیر متحمل فشار های گسترده ناشی از همه گیری کرونا و رکود مالی شده بودند.

پوتین تصور نمی کرد بازداشت ناوالنی با چنین واکنش گسترده ای از سوی افکار عمومی روبه رو گردد و اولین رویارویی جو بایدن، رئیس جمهور جدید ایالات متحده با مسکو زودتر از آنچه تصور می شد، رقم بخورد.

وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام نمود که استفاده از تاکتیک های خشن علیه معترضان و روزنامه نگاران را در روسیه به شدت محکوم می کنیم. وزارت خارجه روسیه هم با مطرح کردن این ادعای تکراری که ایالات متحده به تحریک عناصر رادیکال برای پیوستن به اعتراضات غیرقانونی پرداخته است، نسبت به بیانیه وزارت خارجه دولت بایدن واکنش نشان داد.

با وجود اینکه چنین اعتراض های گسترده ای در روسیه، رسانه ها را شگفت زده کرد، اما بعضی از مخالفان پوتین تصدیق می نمایند که با وجود اهمیت اعتراض های اخیر، برای تغییر فرایند سیاسی، تعداد بسیار بیشتری از معترضان و مخالفان باید به میدان بیایند. آن ها به اعتراض های سال گذشته در بلاروس در همسایگی روسیه اشاره می نمایند که چالش هایی برای الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور این کشور ایجاد کرد، اما در نهایت اعتراض ها خاموش شد و لوکاشنکو با یاری پوتین در قدرت باقی ماند.

اکنون سؤال معین نماینده این است که آیا شدت درگیری ها و اعتراض ها در روز های اول، باعث افزایش مشارکت روس ها در اعتراض های روز های آینده خواهد شد یا در نهایت آن ها از پرداختن هزینه برای اعتراض به بازداشت ناوالنی منصرف شده و به زندگی عادی خود باز می گردند.

حکومت روسیه با استناد به نظرسنجی های رسانه های دولتی این کشور در ماه های اخیر ادعا می نماید که محبوبیت پوتین از طرف ناوالنی تهدید نمی گردد و این چهره سرشناس مخالفان نمی تواند برای او چالشی ایجاد کند. ناوالنی حتی اجازه شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد و پوتین هم از بردن نام او در ملأ عام امتناع می ورزد. این در حالی است که محبوبیت پوتین در یک سال اخیر به دلیل سوءمدیریت در بحران کرونا و تبعات مالی گسترده آن برای روسیه به شدت افت نموده، اما حتی رسانه های منتقد حکومت او هم تأکید می نمایند که افکار عمومی روسیه با وجود نارضایتی از پوتین، جایگزین مناسبی برای او در نظر ندارد.

یک نظرسنجی در ماه نوامبر 2020 از سوی مرکز لوادا، یک مرکز نظرسنجی مستقل و معتبر، نشان داد که تنها دو درصد از پاسخ دهندگان از ناوالنی به عنوان اولین گزینه خود برای جانشینی پوتین نام بردند. 55 درصد از همین گروه از سؤال شوندگان در پاسخ به اینکه اگر انتخابات ریاست جمهوری همین امروز برگزار گردد به چه کسی رأی خواهند داد، نام پوتین را به زبان آوردند.

با این وجود، بازگشت جنجالی ناوالنی به روسیه و گزارش تصویری و افشاگرانه او درباره کاخ مخفی پوتین در سوچی که بیش از 70 میلیون بار در یوتیوب دیده شده است، صندلی ناوالنی را در افکار عمومی روسیه ارتقا داد و باعث افزایش انتقاد ها نسبت به پوتین شد.

ویتالی بلاژویچ 57 ساله و استاد دانشگاه در شهر خبروفسک در مرز روسیه و چین درباره اینکه چرا برای شرکت در راهپیمایی در حمایت از ناوالنی حضور یافته به نیویورک تایمز می گوید: من هرگز هوادار عظیم ناوالنی نبودم، اما به خوبی می فهمم که این یک شرایط بسیار جدی و پرچالش است. ما همواره در روسیه امیدواریم که چیزی تغییر کند.

واسیلی زیمین یک وکیل 47 ساله که در یک مؤسسه حقوقی در مسکو فعالیت می نماید هم که در اعتراض به فساد گسترده در حکومت پوتین در راهپیمایی ها شرکت نموده با خشم نسبت به مخالفان بی شمار پوتین که در روز های گذشته حاضر نشدند در اعتراض ها شرکت نمایند، گفت: شما چگونه معترض فساد و استبداد کنونی هستید و می گویید که من دیگر نمی توانم این شرایط را تحمل کنم، در حالی که هیچ اقدامی انجام نمی دهید. فقط روی کاناپه خانه خود نشسته اید و کانال های تلویزیون را بالا و پایین می کنید؟.

منبع: فرارو
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1509

به "روز های نفس گیر پوتین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز های نفس گیر پوتین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید