مجسمه تاریخی با یاری موزه بریتانیا به لیبی بازگشت

به گزارش لیتن، یک مجسمه تاریخی مرمرین غارت شده که به شکل یکی از الهه های یونان باستان ساخته شده است با همکاری کارشناسان موزه بریتانیا طی یک پروژه استرداد طولانی مدت به لیبی بازگردانده شد. این مجسمه مرمرین که چندان دچار آسیب نشده است به قرن دوم پیش از میلاد تعلق دارد و احتمالا در مقبره ای در شهر شحات قرار داشته است.

مجسمه تاریخی با یاری موزه بریتانیا به لیبی بازگشت

این مجسمه درحالی که یک عروسک کوچک در دست دارد ساخته شده است، همچنین بر روی دست های این مجسمه دستبندهایی به شکل مار حکاکی شده است.

موزه بریتانیا نخستین بار در سال 2013 و زمانی درگیر پرونده استرداد این اثر تاریخی شد که گمرک بریتانیا از این موزه برای شناسایی هویت مجسمه ای که توسط ماموران در فرودگاه کشف و ضبط شده بود دعوت کرد. یکی از کارشناسان موزه بریتانیا معتقد است ظرافت بسیاری برای ساخت این مجسمه به کار گرفته شده است و از آن جایی که فقط چند انگشت آن از بین رفته این مجسمه را یک اثر تاریخی سالم می توان محسوب کرد.

هدف از ساخت این مجسمه که گمان می رود پرسفونه یکی از الهه های یونان باستان را به تصویر می کشد قرار دادن آن در یک مقبره بوده است. به نظر می رسد این مجسمه به گونه ای در حفره ای در نزدیکی قبر قرار داده شده است که به نظر برسد پرسفونه درحال بالا آمدن از دنیا زیرین است. کارشناسان معتقدند این مقبره به فرد عالی رتبه ای تعلق داشته است.

همچنین گمان می رود عروسکی که در دستان این مجسمه ساخته شده نمادی از یادگاری است که توسط این الهه به دنیا پس از مرگ منتقل می گردد و دستبندهایی که به شکل مار ساخته شده اند نیز می توانند نمادی از مرگ و تولد دوباره باشند.

با توجه به شرایط این مجسمه می توان نتیجه گرفت این اثر مدت زیادی نیست که به طور غیرقانونی کشف شده است و احتمالا در ناآرامی های سال 2011 لیبی از کشور خارج شده است.

گاردین نوشت،پس از پیگیری ها و ارائه شواهدی توسط موزه بریتانیا، دادگاهی در بریتانیا این مجسمه را به عنوان یکی از آثار تاریخی لیبی به رسمیت شناخت و تا استرداد این اثر تاریخی به لیبی، موزه بریتانیا مسئولیت نگهداری از آن را برعهده گرفت.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1692

به "مجسمه تاریخی با یاری موزه بریتانیا به لیبی بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجسمه تاریخی با یاری موزه بریتانیا به لیبی بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید